Szlifierka, piła tarczowa i imadło, czyli krótki przegląd narzędzi warsztatowych
0 Comment 53137

Szlifierka, piła tarczowa i imadło, czyli krótki przegląd narzędzi warsztatowych

Budownictwo, Poradnik

Elektronarzędzia typu szlifierka lub piła tarczowa bardzo często kojarzą się z zakładami produkcyjnymi typu tartak. Po części jest to prawda. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spotkać ich w bardziej domowych warunkach. W poniższym tekście przybliżymy dwa popularne narzędzia i jeden przyrząd, które spotkamy w wielu warsztatach, nawet tych drobnych typu garaż.

Szlifierka kątowa

Szlifierka to bez wątpienia jedno z najczęściej spotykanych elektronarzędzi. Możemy jej używać z powodzeniem do wyrównywania czy oczyszczania powierzchni z rdzy z farby, jak również do cięcia metalu, a nawet betonu. Szlifierka świetnie sprawdzi się w wielu pracach na działce. Na rynku znajdziemy bardzo bogaty wybór urządzeń przede wszystkim pod względem mocy silnika, wymiarów i wagi. Najmniejsze urządzanie do domowego, działkowego użytku mają moc od 450 do 900 W. Profesjonalne szlifierki do zadań specjalnych dysponują mocą nawet 2600 W. Dzięki temu bez problemu poradzą sobie na budowie np. podczas cięcia kostki brukowej. Na szczególną uwagę zasługuje szlifierka z regulacją obrotów.

Dobra szlifierka oprócz precyzji i mocy musi zapewniać najwyższy standard bezpieczeństwa. Zapewniają to specjalne udogodnienia w postaci:
– uchwytów antywibracyjnych zapobiegających wypadnięciu z rąk urządzenia,
– mechanizmu anty-start, chroniącym przed przypadkowym uruchomieniem szlifierki.

Piła tarczowa

Piła tarczowa to niezbędnik w każdym zakładzie stolarskim i tartaku. I pomimo że kojarzy się nam zazwyczaj właśnie z drewnem, z powodzeniem służy też do cięcia materiałów m.in. metalu i tworzyw sztucznych. W zależności od potrzeb wyróżniamy trzy główne rodzaje pił tarczowych:
– uniwersalne, tarcza ta pozwala na cięcie różnych materiałów,
– widiowe, stworzone z myślą o drewnie,
– specjalistyczne, przystosowane do pracy z jednym rodzaje materiału.

Pilarki dzielimy również na stołowe i ręczne. Te drugie, stosunkowo niewielkie i poręczniejsze sprawdzą się np. na działce podczas wycinki drzew czy cięcia drewna do kominka. Każda, nawet najlepsza piła wymaga od czasu do czasu małego serwisu. Na czym polega ostrzenie pił tarczowych? Jak poznać, że je ono wymagane? Przede wszystkim po tym, że narzędzie zachowuje się inaczej niż dotychczas. Jeśli mamy taką pewność pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie tarczy z wszystkich zabrudzeń. Następnie ostrzymy według schematu 1:3 co w praktyce oznacza 1 raz od natarcia i 3 razy od przyłożenia. Ostrzenie piły tarczowej wymaga precyzji. Za pierwszym razem warto poszukać na ten temat nieco informacji.

Imadło

W żadnym nawet niewielkim warsztacie nie powinno zabraknąć imadła. Ten stosunkowo niewielki element wyposażenia bardzo często okazuje się wręcz niezastąpiony. Dobre imadło stalowe przychodzi z pomocą wszędzie tam gdzie potrzebujemy precyzji np. podczas piłowania, szlifowania czy klejenia. Tzw. szczęki imadła pozwalają utrzymać w jednej pozycji nawet duże przedmioty bez obawy, że coś nam upadnie lub się odwróci. Konstrukcja imadła pozwala zamontować je do blatu lub stołu za pomocą specjalnego zacisku, lub na stałe za pomocą śrub.

Niewielkie w rozmiarach imadło nie jest kosztowym wyposażeniem. Kosztuje ok. 200-250 zł co biorąc pod uwagę, że jest to zakup na wiele lat nie jest kwotą wygórowaną.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Dodaj komentarz

Back to Top