Jaką dietę powinni stosować pacjenci po przeszczepie?
1 Comment 228120

Jaką dietę powinni stosować pacjenci po przeszczepie?

Medycyna, Zdrowie

Przeszczep komórek krwiotwórczych jest zabiegiem, który wykonuje się w celu leczenia chorób nowotworowych i nienowotworowych krwi. Przeszczep umożliwia odbudowanie zniszczonego lub niewłaściwie funkcjonującego szpiku u osoby chorej i może przyczynić się do wyleczenia choroby. Jak powinno wyglądać żywienie po przeszczepie szpiku? Co to jest dieta ubogo bakteryjna?

Istnieje kilka wytycznych, do których powinny stosować się osoby będące po przeszczepie szpiku. Znaczna ich część dotyczy zasad żywienia. Żywienie jest bowiem integralną częścią terapii.

Jaka dieta po przeszczepie szpiku?

Specjaliści dowodzą, że w walce z chorobą nowotworową niezbędna jest odpowiednia dieta. Jak twierdzą, pozwala ona nie tylko wzmocnić organizm, ale też lepiej znieść uciążliwą nieraz terapię i szybciej wrócić do zdrowia.

Szczególnie ważne po przeszczepie szpiku jest spożywanie świeżych produktów. Potrawy powinno się spożywać zaraz po ich przyrządzeniu. Nie można spożywać pozostałości po poprzednim posiłku.

Najlepiej jest jeść około 5 – 6 posiłków dziennie. Z uwagi na to, że największy apetyt występuje rano, śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem dnia. Choć można jadać o stałych porach, w przypadku głodu nie należy czekać do ustalonej godziny, lecz jeść niezależnie od pory.

Co istotne, każdego dnia należy wypijać 5 szklanek wody mineralnej i 5 szklanek soków owocowych i warzywnych. Warzywa powinny być dokładnie myte, parzone i cienko obierane ze skórki tak, by nie usunąć składników odżywczych. Najlepiej jest gotować je na parze, bezpośrednio po obraniu, krótko, pod przykryciem, by nie stracić zawartych w nich witamin. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia po przeszczepie? Wejdź na stronę Fundacji DKMS  https://www.dkms.pl/pl/Wsparcie-i-wspomaganie-zywieniowe

Należy także pamiętać, by nie pić płynów przed posiłkami i podczas ich spożywania, gdyż wypełniają one żołądek. W związku z tym także zupę powinno się jeść po drugim daniu. Można używać przypraw do smaku, przed posiłkiem wybrać się na spacer, który może poprawić apetyt.

Pieczywo najlepiej kupować w niedużych ilościach, mrozić w folii aluminiowej i następnie rozmrażać tuż przed spożyciem, przez ok. 3-5 min. w piecu lub kuchence mikrofalowej.

W przypadku, gdy nie ma możliwości zakupu produktów pakowanych indywidualnie, po otwarciu opakowania najlepiej jest owinąć pozostałą część w folię aluminiową i włożyć do szczelnie zamykanego opakowania. Ponadto, każdy produkt, np. mleko czy ser, powinien być pasteryzowany.

Wśród produktów niedozwolonych po przeszczepie są m.in. pasztety, parówki, kiełbasy, boczek, golonka, wędliny, mięso smażone czy flaki. Nie należy także spożywać potraw typu fast-food, konserw mięsnych i produktów cukierniczych takich jak pączki, bułki słodkie, ciastka z kremem i gotowe desery.

Szczególne zasady obowiązują także podczas przygotowywania posiłków. Przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku należy m.in. dokładnie umyć ręce mydłem, a następnie umyć blat stołu.

1 Komentarzy

  1. biedronka1 6 czerwca 2019 at 11:00

    Dieta u pacjenta po przeszczepie powinna w dużej mierze przypominać dietę lekkostrawną. Wyłączeniu ulegają zatem tłuste mięsa i smażone potrawy.

Dodaj komentarz

Back to Top