Endokrynolog – kiedy warto zapisać się na wizytę i jak się przygotować?

Endokrynolog – kiedy warto zapisać się na wizytę i jak się przygotować?

Medycyna, Poradnik, Zdrowie
[REKLAMA]

Układ hormonalny jest regulowany m.in. przez przysadkę mózgową, tarczycę, jajniki i nadnercza. Nierównowaga wydzielanych przez nie hormonów może wywoływać bardzo różnorodne objawy – od zaburzeń miesiączkowania, przez skoki wagi, po problemy z płodnością.

Endokrynolog jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, mężczyzn i dzieci. Endokrynolog często współpracuje z innymi specjalistami, np. z dermatologiem, gdy zaburzenia hormonalne wpływają na stan cery, czy z ginekologiem, gdy są one skorelowane z cyklem miesiączkowym.

Kiedy zapisać się do endokrynologa?

Do wizyty u endokrynologa powinny nas skłonić takie objawy, jak:

  • nieregularne miesiączki bądź zanik miesiączki,
  • obniżone samopoczucie, brak energii, senność i zmęczenie,
  • znaczne wahania wagi niezwiązane ze zmianą stylu życia,
  • trądzik,
  • nadmierna potliwość,
  • nadmierne owłosienie,
  • łysienie,
  • przedwczesne dojrzewanie,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • uderzenia gorąca.

Do endokrynologa często kieruje Pacjentów lekarz pierwszego kontaktu, gdy zachodzi podejrzenie, że objawy Pacjenta mają swoje źródło w układzie hormonalnym. O wskazaniach do wizyty może nas także poinformować ginekolog, dietetyk czy psychiatra. Oczywiście możemy również odwiedzić endokrynologa w ramach profilaktyki.

Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

Do endokrynologa możemy udać się z wynikami przeprowadzonych badań hormonalnych, ale nie jest to konieczne. Często jest tak, że nie wiemy, jakie hormony zbadać w związku z posiadanymi objawami. Wówczas odpowiednie badania będą zlecone przez specjalistę podczas konsultacji. Pamiętajmy, aby dokładnie opisać symptomy, poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych. Możemy również zastanowić się, jakie pytania chcemy zadać lekarzowi, bo często w momencie wizyty zdarza się zapomnieć o niektórych objawach i niepokojach związanych ze stanem zdrowia. Jeśli mamy ze sobą np. USG tarczycy czy choćby wyniki morfologii – zdecydowanie warto przedstawić je lekarzowi. Gdzie zapisać się na badanie? Jednym z polecanych miejsc w Warszawie jest Babka Medica, która oferuje konsultacje z doświadczonymi lekarzami, pakiety badań hormonalnych oraz badania USG potrzebne w diagnostyce chorób endokrynologicznych.

Dodaj komentarz

Back to Top