Blachodachówka, doskonały materiał na pokrycie dachowe. Jaką wybrać w arkuszach czy modułową?
0 Comment 575

Blachodachówka, doskonały materiał na pokrycie dachowe. Jaką wybrać w arkuszach czy modułową?

Budownictwo, Dom
[REKLAMA]

Blachodachówka to przez wielu inwestorów chętnie wybierany materiał na pokrycie dachowe. Posiada liczne zalety i jest bardzo łatwa oraz prosta do ułożenia. Charakteryzuje się wysoką trwałością oraz estetycznym wyglądem. Na rynku dostępne są dwa modele blachodachówki w arkuszach oraz panelach. Można stosować ją w domach remontowanych mających starszą konstrukcję dachu oraz w nowych budynkach. Poleca się układanie blachodachówki na dachach prostych, jedno lub dwuspadowych, a także na wielopołaciowych.

Wybór pomiędzy blachodachówką w arkuszach, a modułach powinien być odpowiednio przemyślany. Właściwa decyzja pozwoli dużo zaoszczędzić oraz sprawniej wykonać cały montaż blachodachówki. Zanim zakupimy odpowiedni model blachodachówki, warto wybrać się do sklepów z materiałami wykończeniowymi i budowlanymi w celu podpytania się o najlepszy rodzaj i model pokrycia dla swojego budynku.

Blachodachówka w arkuszach – cięta na wymiar

Klasyczne i bardzo często wybierane blachodachówki występują w postaci dużych arkuszy. Pojedyncze arkusze blachy mogą osiągać nawet kilka metrów. Produkcja arkuszy odbywa się po otrzymaniu informacji o wymiarach dachu zgodnych z projektem.

Wybór blachodachówki w arkuszach jest najlepszy, kiedy mamy prosty, jedno- lub dwuspadowy, bez lukarn czy facjat dach. Mała komplikacja dachu pozwala na szybkie ułożenie arkuszy, które sprawnie kryją dużą powierzchnię dachu. Dodatkową zaletą jest brak potrzeby docinania zakupionych arkuszy, ponieważ każdy sprzedawca za pomocą specjalnego programu komputerowego wylicza niezbędną ilość materiału. Oczywiście źle podany wymiar dachu może spowodować powstanie wielu odrzutów, dlatego sprawdzenie rozmiaru jest bardzo ważne i pozwala dużo zaoszczędzić. Trzeba również pamiętać, że zamówione arkusze blachodachówki są przygotowane specjalnie dla konkretnego dachu i często nie można ich wykorzystać na inny budynek.

Właściwie wymierzone i zakupione arkusze blachodachówki to gwarancja szybkiego montażu. Długie arkusze mają jednak swoje wady:

  • są trudne do transportowania,
  • trzeba przygotować miejsce do ich złożenia na placu budowy,
  • kłopotliwe podczas montażu, układanie pokrycia musi wykonywać kilka osób
  • trzeba być ostrożnym podczas przemieszczania i montowania arkuszy blachodachówki, ponieważ są one dość kruche

Blachodachówka modułowa

Blachodachówki modułowe posiadają rzesze zadowolonych inwestorów, zazwyczaj korzystają z nich osoby stawiające jednorodzinne domy. Blachodachówka modułowa sprawdza się na każdym dachu, w szczególności na tych nietypowych, rozbudowanych i mający liczne załamania.

W sprzedaży blachodachówka modułowa występuje w postaci niewielkich arkuszy, które mają taki sam wymiar i tworzą kompletny system dachowy gotowy do montażu. Zanim zakupimy blachodachówkę modułową musimy znać ilość potrzebnego materiału. Do tego celu wystarcza tylko informacja o metrażu powierzchni do pokrycia.

Dużą zaletą blachodachówki modułowej jest to, że cały potrzebny materiał dostać można od ręki. Nie musimy jeździć i go zamawiać pod konkretny wymiar, ale od razu na miejscu zakupujemy odpowiednią ilość. Pojedyncze moduły blachodachówki pakowane są w paczki i dostarczane na paletach we wskazane miejsce. Zaledwie jedna europaleta mieści materiał na pokrycie średniej wielkości dachu. Dzięki temu nie musimy przygotowywać specjalnego miejsca na złożenie towaru, a transport i montaż blachodachówki modułowej jest dużo tańszy oraz sprawniejszy.

Dekarz rozpoczynając ułożenie dachu może dowolnie wybrać kierunek montażu, dzięki symetrycznym kształtom blachodachówki. Dodatkowo z łatwością instalację pokrycia mogą przeprowadzić dwie osoby, blachodachówka modułowa jest lekka i sprawnie ją można transportować.

Ważna zaletą w przypadku blachodachówki modułowej jest ograniczenie odpadów do minimum, najczęściej tylko 5% z zamówionego materiału to destrukty nawet, jeśli mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi dachami. Wielkość modułów blachodachówki czasami różni się w zależności od producenta i modelu, ale są  to zestandaryzowane wymiary i nie ma problemu z zamówieniem dodatkowych paneli (albo zwrotem nadwyżek). Dlatego też kwestia odnośnie obliczenia ilości potrzebnego materiału do wykonania pokrycia nie jest mocno problematyczna.

Wybór blachodachówki – na co zwrócić uwagę?

Zakupując blachodachówkę trzeba pamiętać, aby wziąć pod uwagę komplikację naszego dachu. Skonsultować z fachowcami wszystkie niepewności i właściwie dobrać blachodachówkę do stylu domu i charakteru otoczenia. Specjaliści i dekarze polecają decydować się na blachodachówkę pochodzącą od renomowanych producentów, ponieważ dzięki temu zyskamy gwarancję wysokiej jakości produktów. Wyroby takich producentów poddawane są badaniom w polskich i zagranicznych jednostkach badawczych oraz spełniają europejskie normy bezpieczeństwa.

Więcej na stronie: http://www.traffic-blachy.pl/blachodachowka/

Dodaj komentarz

Back to Top