Nominalizacja a pisanie prac dyplomowych
0 Comment 175

Nominalizacja a pisanie prac dyplomowych

Nauka
[REKLAMA]

Nominalizacja to cecha charakteryzująca teksty naukowe. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu stylistycznego zyskują one profesjonalnego i obiektywnego wydźwięki. Niestety taki sposób pisania może okazać się nieciekawy i ciężki w odbiorze. Podpowiadamy, jak korzystać z naukowego i sztywnego stylu, aby wpasować się w wymogi edytorskie, a jednocześnie stworzyć ciekawą pracę!

Czym jest nominalizacja?

Pisanie prac dyplomowych musi opierać się o sztywne zasady edytorskie oraz redaktorskie. Jedną z nich jest nominalizacja, a więc tworzenie i wykorzystywanie w tekstach naukowych rzeczowników od czasowników. Przykładowo czasownik „pisać” zamienia się na „pisanie”, a „analizować” na „analizowanie”. Cechą charakterystyczną zdań, w których zastosowano nominalizację jest ich wydłużenie oraz konieczność doprecyzowania znaczenia.

Pisanie prac licencjackich i magisterskich – czy stosowanie nominalizacji jest konieczne?

Nominalizacja jest jednym ze sposobów na dodanie pracy naukowego sznytu. Zdania wzbogacone tym zabiegiem stylistycznym brzmią zdecydowanie bardziej poważnie. Poza tym studenci cenią sobie stosowanie nominalizacji podczas pracy, jaką jest pisanie prac licencjackich, ponieważ umożliwia ona jej znaczne wydłużenie, a odpowiednia objętość często stanowi jeden z wymogów promotorskich. Pomimo wielu zalet, jakie cechują opisywany zabieg stylistyczny, nominalizacja ma jedną podstawową wadę – teksty stają się dłuższe i trudniejsze w zrozumieniu, co czyni je mniej przyjemnymi w odbiorze.

Prawda jest taka, że pisanie prac dyplomowych wcale nie musi przebiegać za wykorzystaniem nominalizacji. Z naszej strony polecalibyśmy używanie jej w jak najniższym natężeniu. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż czasowniki w języku polskim mają zdecydowanie większą moc i silniejszy przekaz niż rzeczowniki. Co więcej, one same w sobie potrafią być zdaniami, czego nie można powiedzieć o rzeczownikach. Z tego też względu rezygnacja z nich sprawi, że tekst będzie mniej „żywy”.

Pisanie prac dyplomowych prawdopodobnie nie będzie mogło przebiegać z zupełnym wykluczeniem konstrukcji wykorzystujących nominalizację. Warto jednak starać się z niej rezygnować, a za alternatywę przyjmować stronę czynną wykluczając jednocześnie jej pierwszą osobę. Pamiętaj, że brak nominalizacji nie odbierze Twojemu tekstowi naukowego charakteru, a może jedynie przyczynić się do jego większej przejrzystości i przyswajalności. Zarówno samo pisanie prac licencjackich i magisterskich, jak i ich odbiór powinny stwarzać przyjemność!

Dodaj komentarz

Back to Top