Elementy konstrukcji rusztowania
0 Comment 5075

Elementy konstrukcji rusztowania

Budownictwo
[REKLAMA]

Rusztowania są znane od tysięcy lat. Towarzyszyły powstaniu budowli, które dziś uznajemy za cuda starożytnego świata. Dziś bez tej prostej, a jakże funkcjonalnej konstrukcji nie sposób wyobrazić sobie żadnej budowy. Jak są skonstruowane rusztowania i jakie są ich elementy składowe? Jakie typy rusztowań pozwalają nam współcześnie stawiać budowle sięgające ponad chmury?

Rusztowanie – definicja, historia, zastosowanie

Wszyscy, nawet laicy, umiemy w przybliżeniu powiedzieć, czym jest rusztowanie. Co jednak mówią na ten temat profesjonaliści? Przede wszystkim, w prawie i branży obowiązuje podział na rusztowania robocze i ochronne. Nas interesuja te pierwsze. Według definicji podanej przez fachowców z firmy www.euro-rusztowania.pl, rusztowanie to tymczasowa konstrukcja budowlana, która służy do utrzymywania sprzętu, materiałów oraz osób, z której mogą być wykonywane prace na wysokościach. Konieczność wzniesienia rusztowania zaczyna się tam, gdzie kończy się zasięg ramion człowieka, a więc na wysokości około 2 metrów.

Rusztowania są używane podczas wznoszenia i remontowania budynków. Korzystają z nich tynkarze, malarze, dekarze i inni. Są też pomocne podczas doposażania tymczasowych konstrukcji, takich jak sceny. Rusztowanie stanowi wówczas podstawę np. dla sprzętu nagłośnieniowego czy telebimów, a także ułatwia późniejszy demontaż sceny. Rusztowania mogą być wolno stojące lub przyścienne. Źródła historyczne podają, że były wykorzystywane już w starożytności m.in. w Grecji, Egipcie i Chinach.

Konstrukcja rusztowania

Rusztowanie jest złożone z połączonych ze sobą słupów nośnych pionowych oraz poziomych żerdzi, które są do nich przymocowane. Mocowanie może być różne – przykręcane, przybijane lub wiązane w zależności od materiału, z którego wykonane jest rusztowanie, oraz technologii, w jakiej powstało. A żerdziach układa się pomost z drewna lub lekkiego metalu. Dawniej pionowe słupy były wykonane z drewna. Na Dalekim Wschodzie drewno jest zastępowane przez bambus. Współcześnie funkcję słupów spełniają stalowe lub aluminiowe rury.

To opis możliwie najprostszej konstrukcji rusztowania. Nowoczesna inżyniera pozwoliła opracować wiele ich typów, różniących się wytrzymałością, nośnością i zastosowaniami. Wyróżniamy rusztowania: ramowe, modułowe, stojakowe, kozłowe, jezdne, systemowe, specjalne, elewacyjne, platformowe, kominowe i inne. Solidne rusztowania wszelkich rodzajów oferuje firma Euro Rusztowania.

Dodaj komentarz

Back to Top