Sprężarka tłokowa ALMiG – czy warto ją kupić?
0 Comment 24727

Sprężarka tłokowa ALMiG – czy warto ją kupić?

Poradnik
[REKLAMA]

Sprężarki tłokowe mają w biznesie ugruntowaną pozycję – są niedrogie w zakupie, niezbyt kosztowne w eksploatacji, a przy tym także bardzo wydajne w stosunku do korzystnej ceny ich zakupu. Nie są to jednak zalety spotykane w produktach dostępnych u wszystkich producentów. Część z nich szukając oszczędności, obniża jakość swoich urządzeń, co prowadzi do wypaczenia niektórych z ich zalet. Sprężarka tłokowa ALMiG to odpowiedź na oczekiwania współczesnych klientów. Dlaczego? Odpowiedzi jest wiele.

Sprężarka tłokowa – charakterystyka i ogólne informacje

Powszechność sprężarek tłokowych nie jest wynikiem przypadku. Urządzenia te, oczywiście wykonane zgodnie ze sztuką, cechują się znakomitymi parametrami użytkowymi. Na wstępie jednak warto poznać zasady ich pracy oraz podstawowe informacje techniczne dotyczące ich funkcjonalności.

Sprężarka tłokowa ma w swoim wnętrzu cylinder, w którym z kolei znajduje się tłok ściśle dopasowany do jego bocznych, wewnętrznych ścianek. Tłok wykonując ruch posuwisty – z dolnej części tłoka aż prawie do samej góry, ściska powietrze znajdujące się w jego wnętrzu do danego poziomu, który definiuje poziom sprężania danego kompresora.

Charakterystyka techniczna sprężarek tłokowych jest odpowiednia dla większości zastosowań. Urządzenia, zależnie od ich konkretnej budowy oraz zastosowanych materiałów, mogą pracować z reguły w systemie 50:50. Oznacza to, że sprężarka powinna odpocząć dokładnie tyle samo czasu, ile spędziła na pracy. Warto cykle skrócić do niezbędnego minimum.

Kolejną cechą są niewielkie wymiary zewnętrzne, dzięki którym urządzenia te można z łatwością przemieszczać po całym zakładzie, wykorzystując w tym celu podnośniki widłowe, kółka lub wózki transportowe. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Na rynku znajdują się także sprężarki tłokowe o przemysłowej mocy, które montuje się jednorazowo w miejscu ich eksploatacji.

Sprężarki tłokowe ALMiG – dlaczego cieszą się aż tak dużą popularnością?

Każda sprężarka tłokowa ALMiG ma cechy szczególnie pożądane na rynku. Należy do nich przede wszystkim bardzo wysoka precyzja wykonania, dzięki której urządzenia te zachowują swoje parametry przez wiele lat po ich montażu i rozpoczęciu procesu eksploatacji. Wysoką precyzję widać zarówno po ściśle współpracujących ze sobą elementach, np. zespole cylindra z tłokiem, jak i po zewnętrznej, monolitycznej obudowie, odpornej na większość standardowych i trudnych warunków użytkowania.

Czym cechuje się sprężarka tłokowa ALMiG w wersji bezolejowej?

Bezolejowe sprężarki tłokowe ALMiG cechują się brakiem oleju zastosowanego w urządzeniach olejowych jako film zabezpieczający przed zatarciem ściśle współpracujących ze sobą podzespołów. Urządzenia te, pozbawione czynnika smarnego, zostały wykonane z materiałów o bardzo niskim współczynniku tarcia – w tym teflonu i innych surowców wzbogaconych węglem.

Bezolejowa sprężarka tłokowa ALMiG ma ogromną zaletę – generuje powietrze o najwyższej możliwej czystości, dlatego można je stosować także w przypadku szczególnie wymagających i delikatnych branż. Wykorzystuje się je w medycynie, w tym w stomatologii oraz podczas produkcji kosmetyków i artykułów żywnościowych, w obróbce spożywczej, w oczyszczaniu powierzchni czy też w lakierniach. Ogromną zaletą wynikającą z czystego powietrza jest także brak potrzeby wymiany filtrów i instalacji stacji uzdatniania, które mają w rezultacie usunąć ze sprężu zanieczyszczenia.

Sprężarki tłokowe ALMiG olejowe – najważniejsze cechy techniczne

Olejowe sprężarki tłokowe ALMiG mają zupełnie inną charakterystykę. Przede wszystkim cała tuleja cylindra została wykonana ze standardowej stali, podobnie jak tłok oraz pierścienie. Za ich ochronę przed generowaniem zbyt dużego ciepła oraz zatarciem odpowiada film olejowy (smarny), który zwiększa poślizg pomiędzy nimi oraz zmniejsza tarcie wywołane ich bardzo bliską współpracą.

Taka sprężarka tłokowa generuje siłą rzeczy powietrze w pewnym stopniu zanieczyszczone drobinkami oleju, co prawda niezauważalnymi gołym okiem, lecz uniemożliwiającym jej zastosowanie w niektórych gałęziach przemysłu. Urządzenia te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie czystość powietrza nie ma zbyt dużego znaczenia, np. w piaskowaniu, pompowaniu kół czy do zasilania odbiorników pneumatycznych, w tym np. kluczy. Sprężarki tłokowe ALMiG w wersji olejowej występują oczywiście jako modele jednostopniowe oraz wielostopniowe, a także jednocylindrowe i wielocylindrowe.

Oczywiście olejowe sprężarki można wyposażyć w stacje uzdatniania powietrza, które zmniejszają ilość drobinek oleju znajdujących się w sprężu. Dzięki temu można je zastosować także w branżach delikatnych, które wymagają dostępu wyłącznie do powietrza oczyszczonego z wszelkich drobinek oleju i zanieczyszczeń, mogących np. zniszczyć niektóre urządzenia lub spowodować pewne niebezpieczeństwa. Oczywiście to dodatkowe koszty, które podnoszą wartość inwestycji względem całej instalacji. Czasami jednak ich poniesienie jest jedynym sposobem użytkowania sprężarek tłokowych olejowych w branżach delikatnych.

Dlaczego sprężarka tłokowa ALMiG to najlepsze rozwiązanie w swojej kategorii cenowej?

Każda sprężarka tłokowa ALMiG, niezależnie od jej konstrukcji i charakterystyki, cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania, która wynika głównie z podejścia względem jakości zastosowanych materiałów oraz rygorystycznej kontroli jakości. Wszystkie są objęte odpowiednio długim okresem gwarancyjnym, cechują się znakomitą relacją ceny do jakości, a także mogą zapewnić wiele lat intensywnego użytkowania w warunkach przemysłowych.

Czy warto kierować się w sprężarki tłokowe marki ALMiG? Zdecydowanie tak. Firma ta zdaje się wyprzedzać konkurencję i to nie tylko w kwestii liczby dostępnych wariantów w jej ofercie, lecz także ze względu na dokładne i precyzyjne dopracowanie wszystkich urządzeń dosłownie do perfekcji. Dzięki temu zapewniają wiele lat eksploatacji, oczywiście przy zachowaniu minimum zdrowego rozsądku w zakresie częstotliwości przeprowadzania czynności serwisowych.

Partnerem artykułu jest almiair.pl

Dodaj komentarz

Back to Top