Kwaśna ziemia – jakie rośliny można w niej hodować?
1 Comment 282498

Kwaśna ziemia – jakie rośliny można w niej hodować?

Botanika, Ogród
[REKLAMA]

Odczyn gleby ma ogromne znaczenie w ogrodnictwie – wpływa bowiem na to, jakie mikro- i makroelementy wchłania roślina. I chociaż duże zakwaszenie gleby oddziałuje negatywnie na np. część roślin iglastych, dla innych tworzy idealne środowisko do wzrostu. Poznaj rośliny lubiące kwaśną glebę oraz zdobądź podstawowe informacje dotyczące tego, jak je uprawiać.

Kwaśna ziemia to taka, której odczyn mieści się w przedziale 5,0–6,0 pH, a bardzo kwaśna wykazuje zakwaszenie na poziomie 4,0–5,5 pH. Co wpływa na taki odczyn gleby? Czynników jest kilka:

 • stosowanie przez długi czas zbyt dużej dawki nawozów azotowych
 • obfite opady kwaśnych deszczów,
 • odprowadzenie składników o odczynie zasadowym wraz z plonami.

Po czym rozpoznać zakwaszenie gleby? Jakie rośliny lubią kwaśny odczyn i jak o nie dbać? ZIEMOVIT zna odpowiedzi na te pytania, dzięki czemu kwaśna ziemia w ogrodzie nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu.

Zakwaszenie gleby – objawy i niepożądane skutki

Na początku warto przypomnieć, że przeważająca większość gleb w Polsce (ok. 90 %) powstała z kwaśnych skał, w związku z czym wymywanie składników zasadowych jest zjawiskiem powszechnym w naszym kraju. Gdy jednak nagle zauważysz w swoim ogrodzie następujące objawy, czyli

 • obfity rozwój chwastów (zwłaszcza po zimie),
 • przerzedzanie się liści roślin,
 • słaby wzrost roślin,

to znaczy, że wzrosło zakwaszenie gleby. W dłuższej perspektywie może ono oznaczać obumarcie roślin dobrze czujących się w środowisko obojętnym/zasadowym. Jeśli zakwaszenie dotyczy w szczególności trawnika, to w skrajnych przypadkach może ono wpływać pozytywnie na rozwój niepożądanych owadów oraz grzybów.

Zmiana odczynu gleby odbywa się poprzez dodanie do niej składników o odczynie obojętnym lub zasadowym podczas nawożenia lub w trakcie przekopywania działki. Idealnie do tego celu nadaje się ziemia uniwersalna ZIEMOVIT, która w krótkim czasie poprawi właściwości sorbcyjne gleby, a dzięki swojej strukturze wpuści do ziemi niezbędne powietrze.

Rośliny kwasolubne – rozwiązanie problemu kwaśnej gleby

Jeśli jednak zakwaszenie gleby nie jest według Ciebie czymś, z czym należy walczyć, zawsze możesz po prostu zacząć uprawiać w swoim ogrodzie rośliny lubiące kwaśną glebę. To bardzo często gatunki, które dobrze czują się zarówno w lekko, jak i skrajnie kwaśnym środowisku, dzięki czemu zawsze możesz cieszyć się piękną roślinnością. Do najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie roślin kwasolubnych należą:

 • krzewy – m.in. wrzosiec, magnolia i hortensja;
 • byliny – zwłaszcza szachownica kostkowata;
 • rośliny owocowe – borówka amerykańska, żurawina wielkoowocna, jagoda;
 • wrzosy – zwłaszcza tzw. rododendrony, czyli azalie i różaneczniki.

Warto pamiętać, że rośliny lubiące kwaśną glebę wymagają specjalnych zabiegów, aby mogły dobrze rosnąć w Twoim ogrodzie. Ze względu na słabe wchłanianie magnezu oraz potasu w ziemi o odczynie kwasowym mogą one bowiem cierpieć z powodu słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Aby zapobiec więdnięciu roślin, należy stosować nawóz granulowany do roślin kwasolubnych ZIEMOVIT oraz tzw. szczepionki mikoryzowe, które dostarczają do gleby grzybów wpływających pozytywnie na rozwój korzeni.

1 Komentarzy

 1. Ola 3 maja 2021 at 18:32

  nie wiedziałam, że ziemia ma aż takie znaczenie…

Dodaj komentarz

Back to Top