Wykrywanie zaćmy za pomocą lampy szczelinowej
0 Comment 6734

Wykrywanie zaćmy za pomocą lampy szczelinowej

Medycyna, Zdrowie
[REKLAMA]

Zaćma, czyli inaczej katarakta, kiedyś uchodziła za nieuleczalną. Pozbawiła wzroku wiele osób. Dziś mętnienie soczewki oka nie jest wyrokiem, a im szybciej zostanie wykryte, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Jakie są objawy tej podstępnej choroby i jak się przed nią chronić? Jaką rolę odgrywa tu lampa szczelinowa? Oto co musisz wiedzieć o zaćmie.

Leczenie zaćmy kiedyś i dziś

Leczenie zaćmy nie zawsze przebiegało tak jak teraz. Dawniej leczenie polegało na tym, że czekano, aż choroba wyrządzi poważne spustoszenia, a kiedy już nic więcej nie pozostawało, usuwano soczewkę oka, dając pacjentowi niejako w zamian jej protezę w postaci bardzo mocnych okularów. Ich rolą było zastąpienie usuniętej soczewki, jednak komfort widzenia daleki był od doskonałości. Ponieważ choroby nie powstrzymywano, diagnostyka była drugorzędna.

Dziś mamy nowoczesny sprzęt optyczny, który pozwala przeprowadzać zabiegi ratujące wzrok chorych już we wczesnym stadium choroby. Już nie trzeba godzić się z utratą wzroku. Dzięki aparatom okulistycznym można przeprowadzać proste i skuteczne zabiegi, które zmieniają los wielu osób. Z tego powodu diagnostyka zaćmy stała się kluczowym elementem jej skutecznego leczenia – im szybsze wykrycie, tym lepsze rokowania.

Rola lampy szczelinowej w diagnozowaniu jaskry

Pierwsze objawy zaćmy łatwo zbagatelizować i zrzucić na karb przemęczenia czy kiepskiej pogody. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Powinna nas alarmować postępująca krótkowzroczność, epizody podwójnego widzenia oraz wrażenie rozszczepiania światła wokół jego źródła. Warto też zastanowić się nad tym, jak postrzegamy kolory. Jeżeli upodabniają się one do siebie, przybierając zabarwienie żółte lub brązowe, czas udać się do okulisty.

Powyższe objawy mogą oznaczać zaćmę, ale  nie muszą. Aby upewnić się co do diagnozy, wykorzysytuje się lampy szczelinowe. Służą one do badań przedniego odcinka gałki ocznej. Badanie nie boli i nie jest inwazyjne. Na jego podstawie lekarz określa stopień zmętnienia soczewki. Dodatkowo bada się dno oka, aby wykluczyć lub wykryć inne schorzenia oka dające objawy podobne do zaćmy. Sprzymierzeńcem w czuwaniu nad oczami pacjentów jest www.polandoptical.pl – dystrybutor profesjonalnego wyposażenia gabinetów okulistycznych.

Dodaj komentarz

Back to Top