Czy da się nauczyć języka, którego się nie lubi?
1 Comment 650

Czy da się nauczyć języka, którego się nie lubi?

Edukacja, Nauka

Znajomość języków obcych przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie zawsze jednak poznawanie nowego języka bywa łatwe i przyjemne. Czasem mamy trudności, które wynikają z faktu, że zwyczajnie nie przepadamy za językiem, którego się uczymy. Jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy.

Nie zakładaj z góry, że nie lubisz danego języka

Specjaliści od nauki języka zgodnie twierdzą, że najczęściej nasz brak sympatii dla danego języka obcego nie wynika z poziomu trudności wiedzy, którą musimy przyswoić tylko naszych subiektywnych odczuć. Na niechęć do języka wpływać mogą nasze uprzedzenia do danego kraju a także nieodpowiednie metody uczenia się lub kontakt z nauczycielami, którzy nie potrafili odpowiednio przekazywać nam wiedzy. Warto więc nie zakładać z góry, że tak naprawdę nie lubimy języka obcego, którego chcemy lub musimy się nauczyć.

Zastanów się w czym tkwi problem

Jeśli chcesz pokonać swoją niechęć do nauki języka obcego musisz najpierw zdiagnozować przyczynę problemu. Dlatego też bądź ze sobą szczery i zastanów się dlaczego niby nie przepadasz za nauką tego właśnie języka obcego. Czy powodem jest nudna nauka, brak postępów, zachowanie twojego nauczyciela czy też wynika to np. z faktu, że nie podoba ci się brzmienie języka lub masz problemy ze zrozumieniem zasad gramatycznych. Dzięki poznaniu przyczyny problemu o wiele łatwiej poradzisz sobie z pokonaniem trudności.

Wypróbuj innych metod nauki

Bardzo często do nauki zniechęca nas sposób w jaki się uczymy. Wciąż w bardzo wielu szkołach językowych wykorzystuje się stare metody nauki, które nie tylko nie są efektywne, ale zwyczajnie potrafią nas nudzić. Jeśli więc, przykładowo, twoja nauka języka niemieckiego polega na wkuwaniu słówek i reguł z podręcznika przyczyną niechęci może tkwić właśnie w nieciekawych zajęciach. W takim przypadku wypróbuj także inne metody nauki niemieckiego. Tym bardziej, że jest ich obecnie naprawdę sporo. Możesz wykorzystać internet – oglądać filmy o interesującej cię tematyce, rozmawiać z innymi, słuchać muzyki. Takie codzienne aktywności doskonale angażują i sprawiają, że nauka staje się znacznie przyjemniejsza.

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Często zdarza się tak, że niechęć do danego języka obcego wynika z braku postępów. Jeśli widzimy, że wciąż nie nauczyliśmy się zbyt wiele zaczynamy się zniechęcać i rezygnować. Jeśli czujesz, że język obcy, którego się uczysz męczy cię i sprawia, że czujesz się źle zastanów się czy nie masz zbyt wygórowanych celów? A może uczysz się ponad siły? Daj sobie czas, wyznacz małe cele, które szybciej uda ci się zrealizować. Dzięki temu zobaczysz pierwsze sukcesy i odzyskasz motywację do nauki. Sprawdź również czy w twoim otoczeniu nie ma osób, które uczą się tego języka co ty? Być może będą miały dla ciebie przydatne wskazówki i pomocne rady, dzięki którym przezwyciężysz kryzys.

Poszukaj dobrego nauczyciela

Kolejnym sposobem na przełamanie niechęci do nauki języka obcego jest znalezienie nauczyciela, który potrafi ciekawie przekazać wiedzę oraz wie jak motywować swoich uczniów. Bardzo często nasza niechęć do danego języka obcego spowodowana jest właśnie wspomnieniami z poprzednich etapów edukacji. Jeśli znajdziesz odpowiedniego nauczyciela lub szkoleniowca może okazać się, że język da się lubić a twoja niechęć wynika raczej z powodu osoby, która go uczyła w niewłaściwy sposób.

Podsumowując, nawet jeśli wydaje ci się, że nie lubisz danego języka obcego nie zniechęcaj się. Bardzo często bowiem powodem braku chęci do nauki nie są negatywne uczucia jakie budzi w nas język ale inne, mniejsze problemy, które łatwo możesz pokonać.

1 Komentarzy

  1. marta 5 lutego 2019 at 12:40

    napewno mozna spróbowac nauki takiego jezyka . ale to bedzie dwa razy trudniejsze

Dodaj komentarz

Back to Top