Budowa membrany osmotycznej
0 Comment 22922

Budowa membrany osmotycznej

Technologia, Zdrowie
[REKLAMA]

Woda to najważniejszy składnik środowiska, w którym żyjemy. Nasz organizm składa się aż z 70-90% wody! Zależy nam, aby spożywana przez nas woda była jak najlepszej jakości. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odwrócona osmoza to metoda wytwarzania takiej właśnie wody. Na rynku znajdziemy wiele różnych urządzeń, które oparte są na systemach odwróconej osmozy. Te najbardziej zaawansowane sprzęty posiadają specjalne membrany osmotyczne. Do czego tak dokładnie służą i jak są zbudowane?

Istota osmozy i membrany osmotycznej

Występowanie osmozy naturalnej w przyrodzie zauważono już około 200 lat temu. Ścianki ludzkich i zwierzęcych komórek są zbudowane z półprzepuszczalnych błon osmotycznych. Jeśli błona rozdzieli dwa roztwory o różnym stężeniu, dojdzie do ich zrównania. To dzięki ciśnieniu osmotycznego, które spowoduje ruch wody z mniej stężonego roztworu do roztworu gęstego. Osmoza odwrócona, którą uzyskujemy dzięki specjalnym filtrom, pozwala na oczyszczanie wody pitnej. Z wody brudnej odzyskujemy wodę czystą, dzięki pokonaniu ciśnień osmotycznych, które występują w osmozie naturalnej. Membrany, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takiego efektu, to po prostu wytwarzane sztucznie odpowiedniki błon osmotycznych. Są podstawowym elementem w systemach oczyszczania wody pitnej, w której mogą znajdować się bakterie, wirusy, pierwiastki i związki chemiczne (rozpuszczone elementy), a także zawiesiny (części nierozpuszczone).

Działanie membrany osmotycznej

W procesie odwróconej osmozy przez membranę przechodzą cząsteczki wody. Z milionów cząsteczek wody powstają kolejne kropelki, które zbierane są w specjalnym zbiorniku. Co ciekawe, wraz z wodą przechodzą również niewielkie jony sodu, wapnia, potasu i magnezu, które działają na nasz organizm korzystnie. Większe pierwiastki, związki chemiczne, bakterie, wirusy i osady nie mają szans na przedostanie się przez membranę. Membrana ulega naturalnemu zużyciu, ponieważ w trakcie eksploatacji ściera się jej powierzchnia zewnętrzna, powiększają się jej pory, co nazywamy dekalibracją membrany – mówi nam przedstawicielka firmy Global Water z Czeladzi.

Jeżeli stężenie zanieczyszczeń jest duże, membrana może „zarastać” kamieniem. Z jednej strony membrany znajduje się siatka nośna, z drugiej warstwa zbierająca. Wzdłuż siatki nośnej transportowana jest woda zanieczyszczona, natomiast woda czysta przechodzi przez membranę i przemieszcza się kanalikami do rdzenia kapsuły, a dalej do zbiornika. Trwałość poszczególnych elementów membrany możemy zwiększyć, stosując oryginalne filtry ochronne. Urządzenia do oczyszczania wody to naprawdę dobra inwestycja!

Dodaj komentarz

Back to Top