Naczynia kriogeniczne – poznaj ich rolę i sposób wykorzystania!

Naczynia kriogeniczne – poznaj ich rolę i sposób wykorzystania!

Ciekawostki

Unikalne właściwości ciekłego azotu sprawiają, że ma on swoje powszechne zastosowanie. Aby jego użycie było możliwe, należy zadbać o właściwe warunki przechowywania. Zapewniają je naczynia kriogeniczne, służące gromadzeniu substancji w odpowiednio niskiej temperaturze. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź, dlaczego odgrywają tak ważną rolę.

Sprawdź, jak działają naczynia kriogeniczne

Naczynia kriogeniczne niezbędne do magazynowania i użytkowania ciekłego azotu składają się z dwóch cienkich ścianek. W całej konstrukcji uchodzą za najważniejsze elementy. To właśnie między nimi powstaje próżnia techniczna, która sprawia, że wewnętrzna temperatura w żaden sposób nie oddziałuje na temperaturę otoczenia i zewnętrzną powierzchnię zbiornika. Ma to związek z właściwościami izolacyjnymi kluczowymi w bezpiecznej pracy ze zgromadzoną cieczą.

W ich produkcji stosuje się głównie metal, choć pierwotnie było to szkło. Skąd ta zmiana? Pierwszy z wymienionych materiałów w znacznie większym stopniu zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co ważne, ściany zewnętrzne zawierają też warstwę chroniącą całość przed promieniami UV. Współczesne modele naczyń, a zwłaszcza te, które są asygnowane do użytku m.in. laboratoriach, posiadają także dodatkowe systemy informujące o poziomie zawartości. Natomiast wąskie wloty minimalizują straty na skutek odparowywania. 

Główne zastosowanie naczyń kriogenicznych

Jak już wspomniano, naczynia kriogeniczne przeznaczone są do transportowania i składowania ciekłego azotu. Ten zaś znajduje obszerne zastosowanie w wielu obszarach. Począwszy od medycyny i gastronomii, kończąc na przemyśle, a także wielu innych. Z tego też względu dewary posiadają różnorodną pojemność. Oczywiście wynika to z tego, że inne jest zapotrzebowanie na skroploną ciecz w trakcie obróbki metali, a jeszcze inne podczas przygotowywania potraw kuchni molekularnej, mrożenia artykułów spożywczych lub przeprowadzania zabiegów medycznych.

Tym samym pojemność staje się jednym z głównych kryteriów wyboru naczyń kriogenicznych. Chcąc zyskać dużą swobodę, jeśli chodzi o dopasowanie do indywidualnych potrzeb, warto skorzystać z usług sprawdzonych dostawców tychże zbiorników. Jednym z nich jest https://www.cryogenshop.pl/ oferujący produkty o standardowym zakresie pojemności 6-50 litrów, jak i również mniejsze. Wszystko to z zachowaniem niezwykle korzystnych cen.

Jak korzystać z naczyń kriogenicznych? Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Właściwe warunki magazynowania ciekłego azotu to jedna strona medalu. Naczynia kriogeniczne również muszą być składowane w sposób, który spełnia normy higieny i bezpieczeństwa pracy. Przede wszystkim, w pobliżu nie mogą znajdować się materiały łatwopalne oraz wszelkie źródła ciepła. Ważna jest także odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Co więcej, butle za każdym razem użytkowane są w pozycji pionowej. Pod żadnym pozorem nie wolno ich toczyć po podłożu. Podczas przenoszenia z miejsca na miejsce należy wykorzystać przeznaczone do tego zadania wózki. Dokładna instrukcja powinna znaleźć się w karcie produktu.

Natomiast chcąc zachować pełnię bezpieczeństwa podczas opróżniania zawartości, nie obejdzie się bez zastosowania pompki. Ochronie zdrowia służy też odzież w postaci fartuchów, rękawic i gogli. Tak skompletowany zestaw sprawi, że praca z ciekłym azotem będzie realizowana przy całkowicie zminimalizowanym ryzyku większych lub mniejszych wypadków.

Dodaj komentarz

Back to Top