Laserowa likwidacja zmian naczyniowych
Uroda, Zdrowie 15 czerwca 2020,Zmiany naczyniowe pojawiają się nie tylko na naszej twarzy, w postaci niezbyt estetycznych, ale jednak niegroźnych dla zdrowia “pajączków”. Problemem znacznie bardziej niepokojącym są wykwity powstające na kończynach dolnych, czyli żylaki. Z pozoru niewinne uczucie ciężkości nóg stopniowo przeradza się w postępujące dolegliwości bólowe, aż w końcu prowadzi do wystąpienia widocznych zakrzepów. Co zrobić, gdy zauważymy na swoim ciele ciemne i nieregularne zgrubienia? Współczesna medycyna estetyczna oferuje laserowe usuwanie zmian naczyniowych.
Czym są żylaki i jak się przed nimi uchronić?
Żylaki nie stanowią jedynie problemu estetycznego – ich występowanie świadczy o niewydolności krążenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zwężenie światła naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze czy uszkodzenie zastawek. W ich konsekwencji wytwarza się stan zapalny, który prowadzi do zastoju, a nawet cofania się krwi we wnętrzu żył. Ostatnim etapem tego procesu są widoczne gołym okiem ciemne wypukłości na skórze.
Główną przyczyną występowania żylaków w większości wypadków są skłonności genetyczne. Jeśli zatem wiemy, że w najbliższej rodzinie tego typu zmiany naczyniowe występują lub występowały, dobrą praktyką jest dogłębna obserwacja swojego ciała. Pierwsze niepokojące sygnały powinny być powodem do konsultacji lekarskiej, a także do ustalenia profilaktycznej diety. Warto także wykluczyć ze swojego życia czynniki ryzyka, do których należą przede wszystkim:
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- częste podróże samolotem,
- gorące kąpiele, sauna,
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- nadwaga lub otyłość,
- dźwiganie ciężarów,
- przyjmowanie leków hormonalnych.
Zdarza się jednak, że odpowiednia profilaktyka nie wystarcza i żylaki pojawiają się na naszym ciele pomimo jej zastosowania. W takich wypadkach należy poddać się odpowiedniemu leczeniu, aby nie dopuścić do pogłębienia niewydolności krążenia i odzyskać sprawność kończyn.
Laseroterapia – usuwanie zmian naczyniowych
Likwidacja zmian naczyniowych może być przeprowadzona na drodze chirurgicznej. Jest to tradycyjna metoda leczenia tego typu schorzeń, która jednak wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych następstw, m.in. z długim okresem rekonwalescencji po zabiegu. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia korzystanie z mniej inwazyjnych metod, takich jak usuwanie zmian naczyniowych laserem.
Likwidacja zmian naczyniowych w gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy jest przeprowadzana właśnie metodą laseroterapii. Zabieg polega na trwałym zamknięciu uszkodzeniu naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich samoistnego zmetabolizowania przez organizm. W trakcie pracy lekarz medycyny estetycznej wykorzystuje laser diodowego, emitujący wiązki o długości 1470 nm. Jest to najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania zmian naczyniowych spowodowanych niewydolnością krążenia.
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne od razu po jego wykonaniu. Powrót pacjenta do domu powinien przebiegać w towarzystwie osoby towarzyszącej, niewskazane jest także podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego przez pacjenta. Okres rekonwalescencji po laseroterapii jest szacowany na 7 dni, natomiast w ciągu 14 dni po zabiegu należy przestrzegać następujących zaleceń:
- odpoczywanie z nogami na wysokości bioder;
- kilkuminutowe spacery w godzinnych odstępach;
- regularne pojawianie się na wizytach kontrolnych;
- przyjmowanie przepisanych leków przeciwzakrzepowych, przeciwbólowych i wazoaktywnych;
- stosowanie kompresjoterapii.
Bezpośrednio po laseroterapii mogą wystąpić efekty uboczne w postaci niewielkich krwiaków oraz podrażnienia skóry. Ustępują one jednak samoistnie w ciągu od kilku do kilkunastu dni. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem lasera są m.in. ciąża, ostra zakrzepica żylna, aktywna choroba nowotworowa, epilepsja oraz stosowanie leków fotouczulających.
Dodaj komentarz