Perły listy dziedzictwa UNESCO – Szwajcaria
0 Comment 39997

Perły listy dziedzictwa UNESCO – Szwajcaria

Podróże, Turystyka
[REKLAMA]

Zapewne wielu z nas Szwajcaria kojarzy się z europejską stolicą finansową oraz dość wysokim poziomem życia i zadowoleniem mieszkańców tego alpejskiego kraju. Także tu nie brakuje miejsc docenionych przez UNESCO.

Opactwo Sankt Gallen na wschodzie kraju powstał w epoce baroku. Warto jednak tutaj nadmienić, że na jego miejscu już od czasów średniowiecza istniał klasztor ojców benedyktynów. Katedra, nad którą zresztą do dziś sprawują bracia z wymienionego zgromadzenia, ma znaczenie nie tylko na mapie dziedzictwa kulturalnego Szwajcarii, jak i całej Europie. Znajdująca się na terenie opactwa biblioteka, to z kolei znakomite repozytorium dzieł z dawnych dziejów Starego Kontynentu. O wielkości archiwum zgromadzonego w bibliotece niech świadczy fakt, że zawiera ona aż 150 tysięcy różnego typu rękopisów, rysunków i innych tego typu dokumentów. Opactwo jest jednym z najważniejszych miejsc dla wielu katolików zamieszkujący tej rejon Europy. W doskonały sposób łączy chrześcijańskie dziedzictwo minionych wieków ze znamienitą rolą swoistego świadka historii. Walory opactwa doceniła również komisja UNESCO, która już w 1983 roku postanowiła wpisać je na listę dziedzictwa.

Jednym z największych w Szwajcarii ośrodków uprawy winorośli oraz wytwarzania wina jest region Lavaux. Niewątpliwym atutem tego, że jest to swoista kolebka hodowli winorośli jest umiarkowany klimat. W dużej mierze łączy się on z faktem, że Lavaux położony jest blisko Jeziora Genewskiego. Trzeba również powiedzieć, że tutejsze pokolenia winiarzy miały kilkaset lat na doskonalenie fachu produkcji szlachetnego trunku. Pierwsze wzmianki o powstawaniu w tym regionie winnych tarasów pochodzą z czternastego stulecia, choć ludzie zamieszkiwali te tereny już dużo wcześniej, bo od czasów Imperium Rzymskiego. Wina produkowane w Lavaux trafiają głównie na szwajcarskie stoły. W przeszłości były one jednak również z powodzeniem eksportowane do innych europejskich krajów. Krajobraz winnic w zachodniej części kraju wpisano na listę UNESCO w 2007 roku.

We włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii – Ticino znajdującym się na południu kraju, znajduje się miasto Bellinzone. Właśnie w nim zlokalizowano trzy zamki: Castelgrande, Montebello oraz Sasso Corbaro wraz ich obronnymi murami. O samym mieście mówi się jako najbardziej włoskm w całym kraju. Zespół zamkowy wpisano na listę UNESCO w roku dwutysięcznym.

Nie da się ukryć, że zwiedzanie sprzyja również odkrywaniu lokalnej kuchni. W Zurychu i innych mniejszych lub większych zakątkach kraju nie zabraknie miejsc, by zaspokoić wymagające podniebienia. W wielu restauracjach można oczywiście zapłacić kartą lub telefonem. Gdyby jednak nie było to możliwe, warto mieć przy sobie gotówkę. Walutę można wygodnie wymienić za pomocą kantoru online. Całość zajmie kilka minut, a przesyłka będzie dostarczona na adres w formularzu lub do wybranego w nim punktu odbioru (np. sklep sieci Żabka). Istnieje możliwość odbioru gotówki osobiście w punkcie wymiany walut – kantor Gdynia Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata.

Dodaj komentarz

Back to Top