Izolacja jednowarstwowa i dwuwarstwowa w podłogach na gruncie
1 Comment 226

Izolacja jednowarstwowa i dwuwarstwowa w podłogach na gruncie

Budownictwo, Dom

Ocieplanie podłogi na gruncie jest bardzo ważną i istotną kwestią podczas planowania budowy. Izolacja podłogi na gruncie jest tak samo ważna jak izolacja ścian i dachu. Można ją wykonać jedno- lub dwuwarstwowo. Oczywiście są między nimi pewne różnice i użycie danej metody zależy od pewnych czynników. Czym różnią się te dwie metody i jakich materiałów trzeba użyć podczas ocieplania?

Na jakim podłożu kładziemy izolację?

Rozpoczynając ocieplanie podłogi na gruncie, jednym z ważniejszych punktów planowania jest określenie, na jakim podłożu będzie znajdowała się izolacja. Ma to ogromne znaczenie: jeśli podłożem jest płyta betonowa, ocieplenie można wykonać przy wykorzystaniu zwykłego styropianu o odpowiedniej grubości, płyty hydrofobowej albo wełny mineralnej, pamiętając jednak o tym, aby wybrać wełnę o dużej odporności na odkształcenia oraz o dużej gęstości.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z podsypką (np. żwirową), a nie gotową betonową płytą, należy podejść do tematu od innej strony. Tutaj izolacja podłogi na gruncie powinna być płytą styropianową. Jej zalecana grubość to 10 cm, dodatkowo płyta powinna mieć obniżoną chłonność.

Warto jednak wiedzieć, że technologia wciąż idzie do przodu, a rozwiązaniem lepszym od  tradycyjnego styropianu czy wełny są tzw. płyty termoizolacyjne – np. płyty izolacyjne termPIR, produkowane przez firmę Gór-Stal z Gorlic.

Kryteria doboru

Przede wszystkim głównym kryterium prawidłowego wyboru między izolacją jednowarstwową i dwuwarstwową jest to, co dalej dzieje się z podłogą na gruncie. Jeśli planujemy założenie ocieplenia podłogowego, izolacja nie musi być tak gruba, dlatego poleca się układać izolację jednowarstwową (czyli złożoną z jednej warstwy izolacji). W przeciwnym wypadku najlepiej jest zastosować izolację dwuwarstwową, która znacznie poprawia izolację cieplną. Izolacja dwuwarstwowa jest konieczna również wtedy, gdy mamy podłogę na legarach drewnianych – takie legary stają się tzw. mostkami termicznymi, przez które ciepło błyskawicznie ucieka do gruntu; ułożenie dodatkowej warstwy termicznej zniweluje efekt mostka termicznego.

Oczywiście, koszty również stanowią bardzo ważny aspekt planowania budowy. Podwójna, dwuwarstwowa izolacja to dwa razy więcej pieniędzy wydanych na materiały oraz dodatkowy wydatek związany z zatrudnieniem ekipy budowlanej. Dlatego chcąc poszukać oszczędności podczas budowy można zdecydować się na jedną grubszą warstwę izolacji podłogi na gruncie. Jednak najlepiej jest nie żałować środków na jak najlepszej jakości materiały, pracowników oraz opłacalne w długim horyzoncie czasu rozwiązania i wybrać izolację dwuwarstwową. Wybór droższej metody jest droższy tylko z pozoru, bowiem porządna izolacja szybko się nam zwróci, kiedy dzięki niej będziemy mogli mniej intensywnie używać ogrzewania. W ogólnym rozrachunku jest więc o wiele bardziej opłacalna.

1 Komentarzy

  1. Pelo51 17 lutego 2018 at 10:14

    Jeśli jest podłoga drewniana na legarach możemy użyć wełny sypkiej. Można ja wdmuchać np odkurzaczem do liści.

Dodaj komentarz

Back to Top