Jak można zarazić się wszawicą?
0 Comment 115

Jak można zarazić się wszawicą?

Uroda, Zdrowie
[REKLAMA]

Wszawica określana jest mianem choroby pasożytniczej.  Mogłoby się wydawać, iż jest to przypadłość dawnych czasów, w których cierpiały na nią dzieci w chłopskich czworakach. Jednak wciąż bardzo często atakuje ona dziecięce główki oraz głowy dorosłych. Jedynie, co uległo zmianie, to sposób walki z wszawicą – obecnie jest on o wiele bardziej skuteczny. Jakie są objawy oraz leczenie tej nieprzyjemnej przypadłości?

Wszawica – przyczyny

Lekarze twierdzą, iż wszawica łączy się z nowoczesnym trybem życia. Ludzi jest coraz więcej oraz żyją oni znacznie bliżej siebie. Wesz może zawędrować na nowego żywiciela nawet w trakcie podróży w dużym tłoku w tramwaju. Pomimo, iż nie jest ona tak skoczna jak pchła, również potrafi radzić sobie z przemieszczaniem. Inną okazją do złapania wszy są duże skupiska dzieci – szkoły, przedszkola, sale zabaw, obozy, kolonie –  takie środowisko dla wszy jest doskonałą okazją do „turystyki”. W trakcie zabaw dzieci, kiedy to przytykają one blisko główki, wesz nie ma żadnych ograniczeń w zmianie lokalizacji. Pasożyt ten może również przenieść się za pośrednictwem przedmiotów mających styczność z włosami, takich jak grzebienie, szczotki, berety, czapki, ozdoby do włosów.

Wszawica głowowa jest w ogóle głównym problemem u dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Kiedyś higienistki w szkołach miały obowiązek regularnie przeglądać głowy dzieci, co umożliwiało szybkie wyłapanie przypadki wyłapania wszawicy i zaalarmowanie rodziców. Obecnie nie jest dozwolone przeglądanie główki dziecka bez zgody rodziców, tak więc gdy zakażone wszawicą dziecko przyjdzie do szkoły, wszy dostają możliwość rozprzestrzenienia się niemal niepowstrzymanie.

Wszawica –  objawy

Głównym objawem wszawicy jest bardzo intensywny świąd skóry głowy. Jest on tak dokuczliwy, iż dziecko rozdrapuje sobie głowę do krwi i strupków, wyrywając czasem włosy prawie do gołej skóry. Świąd jest tak silny, iż zakażone dziecko drapie się nawet przez sen. Wszystko dlatego, iż w wyniku odżywiania się wszy ludzką krwią (zdobywają one pokarm wbijając w skórę swój narząd gębowy), jednocześnie wpuszczają one pod skórę toksyny, które powodują uczucie swędzenia. W wyniku drapania powstają przeczosy oraz otarcia naskórka. Z ukąszonego miejsca może również sączyć się surowiczy płyn, odpowiedzialny za miejscowe sklejanie włosów. W przypadku, kiedy głowa jest zaniedbana, a włosy przetłuszczone, w rozdrapanym miejscu może powstać zakażenie bakteryjne, liszaj, a nawet miejscowe zapalenie węzłów chłonnych, wywołanych miejscowym stanem zapalnym.

Wszawica – leczenie

Leczenie wszawicy na szczęście nie jest skomplikowane. Wystarczy udać się do apteki i kupić szampon przeciwko wszawicy, najskuteczniejszymi są te zawierające dimetykon (syntetyczny olej silikonowy), który poprzez niewielkie napięcie powierzchniowe wnika nawet w najmniejsze szczeliny. Powoduje on zatkanie aparatów oddechowych wszy, skutkując ich uduszeniem.

Dodaj komentarz

Back to Top