Po co nam kwas masłowy?
0 Comment 506

Po co nam kwas masłowy?

Medycyna, Zdrowie

Kwas masłowy to substancja obecna w naszych jelitach i odgrywająca ważną rolę w prawidłowym ich działaniu. W jaki sposób się to odbywa i co robić, gdy równowaga w funkcjonowaniu jelit zostaje zaburzona?

Kwas masłowy w naszych jelitach jest wytwarzany przez bakterie jelitowe z dostarczanego wraz z pokarmem błonnika. Oczywiście wtedy, gdy organizm działa prawidłowo, a dieta zawiera błonnik. Dlaczego ta substancja jest kluczowa dla zdrowia?

Kwas masłowy to przede wszystkim źródło energii dla komórek, które budują nabłonek jelitowy. Dzięki energii nabłonek odnawia się i regeneruje oraz zachowuje ciągłość. To bariera dla patogenów, które mogą trafiać do jelit wraz z przyjmowanym pokarmem.

Właściwie odżywiony nabłonek jelitowy ma też zdolność wytwarzania śluzu. Ten śluz jest barierą ochronną komórek nabłonka. Ułatwia utrzymywanie się właściwej perystaltyki jelit – czyli odpowiedniego przesuwania się treści pokarmowej wzdłuż jelit. Szczególnie ważne jest też to, że śluz stwarza warunki, w których bytują pożyteczne bakterie jelitowe. Te, które współdziałają w procesie trawienia.

Pożyteczne bakterie kolonizują jelita i konkurują o miejsce z wrogimi mikrobami. Kwas masłowy wpływa na utrzymanie właściwego pH, korzystnego dla pożytecznej flory bakteryjnej, a szkodliwego dla patogenów. Kwas masłowy sprzyja też wytwarzaniu białek bakteriobójczych i białek regulujących przepuszczalność nabłonka jelitowego.

Skutki niedoboru kwasu masłowego? To zwłaszcza podatność na choroby układu trawiennego: wszelkiego rodzaju zatrucia i zakażenia. Odczuwalnym efektem są bóle brzucha, biegunki, wzdęcia i szereg innych uciążliwych objawów. Co robić, by uniknąć takich problemów?

 

Regulacja układu trawiennego

Przede wszystkim warto dbać, by flora bakteryjna jelit i istniejący tam nabłonek były w dobrej formie i współdziałały skutecznie dla ochrony naszego zdrowia. Oczywiście są sytuacje, gdy ta równowaga zostaje zaburzona. Czasem szkodzimy sami – nie dbając o obecność błonnika w diecie, popełniając błędy dietetyczne, spożywając to, co szkodzi. Czasem winne są okoliczności – rujnująca florę bakteryjną terapia antybiotykowa, nieobojętne dla jelit leki. Problemy mogą być też skutkiem różnych schorzeń. Jak sobie z tym radzić?

Zawsze warto pamiętać o wsparciu organizmu odpowiednią i przemyślaną dietą. Niedobory kwasu masłowego – niezależnie od ich przyczyny – możemy natomiast uzupełnić przyjmując farmakologiczną postać soli tego kwasu. Ta substancja czynna nazywa się maślan sodu i jest obecna w preparacie Intesta. Ważne jest to, że Intesta to maślan sodu zamknięty w otoczce trójglicerydowej, która umożliwia działanie prepearatu dopiero w jelitach, czyli tam, gdzie jest on skuteczny. Maślan sodu to środek łączący w sobie bezpieczeństwo stosowania z godną uwagi skutecznością. Wiele spośród objawów niewłaściwej pracy jelit ustępuje po włączeniu terapii maślanem sodu. Dokumentują to wyniki badań naukowych na dużej grupie chorych z poważnymi chorobami układu pokarmowego. Bezpieczeństwo stosowania sprawia z kolei, że Intesta jest dostępna bez recepty. Można więc bez przeszkód skorzystać z tego źródła tak ważnego dla organizmu kwasu masłowego.

Dodaj komentarz

Back to Top