Ile kosztuje inwentaryzacja przyrodnicza?
0 Comment 104655

Ile kosztuje inwentaryzacja przyrodnicza?

Budownictwo
[REKLAMA]

Przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej to obowiązek, który z pewnością doskonale znany jest wielu przedsiębiorcom, którzy mają doświadczenie w realizacji inwestycji o charakterze budowlanym. Jeśli jednak ktoś ma do czynienia z taką inwestycją (na przykład budową domu lub termoizolacją mieszkania) po raz pierwszy, może nie wiedzieć, skąd ten obowiązek wynika i z czym się wiąże.

Bardzo często pojawiającym się, jest pytanie, o cenę sporządzenia takiego dokumentu. Niewątpliwie jest to istotne, szczególnie dla mniejszych lub początkujących przedsiębiorców. W takim razie, ile kosztuje inwentaryzacja przyrodnicza? Od czego to zależy?

Czy trzeba przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą?

Przedsiębiorcy zawsze szukają sposobów na minimalizowanie kosztów związanych z prowadzeniem działalności, natomiast w wielu przypadkach nie ma możliwości ominięcia obowiązku sporządzenia inwentaryzacji. Będzie ona elementem niezbędnym w przypadku realizacji jakiejkolwiek inwestycji, która może potencjalnie mieć negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Jako przykład tego typu inwestycji można wskazać choćby budowę dróg, farm wiatrowych czy farm fotowoltaicznych.

Jeśli inwentaryzacja przyrodnicza nie zostanie sporządzona na czas, możemy nie otrzymać zgód i pozwoleń niezbędnych do legalnej realizacji inwestycji. Z tego względu nie jest to aspekt, który możemy ignorować, szczególnie biorąc pod uwagę, że działania związane z inwentaryzacją przyrodniczą powinny zostać rozpoczęte co najmniej kilka miesięcy przed terminem rozpoczęcia realizacji inwestycji (a najlepiej nawet rok przed tym momentem).

Co wpływa na koszt inwentaryzacji przyrodniczej?

Nie da się wskazać jednej uniwersalnej stawki dla inwentaryzacji przyrodniczej, ponieważ wiele zależy tutaj od indywidualnych okoliczności, takich jak typ inwestycji i rozmiar obszaru, na którym ma ona zostać zrealizowana. Jest również istotne, co się na tym obszarze znajduje, a konkretnie, jaki typ fauny, flory i przyrody nieożywionej.

Poszczególnymi rodzajami zwierząt i roślin zajmują się bowiem różni eksperci, dlatego też przeprowadzenie inwentaryzacji może wymagać zaangażowania wielu różnorodnych specjalistów (na przykład ornitologa, czyli specjalisty od ptaków oraz dendrologa, a więc specjalisty od drzew i krzewów).

Sporządzanie inwentaryzacji jest złożonym i skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy, aby przebiegł w pełni prawidłowo i skutecznie. Z tego względu należy powierzyć to zadanie jedynie sprawdzonej firmie, która cieszy się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów i zdaje się być godna zaufania. Cena nie jest jedynym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę, chociaż niewątpliwie również jest ona istotna.

W zależności od wielkości inwestycji i tego, ile czasu będzie trzeba poświęcić na rzetelne przeprowadzenie inwentaryzacji, można spodziewać się opłaty w wysokości od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Jeśli chcemy uzyskać dokładniejsze informacje, powinniśmy zwrócić się do firmy, która zajmuje się sporządzaniem inwentaryzacji, aby dokonała ona wyceny na podstawie dostarczonych jej informacji o charakterze inwestycji.

Dodaj komentarz

Back to Top