Dom energooszczędny czy pasywny? Jakie rozwiązanie wybrać?
0 Comment 34620

Dom energooszczędny czy pasywny? Jakie rozwiązanie wybrać?

Budownictwo, Dom

Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najważniejszych chwil w naszym życiu. Niejednokrotnie jest to również największa inwestycja, w jaką przyjdzie nam się zaangażować, dlatego bardzo istotne jest, by przeanalizować każdy, nawet najmniejszy czynnik wpływający na ten wybór. Popularność ekobudownictwa dynamicznie wzrasta, jednak wraz z tym trendem powstają nowe pytania – czy wybrać dom energooszczędny, czy inwestować w dom pasywny?

Czym różnią się dom pasywny od domu energooszczędnego?

Na samym początku warto wyjaśnić główne różnice pomiędzy tymi dwoma specyficznymi rodzajami budownictwa. Dom pasywny to dom o minimalnym zapotrzebowaniu energetycznym, nieprzekraczającym 15 kWh na metr kwadratowy rocznie. To sprawia, że dom pasywny tak naprawdę nie potrzebuje instalacji grzewczej, a odzysk ciepła z otoczenia i wentylacja w zupełności wystarczy, by zapewnić komfortowe warunki mieszkaniowe.

W przypadku domu energooszczędnego zapotrzebowanie na energię użytkową jest większe, choć wciąż jest to doskonały wynik, krążący wokół średniej 40 kWh na metr kwadratowy rocznie. Jest to również zasługa bardzo szczelnej izolacji i braku mostków termicznych, jednak w wypadku tego typu domów instalacja centralnego ogrzewania może okazać się niezbędna. Czy zatem wybór nie powinien być oczywisty? Niestety nie.

Koszty budowy domu

Przejdźmy do uogólnionej kwestii kosztów budowy domu pasywnego i energooszczędnego. Ze względu na bardzo restrykcyjne wymogi, potrzebę wykorzystania odpowiednich materiałów i wysokiej jakości elementów takich jak okna i drzwi o wysokim współczynniku przenikania ciepła, koszt budowy domu pasywnego może być wyższy o nawet 20%.

W przypadku domu energooszczędnego koszty izolacji również będą wyższe, niż podczas budowy domu standardowego, jednak ogólnym rozrachunku brak sztywnych norm sprawia, że inne elementy brane pod uwagę budowy domu mogą zostać przeanalizowane pod kątem właśnie tańszych zamienników. To sprawia, że chcąc zaoszczędzić na etapie budowy domu, powinniśmy zdecydować się na budowę domu energooszczędnego. Jak jednak wygląda kwestia utrzymania domu i kosztów eksploatacyjnych?

Koszty eksploatacji

Jak powszechnie wiadomo, wydatki na ogrzewanie mogą poważnie nadszarpnąć budżet gospodarstwa domowego przez praktycznie połowę roku. Sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się już późnym wrześniem, a kończy niejednokrotnie w maju. To sprawia, że wysoki koszt budowy domu pasywnego w długim okresie czasu zwraca się, dzięki technologii odzyskiwania ciepła z otoczenia oraz z wentylacji.

Jest to jednak inwestycja, która zwróci się po kilkudziesięciu latach, dlatego dom pasywny jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli myślimy o długoterminowym zwrocie z tej inwestycji. 

Wybierz firmę która pomoże w decyzji

Bez względu na to, czy naszym priorytetem jest długoletnia inwestycja, czy relatywnie mniejsze koszty samej budowy, w wyborze pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym pomoże nam firma New-House, wyspecjalizowana w ekobudownictwie już od 1991 roku. Na stronie internetowej New-House możemy z powodzeniem sprawdzić ostatnie realizacje firmy, skorzystać z kalkulatora kosztów budowy, a także umówić się na spotkanie, które pomoże nam na każdym etapie tej życiowej inwestycji, jaką jest budowa domu.

Dodaj komentarz

Back to Top