Podwójny aparat słuchowy – najlepsze rozwiązanie na niedosłuch
0 Comment 211

Podwójny aparat słuchowy – najlepsze rozwiązanie na niedosłuch

Medycyna, Zdrowie
[REKLAMA]

Niezwykle częstym sposobem na rehabilitację słuchu jest zastosowanie aparatu słuchowego. Jego kupno wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Należy wybrać rodzaj spośród zausznych i wewnątrzusznych aparatów słuchowych, rozważyć posiadanie dodatkowych funkcji, ale także zdecydować się na ilość urządzeń. No właśnie – jedno czy dwa? Poszukując zaleceń specjalistów, odpowiedź jest jednoznaczna – aparaty w obu uszach są skuteczniejsze niż tylko w jednym. Oczywiście wiąże się to z podwójnymi kosztami, jednak potwierdzono naukowo, że dzięki takiemu rozwiązaniu zmysł jest w stanie znacznie lepiej odbierać bodźce. Nie jest to jednak jedyna zaleta i właśnie tym, co dają dwa aparaty słuchowe, zajmiemy się dzisiaj. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości – przeczytaj poniższy tekst!

Pełnia wrażeń

Czy zdarzyło ci się, że zepsuła ci się jedna słuchawka? Jeżeli tak to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że słuchanie muzyki tylko przez nią nie jest najprzyjemniejszym doznaniem. Co więcej, można odnieść wrażenie, że każdy dźwięk jest spłaszczony. Bardzo podobne odczucie towarzyszy nam, kiedy używamy wyłącznie jednego aparatu słuchowego. Chociaż po czasie można się do tego przyzwyczaić, to w rzeczywistości nie odbieramy dźwięków otoczenia w pełni. Rozróżnianie od siebie poszczególnych odgłosów wymaga od naszych uszu większego wysiłku niż w przypadku posiadania dwóch aparatów. Można to dostrzec przede wszystkim w trakcie rozmów, a w szczególności, jeżeli uczestniczy w nich większa grupa osób. Jednym z argumentów przemawiających za parą urządzeń, jest właśnie możliwość komfortowego i niezniekształconego odbierania dźwięków. Tym samym, komunikacja z otoczeniem jest znacznie bardziej swobodna i wygodna.

Niezależnie od warunków

Coraz częściej jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania w ekstremalnych, głośnych warunkach. Niezbędne jest nieustanne dostosowywanie się uszu do nowego otoczenia. Sprawia to nie lada problem nawet osobom, które nie mają problemów ze słuchem. Dlatego właśnie dla osób zmagających się z niedosłuchem oraz noszących aparat słuchowy jest to niezwykle wymagające wyzwanie. Przykładem takiej sytuacji może być przykładowo przyjęcie biznesowe, w którego trakcie konwersacje innych ludzi oraz muzyka lecąca w tle, utrudnia usłyszenie i zrozumienie wypowiedzi współrozmówców. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane, jeżeli posiadamy aparat tylko na jednym uchu. Dzięki kompletowi, mamy możliwość tak zwanej selektywności, czyli filtrowania dobiegających dźwięków. Znacznie łatwiej jest skupić się na wartościowej rozmowie, a odsunąć to, co obecnie nie jest istotne. W tym pomaga także możliwość niezwykle dokładnego określenia lokalizacji źródła dźwięków. Do tego ludzki mózg potrzebuje obu uszu, a w tym przypadku dwóch zausznych lub wewnątrzusznych aparatów słuchowych. W ułamku sekundy analizuje informacje o kierunku i odległości. Jest to niezwykle ważne w naszym życiu, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo.

Uniknij i deprywacji, i szumów

Chcąc jak najlepiej opisać zjawisko deprywacji słuchu, można skorzystać z powiedzenia „nieużywany narząd zanika”. Bardzo często dochodzi do niego wtedy, kiedy aparat słuchowy jest umieszczony wyłącznie na jednym uchu. Dlaczego? Jeżeli bardzo długo utrzymujemy taki stan, mózg powoli, ale stopniowo przestaje przetwarzać dźwięki, które dochodzą do niego z ucha bez protezy. Powodem tego jest brak pobudzania go akustycznie. Niemal zawsze skutkiem jest pogłębianie w nim niedosłuchu. Co więcej, aparaty są bardzo często wykorzystywane w przypadku szumów usznych. Mają za zadanie je maskować, dzięki czemu dolegliwość jest mniej dokuczliwa i nie utrudnia codziennego funkcjonowania tak jak dotychczas. W takim przypadku, posiadanie jednego aparatu słuchowego podwyższa ryzyko nasilenia lub wręcz wystąpienia w nim szumów. Wszystko to sprawia, że posiadanie pary urządzeń jest optymalnym rozwiązaniem, po które powinny sięgać osoby zmagające się z niedosłuchem.

Dodaj komentarz

Back to Top