Rodzaje zmiękczaczy wody
0 Comment 5488

Rodzaje zmiękczaczy wody

Zakupy, Zdrowie
[REKLAMA]

Twarda woda użytkowa niesie ze sobą wiele trudności i realnych szkód. Skutki korzystania z niej odczuwalne są zarówno przez ciało, w postaci przesuszonej i podrażnionej skóry, jak również przez… portfel. Większe zużycie detergentów i częstsze usterki sprzętów, takich jak pralki i zmywarki, to tylko niektóre problemy związane z twardą wodą.

Współczesne technologie doskonale radzą sobie z większością problemów, jakie możemy napotkać w gospodarstwie domowym i dotyczy to również zagadnienia twardej wody – zauważa optymistycznie nasz rozmówca z firmy Global Water. Bardzo mocno zmineralizowaną wodę użytkową możemy zmiękczyć za pomocą specjalnych uzdatniaczy.

Głowice zmiękczacza wody

W nowoczesnych stacjach zmiękczania wody stosuje się jeden z dwóch rodzajów głowic sterujących: czasowe lub objętościowe. W urządzeniach z głowicą czasową, regeneracja złoża następuje po upływie określonego z góry czasu, zaś w zmiękczaczach z głowicą objętościową – po przepływie przez złoże określonej ilości wody.

Głowice czasowe to rozwiązanie prostsze konstrukcyjnie, a więc również mniej podatne na rozmaite usterki. Wadą jest natomiast to, że do regeneracji dochodzi bez względu na to, czy jest ona w danym momencie konieczna. Korzystając ze zmiękczacza wody z głowicą objętościową, zawsze mamy pewność, że złoże regeneruje się dokładnie wtedy, kiedy jest to konieczne – nie wcześniej i nie później.

Zmiękczacze kompaktowe i z osobnym zbiornikiem soli

Kolejny podział zmiękczaczy wody opiera się na konstrukcji urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe zmiękczacze, gdzie w jednej obudowie znajdują się wszystkie komponenty urządzenia wraz ze zbiornikiem na sól, jak również bardziej rozbudowane, ze zbiornikami zewnętrznymi.

Objętość złoża jonowego zmiękczacza

Poszczególne rodzaje zmiękczaczy wody różnią się także objętością zbiornika ze złożem jonowymiennym. Im większe złoże, tym rzadsza konieczność jego regeneracji, co oznacza większą wygodę i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych urządzenia.

Wybór najlepszego rozwiązania powinien zawsze być uzależniony od stopnia twardości wody w danym gospodarstwie domowym oraz przeciętnego zużycia wody. Szeroka oferta dostępnych zmiękczaczy producentów takich jak Global Water i EcoWater umożliwia dobór odpowiedniego systemu dla każdego domu.


Dodaj komentarz

Back to Top