Zanim kamień przeistoczy się w cmentarny pomnik

Zanim kamień przeistoczy się w cmentarny pomnik

Usługi
[REKLAMA]

Osoba, która zamawia nagrobek dla zmarłego, zwykle wybiera po prostu projekt z katalogu. Nie zdaje sobie nawet sprawy, jak długi i skomplikowany jest proces przygotowywania płyt kamiennych, z których finalnie powstają pomniki. A przecież to od jakości prac wykonanych na wstępnych etapach obróbki kamienia zależy wygląd i trwałość pomnika, który będzie pamiątką po zmarłym. Sprawdź, jak wygląda proces przeobrażania się kamienia w pomnik, który zamawiasz.

Wszystko zaczyna się w kopalniach kamienia, gdzie wydobywa się wielotonowe bloki kamienne, które następnie tnie się na surowe płyty. Nazywa się je slabami. Najczęściej mają one grubość kilku centymetrów. Ta wstępna faza obróbki odbywa się zwykle tam, gdzie kamień jest pozyskiwany. Od lat na polski rynek trafia wiele chińskiego surowca, który niestety często odbiega jakością od rodzimych bloków skalnych. Importowane płyty zwykle przychodzą obrobione, a więc mają już zdefiniowaną fakturę całej powierzchni. Nabywając płyty surowe, można natomiast zdecydować o rodzaju ich obróbki, ale proces ten wymaga specjalistycznego sprzętu, którym zakłady kamieniarskie nie dysponują.

Płyty, które trafiają do zakładu kamieniarskiego

Kamieniarze wybierają spośród płyt, których powierzchnie są polerowane tradycyjną metodą. Część płyt, głównie granitowych i tych z piaskowca, ma przepiękną fakturę płomieniową. Niektóre płyty granitowe mogą mieć powierzchnię satynową lub szczotkowaną. Wszystkie rodzaje kamienia można poddać piaskowaniu, a to powoduje, że ich powierzchnia jest lekko szorstka.

Zakłady kamieniarskie najczęściej wybierają płyty polerowane, bo te najłatwiej utrzymać w czystości, co na cmentarzach jest niezwykle istotne. Takie płyty są też najbardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, bo ich gładka powierzchnia wyklucza powstawanie jakichkolwiek zagłębień, w których mogłaby się gromadzić woda i zanieczyszczenia.

Obróbka w zakładzie kamieniarskim

Dobre zakłady kamieniarskie dysponują maszynami, dzięki którym są w stanie na miejscu ciąć płyty pod konkretne projekty pomników. To umożliwia klientom realizację nawet najbardziej śmiałych pomysłów, a o to przecież chodzi. W końcu katalog pomników to jedno, ale każdemu zależy na tym, aby się wyróżnić, aby pomnik na cmentarzu nie wtapiał się w ogół innych nagrobków. Kamieniarze są więc w stanie pociąć płyty na mniejsze elementy za pomocą coraz lepszych maszyn, także tych sterowanych cyfrowo.

Zakłady kamieniarskie radzą sobie także doskonale z nadawaniem wybranego kształtu krawędziom płyt. Poszczególne elementy pomnika mogą mieć więc krawędzie zaokrąglone, delikatnie zeszlifowane lub po prostu ostre. Dobry kamieniarz doradzi również, który sposób obróbki krawędzi płyty jest najwłaściwszy dla danego rodzaju kamienia. Nie ma się co dziwić, że kamieniarze dysponujący odpowiednim sprzętem, wykonują nie tylko elementy nagrobków, ale też coraz częściej przycinają parapety i blaty zgodnie z zamówieniami klientów.

Indywidualny projekt

Jeśli zamierzasz zdecydować się na indywidualny projekt pomnika dla bliskiej, zmarłej osoby, wybierz zakład kamieniarski, który dysponuje sprzętem umożliwiającym różną obróbkę płyt kamiennych. Daje to możliwość realizowania naprawdę śmiałych projektów. Dobry zakład kamieniarski, taki jak www.szczerba-granit.pl, daje gwarancję odpowiedniego doboru płyt i ich właściwej obróbki. Dzięki temu pomnik, który zamówisz, będzie trwały i łatwy do utrzymania w odpowiedniej kondycji.

 

2 komentarze

  1. Karola 25 kwietnia 2019 at 21:14

    Jestem pod wrazeniem. Nie wiedziałam, ze kamien musi przeksc taki proces zebystac sie nagrobkiem

  2. Pablopicasso005 8 maja 2019 at 15:11

    Kamieniarze maja jednak ciekawy zawod . Ciekawie sie czyta ., fajnie zglebia wiedze . polecam sie zapoznac za artykulem.

Dodaj komentarz

Back to Top