Jak dobrać odpowiednie materiały ścierne do drewna
0 Comment 2227

Jak dobrać odpowiednie materiały ścierne do drewna

Bez kategorii, Budownictwo, Dom
[REKLAMA]

Mówi się, że połowa sukcesu to praca, a druga połowa to odpowiednie narzędzia. I tak jest w istocie – jeśli nawet ktoś jest bardzo pracowity i uzdolniony, to bez odpowiednich narzędzi nie będzie pracował wydajnie i dokładnie. Bardzo mocno można to odczuć, pracując z drewnem i narzędziami szlifierskimi. Jak dobrać do nich odpowiednie materiały ścierne?

Rodzaje materiałów

Pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o szlifowaniu drewna, to oczywiście papier ścierny. Rzecz jasna jest to dobre skojarzenie, ale nie ma tak łatwo – w zależności od tego, jaką wykonujemy pracę, jaki efekt chcemy osiągnąć i, przede wszystkim, jakiego narzędzia używamy, papier ścierny musi mieć określone właściwości i warunki techniczne. Ponadto też różne etapy pracy wymagają innych gradacji papieru – a często jest on stosowany tak naprawdę dopiero na końcu.

Ale papier ścierny to nie jedyny materiał ścierny używany do obróbki drewna. Szlifierze używają także na przykład głowic ze stalowym włosiem do strukturyzacji i postarzania drewna. Następnym etapem pracy jest użycie głowicy z tzw. włosiem tynexowym, czyli syntetycznym, która usuwa postrzępione włókna pozostałe po pracy głowicy z włosiem stalowym. Wygładza również wstępnie drewno, niwelując nierówności pozostawione przez pracę szczotki. I tu na przykład papieru ściernego używa się dopiero na końcu pracy, aby ostatecznie oszlifować drewno i przygotować je do pomalowania lub polakierowania.

Papier ścierny

To jemu warto przyjrzeć się bliżej, ponieważ jest mimo wszystko najpopularniejszym rodzajem materiału ściernego do drewna. Ponadto jest też punktem wyjścia dla innych materiałów – przykładowo, wspomniane wyżej szczotki tynexowe mają wtopione we włókna takie samo włókno ścierne jak papier i również mają stopniowaną granulację.

Granulacja papieru ściernego jest oznaczana symbolem P i mieści się w zakresie od P24 do P2500 – jednak do drewna używa się maksymalnie P400. Przyjęło się też, że papiery ścierne do drewna mają kolor czerwony, co ułatwia ich znalezienie i wybór. Istnieje też zasada mówiąca o tym, że każdy kolejny papier powinien być dwa razy drobniejszy – jeśli zatem zaczynamy od gradacji P60, to następny powinien mieć ziarnistość K120, kolejny K240 i tak dalej. Osobnym tematem są papiery ścierne do np. szlifierek oscylacyjnych czy mimośrodowych. Dlatego też przed dobraniem właściwego materiału ściernego lepiej skonsultować się ze specjalistami, np. z firmy Prochera.

Dodaj komentarz

Back to Top