Jęczmień na powiece – przyczyna
0 Comment 109096

Jęczmień na powiece – przyczyna

Zdrowie
[REKLAMA]

Jęczmień na powiece to uciążliwa sprawa. Ma on formę guzka, który wywołuje zaczerwienienie oka oraz powieki. Na ogół jest bolesny i nieestetyczny. Nic dziwnego, że większość osób marzy o tym, aby się go szybko pozbyć. Skąd się on bierze? Okazuje się, że winne są temu bakterie.

Jak powstaje jęczmień na powiece?

Bezpośrednią przyczyną powstawania jęczmienia na powiece są zakażenia bakteryjne, zwłaszcza gronkowcem. Może do nich dojść na wiele sposobów. Na ogół chodzi o nieprawidłowe nawyki higieniczne lub niestaranne zmywanie makijażu. Dość często do zakażenia dochodzi na skutek spadku odporności organizmu. Jęczmień może być wynikiem długiego przebywania w zadymionym pomieszczeniu lub wystawienia na zanieczyszczone powietrze. Może również wynikać z ekspozycji na silne działanie promieniowania UV. Czasem idzie on w parze z pewnymi chorobami np. nowotworami lub AIDS.

Jęczmień a soczewki kontaktowe

Czynnikiem ryzyka powstania jęczmienia na powiece może być noszenie soczewek. Łatwo jest w wyniku ich zakładania czy ściągania zanieczyścić oko. Dlatego użytkownicy soczewek powinni zawsze dbać o higienę i myć ręce przed użytkowaniem soczewek. Warto wybrać także soczewki dobrej jakości, które będą chronić przed promieniowaniem UV – oferuje je firma Acuvue (więcej informacji na stronie producenta Acuvue.pl). W razie powstawania jęczmienia na powiece powinno się na parę dni zastąpić soczewki kontaktowe okularami.

Jak pozbyć się jęczmienia z powieki?

Jęczmień, choć nieestetyczny i bolesny, na ogół nie wymaga leczenia. Ustępuje samoistnie na ogół po 5-7 dniach. Aby jednak przyśpieszyć ten proces, warto przyciskać do niego czystą i ciepłą flanelową szmatkę oraz stosować okłady z kompresów nasączone wyciągami z rumianku, nagietka lub świetlika. Jęczmień można nacierać także złotą obrączką, ponieważ złoto ma właściwości bakteriobójcze, a samo pocieranie wzmoże przepływ krwi. Oczywiście obrączka powinna zostać wcześniej zdezynfekowana! Jęczmienia nigdy nie wolno wyciskać i przekłuwać. Grozi to przeniesieniem infekcji na obszar całej powieki. W razie bardzo uciążliwych objawów należy zgłosić się do lekarza, który przepisze maść lub inny środek z antybiotykiem. Polecamy artykuł na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/jeczmien

Jęczmień na powiece nie powinien być powodem do paniki. Na ogół ustępuje on po paru dniach i nie wymaga leczenia. Jest to jednak dla nas sygnał, aby bardziej zatroszczyć się o higienę oczu i rąk. Warto także pomyśleć o innych czynnikach, które mogły doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Może da się ich na przyszłość unikać?

Dodaj komentarz

Back to Top