Jakie choroby przenoszą kleszcze i jak możesz się przed nimi chronić
0 Comment 59953

Jakie choroby przenoszą kleszcze i jak możesz się przed nimi chronić

Poradnik, Zdrowie
[REKLAMA]

Mimo bardzo niewielkiej budowy, kleszcze są niebezpieczne zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Pochodzą z rodziny pajęczaków i fachowo określane są pasożytami zewnętrznymi kręgowców. Obecnie w Polsce występuje 19 gatunków kleszczy i wszystkie żywią się krwią. Mimo niepozornego wyglądu, te małe stworzenia mogą doprowadzić do śmiercionośnych chorób, ale przede wszystkim potrafią uprzykrzyć życie zwierzętom i ich właścicielom. Kleszcze mają wyczulone zmysły, dzięki którym wyczuwają swoje ofiary. Reagują między innymi na ciepło, feromony, zapach potu i ruch powietrza. Zdaniem ekspertów, te pasożyty są jednym z największych zagrożeń dla życia człowieka.

Sezon na kleszcze

Kleszcze najbardziej aktywne są od marca/kwietnia do przełomu października i listopada. Największą ich aktywność zanotowano w maju i czerwcu. Jest to pierwszy szczyt ich aktywności, a drugi można zaobserwować we wrześniu, gdy przypada sezon grzybowy. Największe ryzyko występuje w godzinach rannych i przedpołudniowych, czyli 8-12, a także w popołudniowo-wieczornych, 16-20. Niestety, łagodne zimy które są coraz częstszym zjawiskiem w Polsce, sprzyjają rozmnażaniu kleszczy, jak i również zmniejsza się ich umieralność. Co prowadzi do tego, że populacja kleszczy może drastycznie się zwiększyć. Pamiętajmy, że po bezpiecznym usunięciu kleszcza ze skóry możemy wysłać kleszcza do badania w celu wykluczenia wielu chorób.

Ukąszenie kleszcze – jak bardzo jest niebezpieczne?

Ze względu na fakt, że kleszcze przenoszą wiele chorób, są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Mimo tego, nie każdy kleszcz jest zarażony, więc ryzyko załapania choroby nie jest stuprocentowe. To jednak nie zmienia tego, że trzeba być bardzo ostrożnym i chronić siebie i swoje pupile jak najlepiej się da. Największe szanse na ukąszenie zarażonego kleszcza występuje w okolicach dużych miast. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż w takich miejscach żyje wiele małych gryzoni które są źródłem infekcji.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, wśród których znajdują się między innymi: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, bartoneloza i wiele innych. Warto dodać, że są odkrywane coraz to nowe choroby, jak i również gatunki kleszczów które je roznoszą.

Najczęściej występującą chorobą rozsiewaną przez kleszcze jest borelioza. Niestety, odsetek kleszczy, które zakażone są boreliozą, jest duży i wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent, w zależności od regionu. Nie pociesza również fakt, że nie istnieje jeszcze szczepionka na boreliozę. Ale można zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Kleszcze przebadane na terenie Polski roznoszą choroby takie jak bakterie i wirusy wywołujące ludzką anaplazmozę granulocytarną, tularemię, babeszjozę, ehrlichiozę czy toksoplazmozę. Ich objawy są mało charakterystyczne, mogą to być między innymi: biegunka, wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, nudności, wysypka. Niekiedy również zaburzenia świadomości.

Jak chronić się przed kleszczami?

Na uniknięcie ugryzienia kleszcze jest wiele przydatnych sposobów, które wciąż są omawiane nie tylko w internecie ale też w telewizji, w okresie letnim. Obecnie mając dostęp do szybkiego wyszukiwania informacji, jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć się przed spacerem, wyjściem na szlak czy do lasu. Jest to niezbędne zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie dochodzi do globalnego ocieplania, które skutkuje wydłużeniem sezonu żerowania dla kleszczy.

Wybierając się do lasu, należy uprzednio ubrać się w długie spodnie, długi rękaw, a także pełne buty. Najważniejsze, aby skóra pozostawała zakryta.. Dodatkowym zabezpieczeniem może być specjalny preparat którym możemy spryskać skórę i odzież. Odstraszy to wtedy potencjalne pasożyty. Jasne ubranie ułatwi nam dostrzeżenie kleszcza, jeśli ten się uczepi.

Wysoka trawa jest miejscem gdzie występują najczęściej i w największej ilości, dlatego odradza się siadania i leżenia bezpośrednio na niej. W przypadku biwakowania, wysoką trawę najbezpieczniej jest przyciąć i w miarę możliwości usunąć inne rośliny wokół namiotu. Po powrocie do domu, istotne jest to, aby dokładnie obejrzeć swoją skórę, a następnie starannie się umyć. Jest to zalecane również gdy posiada się psa (lub kota). Kleszcze lubią uczepiać się zwierząt i często pozostają niezauważone przez sierść, w którą się niemal wtapiają.

Dodaj komentarz

Back to Top