Wiertła do betonu – podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie, by praca przebiegała bezproblemowo
0 Comment 145

Wiertła do betonu – podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie, by praca przebiegała bezproblemowo

Budownictwo

Beton to jeden z najtwardszych materiałów, z którymi trzeba pracować w budowlance lub podczas remontu, dlatego do wywiercenia w nim otworów potrzebujemy specjalnych wierteł. Wybór odpowiedniego narzędzia nie tylko pozwoli nam to na szybką i bezpieczną pracę, ale również przyniesie wymierne efekty. Jak wybrać wiertło do betonu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów i jaka jest charakterystyka poszczególnych modeli? Na te – i inne – pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Jeśli szukasz informacji na temat wierteł do betonu, to już teraz zapraszamy do lektury.

Sposób klasyfikacji i rodzaje wierteł

Wiertła dzielimy ze względu na budowę, materiał, z którego zostały wykonane (stal narzędziowa, stal szybkotnąca, węgliki spiekane) oraz materiał, do którego wiercenia są przeznaczone. Dlatego też obok wierteł do betonu wyróżniamy wiertła do drewna, metalu, blach oraz uniwersalne (np. do metalu i betonu lub do metalu, drewna i tworzyw sztucznych). Poszczególne modele dzielimy ponadto na następujące typy ze względu na budowę i sposób pracy:

  • Wiertła kręte – najbardziej podstawowy rodzaj wierteł, służący do wykonywania otworów walcowych o niewielkiej średnicy (maks. 100mm),
  • Wiertła koronowe (trepanacyjne) – służą do wykonywania otworów o dużych średnicach i mają postać rury (do głębokich otworów) lub „garnka” (do wierceń płytkich) z ostrzami na krawędzi części roboczej,
  • Wiertła piórkowe – tego typu narzędzia stosujemy do drewna, zaś część robocza jest spłaszczona i posiada dwie proste krawędzie skrawające,
  • Wiertła spiralne do drewna (tak zwane „świdry”) – wiertła o rdzeniu w kształcie helisy, zakończonej piórem, skrawaczem albo żądłem,
  • Wiertła specjalne – to wszystkie wiertła o bardzo określonej charakterystyce, np. wiertła lutowe (do wiercenia bardzo długich otworów), wiertła sękownicze do drewna.

Wyróżniamy też kilka sposobów montowania wierteł – powszechne walcowe i sześciokątne w trójszczękowych uchwytach, wiertła montowane w tulejach zaciskowych, a także do szybkiego mocowania (SDS Plus oraz SDS Max).

Specyfika i niebezpieczeństwa wiercenia w betonie

Jak już wspomnieliśmy beton to nie tylko niezwykle twardy materiał, ale i równie popularny w budownictwie. Z tego też powodu możemy mieć pewność, że prędzej czy później będziemy się musieli z nim zmierzyć – warto też pamiętać, że większość użytkowego betonu jest dodatkowo wzmocniona stalowymi prętami. Beton zbrojony to beton, w który wtopione są pręty, najczęściej ok. 2-4 centymetry od powierzchni, dlatego też, gdy zaczynamy w nim wiercić dziurę, szybko możemy trafić na wspomniany pręt. Może to spowodować wiele problemów: wyszczerbienie głowicy wiertła, zakleszczenie się wiertła pomiędzy prętami lub przegrzania i rozhartowania końcówki (warto zwrócić uwagę na granatowe przebarwienia – jeśli występują, to wiertło należy wymienić lub spróbować naprawić). By uniknąć tych wszystkich problemów, podpowiadamy, jakie wiertło do betonu wybrać.

Wiertarki udarowe i młotowiertarki

Jeśli zamierzamy pracować z tak trudnym materiałem jak beton, odpowiednio się do tego przygotujmy. Przede wszystkim musimy wybrać rodzaj wiertarki, po drugie dopasować odpowiednie wiertło do wykonywanej pracy. W pierwszym przypadku musimy pamiętać, że potrzebna nam będzie wiertarka z udarem lub młotowiertarka. Przy użyciu obu tych sprzętów nie będziemy musieli dociskać wiertarki do ściany ani używać dużej siły. W tego typu sprzęcie najczęściej montuje się uchwyty do wierteł typy SDS Max i SDS Plus.

Jakie wiertła do betonu wybrać?

Jeśli mamy już wiertarkę to potrzebujemy jeszcze wiertła do betonu, które poradzi sobie z twardym materiałem. Wiertła do betonu dzielimy na następujące rodzaje:

  • Wiertła widiowe, które są wytrzymałe i dorównują twardością wiertłom diamentowym, a w czasie wiercenia sprawiają, że w materiale powstaje siateczka mikropęknięć (co ułatwia zagłębienie się w beton i przyspiesza pracę),
  • Wiertła z płaską głowicą o podwójnym ostrzu mają stosunkowo szeroką spiralę, dzięki czemu zwierciny zostają sprawnie usunięte (ten rodzaj służy do wiercenia w betonie niezbrojonym i murach)
  • Wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu są przeznaczone specjalnie do wiercenia w betonie zbrojonym – nie musimy się martwić, że wiertło się zakleszczy, a po pewnym czasie przebije się ono również przez pręt,
  • Wiertła diamentowe – najostrzejszy, najbardziej wytrzymały i jednocześnie najbardziej wydajny rodzaj wiertła ze wszystkich tu opisanych, przeznaczony do długotrwałych prac z wyjątkowo trudnym materiałem (na przykład betonem bardzo gęsto zbrojonym).

Wiercenie w betonie to nie przelewki

Jak pokazują powyższe akapity, do wiercenia w betonie należy się odpowiednio przygotować. Wybierzmy odpowiednią wiertarkę (z udarem lub młotowiertarkę), a także odpowiedni rodzaj wiertła (widiowe, diamentowe itp.), a nawet najtwardszy materiał zbrojny nas niczym nie zaskoczy. Pamiętajmy o bezpieczeństwie w miejscu pracy (sprawdźmy, czy w miejscu wiercenia nie ma kabli pod napięciem) i starajmy się pracować z głową, a sukces będzie tylko kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Back to Top