
Przykurcz Dupuytrena – charakterystyka schorzenia
Medycyna, Zdrowie 26 stycznia 2017,Choroba Dupuytrena to postępujące schorzenie, które powoduje powstawanie guzków na dłoni i palcach. Z czasem palce mogą zgiąć się w kierunku wewnętrznej strony dłoni. Choroba ta występuje najczęściej u osób powyżej 50 lat, zwykle u mężczyzn. Choroba dotyka przede wszystkim osoby pochodzące z północnej części Europy i może występować rodzinnie. Jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia?
Objawy choroby Dupuytrena
Na początku choroby pacjent zauważa twarde grudki bądź guzki po wewnętrznej stronie dłoni, najczęściej na linii palca serdecznego. Są to zgrubienia warstwy tkanki, która znajduje się bezpośrednio pod skórą. Guzki na początku choroby nie są bolesne, z czasem jednak stają się uciążliwe. Jest to pierwsza faza, po której następuje faza przerostu rozcięgna. W stawach pacjenta dochodzi do przykurczeń, których nie da się kontrolować. Ostatnią fazą jest już zbliznowacenie – przykurcz jest utrwalony, a w obrazie histologicznym możemy zobaczyć zbite bezkomórkowe pasma włókniste, które są minimalnie unaczynione. Mówiąc obrazowo, z guzków zaczynają się tworzyć zbite pasma podobne do sznura, które przyciągają palec do wewnętrznej części dłoni i uniemożliwiają pełne wyprostowanie. W przebiegu tej choroby występują często zmiany towarzyszące, na przykład obniżenie czucia w obrębie opuszek palców. Może dochodzić także do zaburzeń ukrwienia.
Przyczyny choroby
Przyczyny schorzenia Dupuytrena nie są do końca znane, jednak stwierdzono, że występuje rodzinnie. Tak jak zostało wspomniane we wstępie, choroba najczęściej występuje u mężczyzn pochodzących z północnej części Europy. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się wraz z wiekiem po ukończeniu 50 roku życia. Dodatkowo zwiększa je cukrzyca, epilepsja, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. Istnieją pewne podejrzenia, że ryzyko zwiększa także wykonywanie niektórych prac manualnych – na przykład używanie przez długi czas mocno wibrujących narzędzi. Diagnostyka choroby Dupuytrena jest stosunkowo prosta – dowiadujemy się w klinice Chęciński z Warszawy. Inaczej jest jednak niestety z leczeniem. Jeżeli pacjent podejrzewa, że przykurcze dłoni są spowodowane właśnie tym schorzeniem, powinien zwrócić się do lekarza. Przeprowadzony zostanie wywiad lekarski i badania. Jeśli to rzeczywiście schorzenie Dupuytrena, pacjent poproszony o położenie dłoni płasko na stole nie będzie w stanie tego zrobić.
Jak wygląda leczenie?
Istnieje kilka metod leczenia choroby Dupuytrena, jednak najczęściej stosowane są zabiegi chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne prawdopodobnie nigdy nie przyniesie skutecznych efektów, ponieważ dłoń pacjenta jest zdeformowana. Można co prawda próbować poprawić kondycję dłoni, wstrzykując kolagenozę, białko. Może nieco rozbić przykurczone pasma tkanki, jednak metoda ta jest nieco ryzykowna. Kolagenoza wstrzykiwana jest do zmienionego pasma tkanki. Następnego dnia ostrożnie próbujemy poruszać leczonym stawem. Pasmo tkanki może się jednak rozerwać w niefortunny sposób, a zabieg chirurgiczny będzie konieczny. Co więcej, gdy pacjentowi uda się rozerwać pasmo tkanki, prawdopodobnie będzie musiał zakładać na noc szynę na palec nawet przez kilka miesięcy. Najlepiej zatem skonsultować się z lekarzem, który dopasuje odpowiednią metodę leczenia chirurgicznego.
1 Komentarzy
Najlepszym specjalistą nieoperacyjnego leczenie przykurczu dupuytrena w Polsce jest dr Ireneusz Walaszek ze Szczecina. Gorąco polecam! http://chirurg-reki.pl/zabiegi/choroba-dupuytrena/