W jaki sposób korzystnie wymieniać waluty?
0 Comment 161

W jaki sposób korzystnie wymieniać waluty?

Finanse, Podróże
[REKLAMA]

Kwestia wymiany walut nieobca jest każdemu, kto dużo podróżuje po świecie, prowadzi biznes wykraczający poza granice jednego kraju lub spłaca kredyt zaciągnięty w obcej walucie. Każda wymiana wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, że stracimy część swoich aktywów ze względu na niekorzystne kursy walutowe. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak bezpiecznie i oszczędnie wymieniać pieniądze.

Różne formy wymiany pieniędzy

Walutę wymienić możemy na kilka sposobów. Najbardziej znanym są oczywiście kantory stacjonarne, obecne w każdym mieście. Możemy również udać się do banku – nabędziemy tam najpopularniejsze waluty, np. dolary amerykańskie czy euro. Coraz popularniejszą alternatywą dla fizycznych punktów wymiany walut są serwisy internetowe: e-kantory czy platformy wymiany walut. To, którą z tych opcji wybierzemy ma duży wpływ na to, czy wymiana walut nam się opłaci czy też nie. Zacznijmy od tego, gdzie NIE powinniśmy wymieniać walut. Na pierwszym miejscu są kantory zlokalizowane w ważnych punktach komunikacyjnych, np. na lotniskach czy dworcach kolejowych. Znane są one z tego, że sprzedają waluty po mocno zawyżonych kursach, a kupują po zaniżonych – oznacza to dla nas bardzo duże straty finansowe. Z tego samego powodu powinniśmy unikać banków.

Jak wymieniać waluty, żeby nie stracić?

Kluczem do rozsądnego wymienia waluty jest zrozumienie terminu „spread”. -Spreadem nazywamy różnicę między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty – wyjaśnia specjalista z Kantoru Cent. Jeśli pójdziemy do dowolnego kantoru lub sprawdzimy kursy walut na specjalizujących się w tym stronach internetowych, zobaczymy, że kursy kupna są inne, niż kursy sprzedaży. Przykładowo kurs kupna euro wynosi 4,07 zł, zaś kurs sprzedaży 4,28, spread wynosi w tym przypadku 21 groszy, czyli ponad 5%. Oznacza to, że kupując euro przy takim kursie aż 5% naszych pieniędzy idzie na wynagrodzenie dla kantoru czy banku. Im mniejszy spread, tym korzystniejsza wymiana waluty. Pod tym względem najbardziej atrakcyjne dla klientów są kantory internetowe, gdyż spread przy przyjętych przez nie kursach waha się w granicach 0,2-0,5%. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wymieniają gotówkę często, np. w celach inwestycyjnych lub do spłacenia kredytu w zagranicznej walucie – poczynione w tej sposób oszczędności mogą wynieść nas od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. W perspektywie lat potrzebnych na spłacenie zobowiązań jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele tysięcy złotych. Warto pamiętać, o obowiązującej od 2011 roku ustawie antyspreadowej, które umożliwia klientom banków spłacanie kredytu w walucie, w której został on zaciągnięty – dzięki temu możemy samodzielnie wymieniać gotówkę w kantorze internetowym i wpłacać ją na bankowe konto walutowe, z którego spłacamy kolejne raty. Unikamy w ten sposób pośrednictwa banku.

Dodaj komentarz

Back to Top