Miedzian – skuteczny środek stosowany w rolnictwie ekologicznym
0 Comment 143167

Miedzian – skuteczny środek stosowany w rolnictwie ekologicznym

Ogród, Rolnictwo

Uprawy ekologiczne są coraz bardziej popularne i pożądane. Zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów UE, zauważyć można rosnące zainteresowanie uprawami ekologicznymi. Rolnicy wybierają ekologiczne uprawy i stosują tylko dozwolone środki uprawy drzew i krzewów.

Mało kto marzy, aby zjadać owoce, czy warzywa przepełnione po brzegi chemią i szkodliwymi substancjami. Dlatego sporo osób poszukuje zdrowych, bezpiecznych alternatyw dla tego typu praktyk. W celu ochrony roślin przed chorobami i wzmocnieniem ich przydać się może ekologiczny Miedzian. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

Czym jest Miedzian i jak działa?

Jest to ekologiczny preparat grzybobójczy, który skutecznie zwalcza zarówno grzyby, jak i bakterie powodujące choroby roślin, w tym drzewka i krzewy owocowe i warzywne. Jego składnikiem bazowym jest tlenochlorek miedzi. Takie opryski poleca się stosować także w domowych, amatorskich uprawach w ogródku, na działce. Oficjalnie jest on środkiem dozwolonym do stosowania we wszystkich uprawach ekologicznych. Likwiduje on choroby roślin o podłożu bakteryjnym i grzybowym, takie jak: rdza, rak bakteryjny, septorioza listków, zaraza ogniowa, czy też zaraza ziemniaka atakująca pomidory i inne. Aby pomóc roślinie, warto szybko określić źródło choroby i rozpocząć opryski.

Aby uprawiać ekologiczne rolnictwo, należy stosować określone praktyki, a żeby dane gospodarstwo otrzymało status ekologicznego, musi spełniać określone wymogi, a w chorobach roślin stosować tylko określone preparaty. Restrykcje w ekologicznym rolnictwie są dość rygorystyczne Wszelkie nawozy, środki bakterio i grzybobójcze muszą najpierw zostać skontrolowane i zatwierdzone przez uprawnione do tego organy. Miedzian 50 WP, oraz Miedzian Extra 350 S.C., to środki oficjalnie uznane i umieszczone na liście dozwolonych środków do stosowania w oprysku roślin w tego typu gospodarstwach.

Stosowanie Miedzianu w uprawach ekologicznych

Miedzian najlepiej jest zastosować, jak wspomniano wcześniej, w momencie odkrycia choroby rośliny. Stosowanie tego preparatu w rolnictwie ekologicznym zakłada odpowiednie przygotowanie do tego. Warto pamiętać, aby opryski wykonywać kiedy nie ma deszczu i wiatru. Należy ustalić, jaka ilość preparatu będzie potrzebna, a następnie odsypać jego optymalną ilość i rozmieszać go z niewielką ilością wody. Tak przygotowany środek aplikować można do pojemnika ze spryskiwaczem i dolać do niego wody tak, aby butelka była zapełniona. Można opryskiwać również takie roślinki, które wcześniej już chorowały. Optymalne terminy do wykonywania oprysków to czas od marca do października, choć czas ten może się nieznacznie różnić ze względu na konkretny rodzaj drzewka, lub krzewu. W rolnictwie ekologicznym, wykonuje się te opryski odpowiednio dla każdej chorej rośliny, w czasie najbardziej dla niej optymalnym. Także ilość zastosowanego miedzianu zależeć będzie od gatunku danej rośliny. Ponadto, preparat ten może być stosowany przez praktycznie cały czas trwania okresu wegetacyjnego u roślin. Miedzian często stosuje się do ochrony jabłoni, gruszy, wiśni, a także krzewy agrestu, winorośli i porzeczek.

Inne zastosowania Miedzianu w rolnictwie ekologicznym

Wybierając ten bezpieczny preparat, warto pamiętać, że można go stosować również przy uprawie warzyw. Świetnie sprawdza się również w leczeniu chorób pomidorów gruntowych, oraz rosnących pod osłoną, ogórków gruntowych, a nawet fasolki szparagowej.

Jak wspomniano, Miedzian to preparat o wysokiej skuteczności, który z powodzeniem może być stosowany w rolnictwie ekologicznym i jest w nim oficjalnie dopuszczony do użytku. Warto sięgnąć po niego w uprawie roślin.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Dodaj komentarz

Back to Top