Leczenie kanałowe zębów – na czym polega?
1 Comment 6947

Leczenie kanałowe zębów – na czym polega?

Uroda, Zdrowie
[REKLAMA]

Istnieje grupa ludzi, którzy panicznie boją się dentysty, w związku z czym unikają lub odkładają wizyty kontrolne. Takie postępowanie jednak może przysporzyć im większych problemów, ponieważ nieleczona próchnica może doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia. Konieczne jest wówczas leczenie kanałowe zębów, którym zajmuje się endodonta.

Ten rodzaj leczenia ma za zadanie usunąć zainfekowane nerwy i naczynia krwionośne ze środka zęba. Dzięki temu zapobiega się ekstrakcji zęba i pozwala na pozostawienie go w jamie ustnej przez wiele lat. Dentysta poszerza i kształtuje także kanał korzeniowy używając w tym celu ręcznych i maszynowych narzędzi. Konieczne jest także zastosowanie środków antybakteryjnych oraz takich, które rozpuszczą i wypłuczą usuniętą tkankę. Kanał zostaje następnie szczelnie wypełniony specjalnym materiałem.

Leczenie kanałowe zębów jest nieuniknione w sytuacji, gdy miazga zębowa znajduje się w stanie zapalnym, który jest ostateczny. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, kiedy próchnica jest źle leczona lub nie jest leczona wcale. Najistotniejszy symptom świadczący o tym to uporczywy i nasilający się ból zęba. Jak najszybsze rozpoczęcie leczenia kanałowego pomoże pozbyć się cierpienia, a także przysporzy się zachowaniu zęba. Zdarzają się również przypadki całkowitego obumarcia miazgi, które spowodowane są urazami zęba.

Leczenie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotny ma miejsce wówczas, gdy ząb nie był wcześniej w ten sposób leczony. Drugi rodzaj, określany mianem re-endodoncji, stosuje się w przypadkach, gdy leczenie pierwotne nie przyniosło oczekiwanych efektów. Dzieje się tak na skutek jego nieprawidłowego przeprowadzenia lub kiedy dochodzi do powikłań – pozostawienia w kanale fragmentów złamanych narzędzi.

Kanałowe leczenie zębów wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy i precyzji. Warto zatem skorzystać z usług wiodących na rynku gabinetów stomatologicznych takich jak Centrum Stomatologiczne ATRIA. Nie bez znaczenia jest także duże doświadczenie oraz umiejętności posiadane przez endodontów. Leczenie kanałowe to praca czasochłonna, gdyż każdy ząb jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Większość używanych do tej pracy narzędzi to sprzęty jednorazowego użytku, nie nadające się do sterylizacji.

1 Komentarzy

  1. Anulka 20 marca 2018 at 07:25

    Leczenie kanałowe brzmi już nie najlepiej ale przeszłam już kilka takich zabiegów i muszę powiedzieć że nie było tak źle. Szkoda tylko że cena powala i jest to dość kosztowna metoda leczenia.

Dodaj komentarz

Back to Top