Oznakowanie robót drogowych – jakie znaki konieczne?
1 Comment 160

Oznakowanie robót drogowych – jakie znaki konieczne?

Budownictwo, Gospodarka

Oznakowanie robót drogowych to obowiązek każdej firmy, która jest odpowiedzialna za przeprowadzanie remontów, napraw i innych czynności na drodze. Konieczne są do tego zarówno znaki pionowe, jak i poziome, a także specjalne urządzenia, które zadbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Co zatem jest konieczne do oznakowania robót drogowych?

Oznakowanie robót drogowych – od czego zacząć?

 

Oznakowanie robót drogowych najlepiej zacząć od projektu reorganizacji ruchu. Aby wszystko było przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się oznakowaniem dróg i organizacją ruchu, takich jak unistop.pl. Wtedy mamy pewność, że drogi zostały właściwie oznaczone, a my zapewniliśmy bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom ruchu drogowego, ale także naszym pracownikom.

 

Oznakowanie poziome – co trzeba wiedzieć?

 

Oznakowanie poziome umieszcza się na nawierzchni drogi. Zazwyczaj spotykamy się z liniami (ciągłymi, przerywanymi, podwójnymi) w kolorze pomarańczowym, które wyznaczają nowe odcinki drogi. To znak, że dotychczasowa organizacja ruchu uległa zmianie i nie można sugerować się oznakowaniem w kolorze białym.

 

Oznakowanie poziome to nie tylko linie. Występuje ono również pod postacią strzałek i innych symboli, a nawet napisów. Warto wspomnieć, że takie oznakowanie jest tak samo ważne jak znaki pionowe i nie można o tym zapominać podczas jazdy.

Najpopularniejszym znakiem poziomym jest „zebra”, czyli przejście dla pieszych. W podobny sposób zaznacza się na drodze trasę rowerową, właśnie poziomo.

 

Znaki pionowe – które są niezbędne?

 

Znaki pionowe pojawiają się zawsze w miejscu robót drogowych. Najczęściej ostrzegają one przed prowadzonymi pracami na drodze, może to być także popularny STOP. Zauważyć można także znaki zmieniające pierwszeństwo przejazdu, ograniczające prędkość w miejscu robót, wyznaczające objazdy, sygnalizujące zamknięcie lub zwężenie drogi i wiele innych.

 

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

 

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego również są podczas robót niezbędne. Zwiększają one nie tylko bezpieczeństwo, ale i poprawiają widoczność. Wśród nich można wymienić znane każdemu biało-pomarańczowe pachołki, separatory, tablice ostrzegawcze, znaki świetlne, progi zwalniające, lustra drogowe i wiele innych. To, które z tych urządzeń będą niezbędne, zależy od warunków, w jakich są wykonywane roboty drogowe i planu reorganizacji ruchu.

 

Jak widać, oznakowanie robót drogowych wcale nie jest takie proste. Zaleca się rozpocząć odpowiednie do tego przygotowania co najmniej 40 dni przed planowaną budową lub remontem. To zagwarantuje brak opóźnień, ale też pozwoli na właściwe zabezpieczenie terenu. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które zajmują się organizacją ruchu drogowego i oferują oznakowanie, które w wysokim stopniu zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego oraz pracownikom.

1 Komentarzy

  1. Pelo51 17 lutego 2018 at 10:11

    Czasami przez te dodatkowe oznaczenia, znaki. które są po to aby było bezpieczniej. Nie jest bezpiecznie. Jak jest ich za dużo to jest jeszcze bardziej niebezpiecznie. Wszystko trzeba robić ze zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Back to Top