Jakie znaczenie ma wosk dentystyczny w protetyce i stomatologii?

Jakie znaczenie ma wosk dentystyczny w protetyce i stomatologii?

Medycyna

Wykonywanie uzupełnień protetycznych wymaga użycia przez stomatologów różnorodnych materiałów pomocniczych. Do podstawowych należy wosk dentystyczny. Wszelkie rekonstrukcje w obszarze jamy ustnej nie mogą obejść się bez niego, wszak daje gwarancję pożądanych efektów estetycznych. W jakich zabiegach znajduje zastosowanie i co trzeba wiedzieć o właściwościach tego typu mieszaniny? Czytaj dalej, a poznasz wszystkie kluczowe aspekty.

Czym jest wosk dentystyczny?

Wosk dentystyczny to mieszanina wielu składników. Mowa o woskach pochodzenia roślinnego, takie jak Carnauba, mineralnego w formie parafiny, jak i również zwierzęcego w postaci wosku pszczelego.

Poszczególne składniki zostają poddane preparacji, w wyniku czego powstają produkty o wskazanych właściwościach. Spośród nich wymienić można elastyczność w temperaturze pokojowej, kleistość, czy też twardość. To właśnie na ich podstawie woski dostosowywane są do konkretnego sposobu zastosowania w odpowiednich warunkach.

Poznaj sposoby wykorzystania wosku dentystycznego i jego rodzaje

Do czego wykorzystuje się wosk dentystyczny? Służy przede wszystkim protetyce stomatologicznej, której cel to wykonywanie uzupełnień protetycznych – koron zębów, wkładów koronowo-korzeniowych, licówek, ale i nie tylko. Jego użycie jest wobec tego niezbędne podczas odbudowy ubytków, a także leczenia kanałowego.

Jak już wspomniano, konkretne typy wosków stosowane są w danym zabiegu, a poszczególne z nich dzielą się choćby ze względu na kolory. Przykładowo warianty czerwone lub różowe, jako substancje modelowe, pomagają w przygotowaniu przytoczonych wyżej wkładów lub płyt protezowych. Z kolei wosk żółty lub umożliwia modelowanie licówek i koron.

Co ważne, woski modelowe występują w formie twardej lub miękkiej. W hurtowniach stomatologicznych, takich jak https://sklep.gamajp.pl/, znaleźć można oba warianty, przeznaczone do pracy w odmiennych temperaturach otoczenia. Ich wybór to jeden z elementów kompleksowego wyposażenia gabinetów protetycznych i dentystycznych niezbędnego w wielu zabiegach.

Wosk dentystyczny – zalety jakościowego produktu

Dlaczego wosk dentystyczny to sprawdzony materiał pomocniczy dla stomatologów i nie tylko? Wybierając dobrej jakości produkty, można uzyskać pełną stabilność formowanego kształtu uzupełnień. W momencie przygotowywania choćby protezy zębów całość nie ulega zniekształceniom podczas przymiarki. Wszystko to przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości na pękanie.

Dodaj komentarz

Back to Top