Jak prawidłowo używać kart pamięci?

Jak prawidłowo używać kart pamięci?

Elektronika, RTV i AGD

Przenośne i wygodne nowoczesne karty pamięci współcześnie oferują znaczną ilość miejsca i są jedynym nośnikiem do zapisywania informacji z aparatu. Mimo łatwości obsługi, wielu fotografów napotkało problemy podczas korzystania z tej formy zapisu. Niestety, niekiedy karty pamięci ulegają uszkodzeniu lub zapisany materiał po prostu znika, zwykle z powodu błędu użytkownika. Dlatego poniżej przedstawimy główne zalecenia, których należy przestrzegać podczas korzystania z kart pamięci w aparatach.

Prawidłowo wyjmij kartę pamięci.

Jeśli karta pamięci znajduje się w urządzeniu, w żadnym wypadku nie wyjmuj jej do czasu zakończenia pracy aparatu lub czytnika kart, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia struktury plików. Po zakończeniu przenoszenia plików lub robienia zdjęć daj danemu sprzętowi około 30 sekund przed wyjęciem karty.

Woda, ciepło i brud.

Jak każda elektronika, karty pamięci reagują na wilgoć, ekstremalne zmiany temperatury lub zabrudzenia. Trzymaj je z dala od rozlanej kawy lub herbaty, nie przechowuj także aparatu w bagażniku samochodu, gdzie latem jest niezwykle gorąco i wysoka temperatura może uszkodzić delikatną elektronikę. Szczególnie wrażliwe są punkty styku na karcie pamięci. Kiedy wyciągniesz kartę z aparatu, używaj specjalnego plastikowego etui, do jej przechowywania. Dzięki temu ochronisz ją przed kurzem i innymi zabrudzeniami.

Użyj czytnika kart.

Używanie czytników kart ułatwi Ci kopiowanie zdjęć z aparatu. Urządzenia te pomagają skutecznie przenosić zdjęcia, a także zapobiegają typowym problemom z uszkodzeniem informacji o strukturze plików. Czytnik kart to tanie i skuteczne rozwiązanie, które jest niezbędne dla każdego użytkownika aparatu.

Zachowaj ostrożność podczas formatowania i usuwania zdjęć.

Niektóre modele aparatów wykorzystują metodę trwałego usuwania zdjęć, inne natomiast umożliwiają późniejsze ich przywracanie. Dlatego upewnij się, którą z metod stosuje Twój aparat, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Natomiast jeżeli chcesz mieć pewność, że całkowicie usuwasz wszystkie zdjęcia, po prostu sformatuj kartę za pomocą aparatu. Konieczne jest również sformatowanie karty przy pierwszym włożeniu do aparatu.

Edytuj zdjęcia po wykonaniu wcześniejszej kopii.

Wiele osób zgłasza błędy z zapisanymi na karcie plikami, które wystąpiły po ich edycji. Każda zmiana zdjęcia, nawet tak drobna, jak obrót fotki powoduje zmianę informacji w strukturze plików. W niektórych przypadkach taki zabieg może uszkodzić inne zdjęcia zapisane na karcie. Dlatego pamiętaj, aby skopiować i zapisać wszystkie pliki przed jakąkolwiek obróbką.

Użytkownicy aparatów, którzy chcą chronić swoje dane, powinni zwracać szczególną uwagę na sposób korzystania z kart pamięci. Pamiętaj, że karty te są delikatne i powinny być używane wyłącznie jako tymczasowe, a nie długoterminowe nośniki danych.

Wyobraź sobie sytuację, że zamierzasz wywołać zdjęcia, które kilku miesięcy zapisywałeś na karcie SD, jednak podczas przesyłania fotografii do fotolabu, okazuje się, że większość plików jest uszkodzona. W takim wypadku cała Twoja praca pójdzie na marne.

Dlatego zawsze po zakończeniu fotografowania pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej, najlepiej na dysku laptopa lub w chmurze, wykorzystując taką usługę jak DropBox, czy Google Drive.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dodaj komentarz

Back to Top