Jak radzić sobie ze stresem?
Zdrowie 20 listopada 2020,Stres to naturalna reakcja organizmu. W psychologii mówi się o eustresie i dystresie. Eustres to pozytywne, mobilizujące doświadczenie. Jednak najczęściej stres kojarzy nam się z dystresem.
Dystres, czyli nieprzyjemne objawy – pocenie się, drżenie rąk, doświadczanie złości czy smutku. Bodziec stresowy uruchamia w naszym organizmie kaskadę reakcji, które można nazwać reakcją walcz lub uciekaj. Taka reakcja ma podłoże ewolucyjne, służyła przetrwaniu gatunku. Większość stresorów, z którymi obecnie się mierzymy to nie dziki zwierz, przed którym trzeba uciec a np. kłopoty finansowe czy wymagająca praca, czyli stresory chroniczne i przewlekłe. Długie utrzymywanie ciała w stanie gotowości do walki może powodować kłopoty ze zdrowiem i problemy psychiczne.
Jak obniżyć poziom stresu w życiu?
- Planuj swój dzień. Dobrze zaplanowany czas to mniejsze ryzyko doświadczania stresowych sytuacji. Prowadź kalendarz, w którym realnie zaplanujesz swój dzień.
- Odpoczynek i relaks. Planując swój dzień uwzględnij czas na regenerację. Ciepła kąpiel, spacer po lesie lub kwadrans z książką. Kiedy jesteśmy zmęczeni mamy trudności z poznawczą oceną bodźców. Coś niezagrażającego może wydać nam się groźne i trudne. Odpoczynek pomaga nam powrócić do swoich zasobów.
- Przygotuj się na stres. Prędzej czy później sytuacja stresowa do ciebie przyjdzie, zastanów się co dotychczas pomagało ci obniżyć napięcie? Czy bardziej pomaga ci rozmowa z kimś czy czas do namysłu? Trening fizyczny czy dobry film? Spisz sposoby, które były pomocne i sięgnij do nich w trudnej sytuacji.
- Sen nie jest dla słabych. Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną, można nawet powiedzieć, że trudno w prostszy sposób zadbać o swoje zdrowie niż planując dobry sen. Czyli: godzina bez ekranu, wywietrzona sypialnia, stałe godziny pobudki, budzik na za osiem godzin.
- Psychoterapia: kontakt z psychoterapeutą rozwija zasoby wewnętrzne, pogłębia autorefleksję i jest cennym źródłem wsparcia. To ważne, aby znaleźć dobrego psychoterapeutę.
Więcej informacji o zdrowiu psychicznym znajdziesz na trzymsie.pl.
Dodaj komentarz