Laserowa likwidacja zmian naczyniowych
0 Comment 154308

Laserowa likwidacja zmian naczyniowych

Uroda, Zdrowie
[REKLAMA]

Zmiany naczyniowe pojawiają się nie tylko na naszej twarzy, w postaci niezbyt estetycznych, ale jednak niegroźnych dla zdrowia “pajączków”. Problemem znacznie bardziej niepokojącym są wykwity powstające na kończynach dolnych, czyli żylaki. Z pozoru niewinne uczucie ciężkości nóg stopniowo przeradza się w postępujące dolegliwości bólowe, aż w końcu prowadzi do wystąpienia widocznych zakrzepów. Co zrobić, gdy zauważymy na swoim ciele ciemne i nieregularne zgrubienia? Współczesna medycyna estetyczna oferuje laserowe usuwanie zmian naczyniowych.

Czym są żylaki i jak się przed nimi uchronić?

Żylaki nie stanowią jedynie problemu estetycznego – ich występowanie świadczy o niewydolności krążenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zwężenie światła naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze czy uszkodzenie zastawek. W ich konsekwencji wytwarza się stan zapalny, który prowadzi do zastoju, a nawet cofania się krwi we wnętrzu żył. Ostatnim etapem tego procesu są widoczne gołym okiem ciemne wypukłości na skórze.

Główną przyczyną występowania żylaków w większości wypadków są skłonności genetyczne. Jeśli zatem wiemy, że w najbliższej rodzinie tego typu zmiany naczyniowe występują lub występowały, dobrą praktyką jest dogłębna obserwacja swojego ciała. Pierwsze niepokojące sygnały powinny być powodem do konsultacji lekarskiej, a także do ustalenia profilaktycznej diety. Warto także wykluczyć ze swojego życia czynniki ryzyka, do których należą przede wszystkim:

 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • częste podróże samolotem,
 • gorące kąpiele, sauna,
 • palenie papierosów,
 • picie alkoholu,
 • nadwaga lub otyłość,
 • dźwiganie ciężarów,
 • przyjmowanie leków hormonalnych.

Zdarza się jednak, że odpowiednia profilaktyka nie wystarcza i żylaki pojawiają się na naszym ciele pomimo jej zastosowania. W takich wypadkach należy poddać się odpowiedniemu leczeniu, aby nie dopuścić do pogłębienia niewydolności krążenia i odzyskać sprawność kończyn.

Laseroterapia – usuwanie zmian naczyniowych

Likwidacja zmian naczyniowych może być przeprowadzona na drodze chirurgicznej. Jest to tradycyjna metoda leczenia tego typu schorzeń, która jednak wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych następstw, m.in. z długim okresem rekonwalescencji po zabiegu. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia korzystanie z mniej inwazyjnych metod, takich jak usuwanie zmian naczyniowych laserem.

Likwidacja zmian naczyniowych w gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy jest przeprowadzana właśnie metodą laseroterapii. Zabieg polega na trwałym zamknięciu uszkodzeniu naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich samoistnego zmetabolizowania przez organizm. W trakcie pracy lekarz medycyny estetycznej wykorzystuje laser diodowego, emitujący wiązki o długości 1470 nm. Jest to najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania zmian naczyniowych spowodowanych niewydolnością krążenia.

Pierwsze efekty zabiegu są widoczne od razu po jego wykonaniu. Powrót pacjenta do domu powinien przebiegać w towarzystwie osoby towarzyszącej, niewskazane jest także podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego przez pacjenta. Okres rekonwalescencji po laseroterapii jest szacowany na 7 dni, natomiast w ciągu 14 dni po zabiegu należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • odpoczywanie z nogami na wysokości bioder;
 • kilkuminutowe spacery w godzinnych odstępach;
 • regularne pojawianie się na wizytach kontrolnych;
 • przyjmowanie przepisanych leków przeciwzakrzepowych, przeciwbólowych i wazoaktywnych;
 • stosowanie kompresjoterapii.

Bezpośrednio po laseroterapii mogą wystąpić efekty uboczne w postaci niewielkich krwiaków oraz podrażnienia skóry. Ustępują one jednak samoistnie w ciągu od kilku do kilkunastu dni. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem lasera są m.in. ciąża, ostra zakrzepica żylna, aktywna choroba nowotworowa, epilepsja oraz stosowanie leków fotouczulających.

Dodaj komentarz

Back to Top