Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarki śrubowej?
0 Comment 28632

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarki śrubowej?

Poradnik
[REKLAMA]

Sprężarki śrubowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ mają szeroki zakres zastosowań i zalet. Z tego powodu coraz więcej właścicieli firm i gospodarstw decyduje się na wymianę kompresorów tłokowych na nowoczesne urządzenia śrubowe. Jednakże wówczas nasuwa się pytanie – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź, to konicznie zostań do końca artykułu.

Jak działa sprężarka śrubowa i jakie są jej rodzaje?

Kompresory śrubowe mają niezwykle efektywne mechanizmy działania, które różnią się od siebie w zależności od tego, czy są olejowe, czy też nie. Ich wspólną zaletą jest cichy i łatwy rozruch, który nie wywołuje wibracji – dzięki temu większość kompresorów może być zlokalizowana blisko stanowiska pracy, co zdecydowanie jest wygodnym udogodnieniem.

Śrubowa sprężarka olejowa

Są to urządzenia, w których proces sprężania powietrza odbywa się przez wtrysk oleju, czyli smaru. Płyn zapewnia uszczelnienie przestrzeni pomiędzy obracającymi się śrubami i jednocześnie chłodzi element sprężający. Olej jest separowany ze strumienia sprężonego powietrza, a następnie zostaje chłodzony i przefiltrowywany, by później ponownie wrócić do komory sprężania. Sprężony gaz zawiera w sobie cząsteczki oleju oraz wody, dlatego też jest oczyszczany przez specjalne filtry przeznaczone do kompresorów.

Śrubowa sprężarka bezolejowa

W tych sprzętach proces sprężania gazów odbywa się za pomocą zmniejszania przestrzeni pomiędzy dwoma obracającymi się wirnikami bez uszczelniania obszaru między nimi. Kompresory bezolejowe wyposażone są w system kilku śrubowych części sprężających, dzięki czemu ich maksymalne ciśnienie wylotowe jest stosunkowo duże.

Sprężarka śrubowa olejowa czy bezolejowa?

Przed zakupem sprężarki powinieneś rozpatrzyć, który wariant będzie efektywniej sprawował się w Twoim miejscu pracy – olejowy czy bezolejowy.

Kompresory olejowe lepiej sprawują się w przemyśle przemysłowym, budowlanym, ślusarskim, mechanicznym bądź też kolejarskim. Ich pompa smarowana jest specjalnym smarowidłem, dzięki czemu mogą stałe i nieprzerwanie pracować, nie powodując przy tym zastojów.

Sprężarki bezolejowe natomiast świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie niedozwolone jest, aby sprężone powietrze zawierało jakiekolwiek cząsteczki zanieczyszczeń. Zakup tego urządzenia może być lepszą inwestycją, jeśli pracujesz w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, drukarskim, kosmetycznym czy też przetwórstwa spożywczego. Wynika to z faktu, że w placówkach tych gałęzi przemysłu obowiązuje przymus zachowania odpowiednich warunków sanitarnych. Brud odbija się znacząco na jakości produkowanych wyrobów, dlatego też wiele producentów preferuje sprężarki śrubowe bezolejowe. Ich minusem jest jednak to, że działają słabiej niż olejowe, ponieważ ich praca opiera się na tłokach.

Mobilność sprężarki śrubowej

Wraz z progresją świata, stale rozwija się również rynek technologiczny, który produkuje to coraz bardziej innowacyjne produkty. Proces ten nie ominął także sprężarek. Na rynku dostępne są kompresory śrubowe zarówno stacjonarne, jak i przenośne.

Mobilne sprężarki charakteryzują się lekkością i praktycznością, jednakże ich moc nie dorównuje tym stacjonarnym, które od lat zasilają duże instalacje obecne w warsztatach samochodowych czy ślusarskich. Niemniej jednak zakup przenośnej sprężarki może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeżeli potrzebujesz dystrybutora sprężonego powietrza, który zasili małe urządzenia znajdujące się w Twoim gospodarstwie.

Oryginalność sprzętu

Żyjemy w dobie internetu, która ma swoje ciemne strony. Jedną z nich są oszuści, którzy umiejętnie wykorzystują dobrodziejstwa świata wirtualnego. Warto pamiętać, aby sprawdzać rzetelność sprzedawców – zwłaszcza jeżeli decydujesz się na internetowy zakup sprężarki.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu urządzenia, powinieneś przewertować informacje dotyczące sprzedawcy. Wiarygodny sklep będzie posiadał odpowiednie certyfikaty, które upoważniają go do sprzedaży tego typów produktów. Jeżeli zapytasz się sprzedawcę o pokazanie dokumentów, powinien bez wahania udostępnić Ci je do podglądu.

Kolejną podejrzaną sprawą, która powinna zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie, jest niewiarygodnie niska cena sprzętu. Konkurencyjne ceny są miłym udogodnieniem dla klientów, jednakże trzeba mieć na uwadzę, że żaden sklep nie obniży drastycznie kosztów sprzedaży, ponieważ wówczas nie przyniesie mu to żadnego zysku.

Gdzie nabyć sprężarkę śrubową?

Dobra firma oferująca sprzedaż sprężarek śrubowych powinna spełniać pewne kryteria. Po pierwsze, powinni w swoim asortymencie mieć urządzenia, które objęte są gwarancją. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kompresory śrubowe, tak jak inne wyroby technologiczne, ulegają czasem awariom. Ponadto zdarzają się sytuację, że sprzęt ma wadę fabryczną. Gwarancja pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz generowania zbędnych kosztów.

Oprócz tego sprawdzony salon ze sprężarkami powinien oferować szeroką gamę usług, m.in. doradztwo techniczne, dozór techniczny, czy badanie wydajności. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w przypadku awarii sprężarki otrzymasz specjalistyczną pomoc. Ważne jest również, aby proponowała montaż, ponieważ instalacja niektórych kompresorów wymaga uprawnień.

FAQ:

  • Jakie cechy charakteryzują dobre sprężarki śrubowe?

Kompresory śrubowe powinny dystrybuować czyste, sprężone powietrze najwyższej klasy. Ponadto zaleca się, aby ich praca była bezpieczna, efektywna, cicha, wydajna i energooszczędna, natomiast konstrukcja kompaktowa i przemyślana. Wszystkie te właściwości spełniają sprężarki śrubowe od Pneumatik, który jest autoryzowanym salonem kompresorów.

  • Czy warto kupić nieoryginalną sprężarkę śrubową?

Inwestycja w sprężarkę z nieznanego i niewiarygodnego źródła może mieć w przyszłości wiele przykrych konsekwencji. Takie urządzenia nie są objęte gwarancją, dlatego w przypadku uszkodzenia, czy też wykrycia wady fabrycznej, będziesz zmuszony do poniesienia dość sporych kosztów za naprawdę lub zakup nowego kompresora.

  • Co lepsze – sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Oba rodzaje sprężarek mają swoje wady i zalety, dlatego też wybór powinien zostać podjęty być pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb. Sprężarki olejowe lepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie praca musi być nieprzerwana, natomiast bezolejowe w placówkach, w których obowiązują sterylne warunki środowiskowe.

Dodaj komentarz

Back to Top