
Ile kosztuje odtrucie alkoholowe?
Poradnik, Używki, Zdrowie 27 lutego 2022,Leczenie choroby alkoholowej może być nie tylko trudne, ale i długotrwałe. Jeśli mówimy o kosztach odtrucia alkoholowego, to niewątpliwie trzeba ponieść te materialne, ale też osobiste. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową, nie mogą już żyć własnym życiem.
Alkohol dominuje całą ich przestrzeń, doprowadza do wyniszczenia organizmu, a przede wszystkim alkoholizm niszczy umysł człowieka. Pacjenci decydują się coraz częściej na detoks i pomoc prywatnej kliniki, licząc na zachowane poufności i szybszą obsługę całego procesu, by wrócić do równowagi. Ile kosztuje odtruwanie alkoholowe? Spójrzmy na koszty.
Odtruwanie alkoholowe — jakie koszty ze sobą niesie?
Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach krok po kroku uzależnia ciało. Ilość wypijanego alkoholu z czasem zaczyna się różnić i wybiega coraz bardziej ponad normy bezpiecznego spożycia. Uzależniony coraz bardziej odczuwa wpływ „syndromu dnia poprzedniego” i szuka sposobów na szybkie ukojenie objawów „kaca”.
Wszystkie objawy towarzyszące piciu powodowane są przez nagromadzenie się metabolitu alkoholu, czyli aldehydu octowego. Ten sam proces występuje podczas odtrucia alkoholowego, dlatego pacjenci tak bardzo obawiają się efektów ubocznych.
Detoks — ryzyko powikłań
Detoks alkoholowy to duże ryzyko powikłań, w związku z tym warto oddać się w ręce specjalistów dysponujących zapleczem medycznym. Pierwszym krokiem, na jaki musi zdecydować się alkoholik chcący zmienić swoje życie, to faza 1 trzeźwienia, czyli odtrucie alkoholowe.
Osoba uzależniona wie, że do dalszej terapii potrzebny jest ten pierwszy etap. Jeśli nie sama podejmie taką decyzję, to wyczerpana psychicznie rodzina, skieruje go na takie leczenie.
Objawy trzeźwienia — trudno je znieść…
Główne objawy uboczne trzeźwienia przy uzależnieniu od alkoholu, nasilające się w zależności od stażu oraz ilości spożycia, to:
- ból głowy;
- zawroty głowy;
- ból żołądka;
- bóle mięśni;
- mdłości;
- delirium;
- suchość w jamie ustnej;
- zagubienie;
- napięcie emocjonalne i pojawiające się lęki.
Detoks w domu pacjenta, czy to dobry pomysł?
Bezpieczny sposób na odtrucie alkoholowe, to taki, który zabezpieczy potrzeby wynikające w toku odtruwania organizmu. Detoks powinien być przeprowadzany zawsze pod okiem specjalisty, ponieważ osoba uzależniona prawdopodobnie będzie potrzebowała pomocy farmakologicznej.
Z detoksu alkoholowego można skorzystać w domu pacjenta, ale jeśli organizm zareaguje źle, to znaczy detoks wywoła silne objawy odstawienne lub potrzebne będą leki, to odtruwanie alkoholowe trzeba będzie przerwać i przewieźć pacjenta do szpitala. Warto zdecydować się więc zawczasu na klinikę zamkniętą lub pobyt na oddziale, by detoks przebiegał płynnie, a dalsze odtrucie poalkoholowe zakończyło się bez komplikacji.
Przerwanie ciągu alkoholowego
Skuteczny detoks alkoholowy to taki, który nie tylko pozwoli ominąć przykre objawy szkodliwych substancji wynikających ze stanu nietrzeźwości. Odtrucie alkoholowe polega głównie na monitorowaniu pacjenta, wychodzącego z nałogu alkoholowego oraz na skutecznym usunięciu produktów metabolizmu alkoholu z ciała.
Odtruwanie organizmu ze szkodliwych substancji z niewielkimi objawami zespołu abstynencyjnego uzależnione jest od stanu zaawansowania osoby pijącej. Zanim organizm pozbędzie się resztek alkoholu, wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak:
- bóle głowy;
- drżenie mięśni;
- kołatanie serca;
- drżenie rąk;
- zaburzenia osobowości;
- mogą wystąpić napady drgawkowe;
- omamy wzrokowe;
- padaczka alkoholowa.
Odtruwanie alkoholowe jest trudne, ale możliwe
Odtrucie alkoholowe rządzi się swoimi prawami i prawie zawsze jest zabiegiem ryzykownym dla pacjenta. Pacjent może bardzo źle zareagować na nagłe odstawienie alkoholu, a jego objawy mogą doprowadzić do prób samobójczych. Pacjent mający omamy wzrokowe z głodem alkoholowym stanowi też realne ryzyko dla najbliższego otoczenia.
Odtruwanie organizmu trwa kilka dni. Zanim elektrolity we krwi wrócą do naturalnego poziomu, a ciało pozbędzie się szkodliwych toksyn, chory otrzyma serię zabiegów mających złagodzić objawy wraz z upływem czasu. To jest najważniejszy argument, dlaczego alkoholik powinien być pod stałą obserwacją specjalistów.
Detoks alkoholowy z opieką medyczną
Cena detoksu alkoholowego uzależniona jest od rodzaju opieki medycznej. Jeśli pacjent wychodzący z ciągu alkoholowego zdecyduje się na zabieg w klinice, koszty te wzrosną. Warto sobie jednak zadać pytanie, co będzie bardziej kosztowne jeśli chodzi o jakość procesu odtrucia alkoholowego. Proces bowiem powoduje realne cierpienie na tle fizycznym i psychicznym.
Odtruwanie alkoholowe to walka o elektrolity, dobre bakterie, a także witaminy i prawidłowe nawodnienie. Podanie leków psychiatrycznych pozwoli znieść cały proces oraz przejść go z godnością.
Ile kosztuje odtrucie alkoholowe?
Odtruwanie alkoholowe uzależnione jest od wielu czynników. Cała terapia składa się z etapów i w zależności od potrzeb oraz dalszego leczenia, ceny detoksu alkoholowego wahają się w mocno zróżnicowanym przedziale cenowym.
Objawy kaca i to, w jakim stanie jest pacjent, zależą, czy wcześniej spożywany był alkohol i w jakiej ilości. Odtrucie alkoholowe jest już wystarczająco trudne dla pacjenta, warto jednak ponieść wszelkie koszty, by wyjść na prostą i móc dalej żyć normalnie.
Podstawowy zabieg przerywający ciąg alkoholowy, to tzw. „kroplówka na kaca”. Koszt zabiegu zaczyna się od 600 zł i obejmuje wizyty domowe.
Detoks alkoholowy w klinikach prywatnych wraz ze wszystkimi medykamentami to znacznie większy koszt. Turnus może kosztować od 4500 zł i więcej. Pomimo wysokiej ceny, tego typu odtruwanie alkoholowe bywa bardzo komfortowe, bo zaopatrzone opieką psychologiczną oraz warsztatami, które pomagają zniwelować stres i napięcie.
Odtrucia alkoholowe w klinice — jak wygląda?
Odtrucie alkoholowe w klinice to komfortowy sposób na szybki i łagodny detoks. Pacjent otrzyma kroplówki z soli fizjologicznej, ale także inne preparaty, które złagodzą jego ból fizyczny oraz psychiczny.
Klinika zapewnia dobrą dietę, usprawniającą pracę organizmu, a także pomoc terapeuty oraz wsparcie przeszkolonego personelu. Odtrucia alkoholowe w takim standardzie pomagają wrócić do stanu trzeźwości szybko i ekskluzywnie.
Kroplówki oraz leki stosowane podczas odtrucia alkoholowego — standardy
Kroplówki podawane w przypadku zatrucia alkoholowego to preparaty soli fizjologicznej, ale także kroplówki witaminowe. Zanim pacjent doświadczy trzeźwości, trzeba uzupełnić niedobór elektrolitów. Preparaty podawane dożylnie na odtrucie alkoholowe zawierają ponadto:
- witaminę C;
- koenzym Q10;
- witaminy z grupy B;
- oraz minerały.
Stan pacjenta jest ciągle monitorowany, a w przypadku wystąpienia silnych objawów odstawiennych, chory otrzymuje leki o działaniu uspokajającym i przeciwpadaczkowym. Procedura ma na celu zabezpieczyć pacjenta przed nieprzyjemnym doświadczeniem odtrucia alkoholowego i złagodzić symptomy.
Detoks poalkoholowy — co dalej?
Jeśli stan pacjenta, po wyjściu z ciąg alkoholowego umożliwia dalsze leczenie (możliwe to jest po ocenie stanu zdrowia najlepiej poprzez wykonanie badań krwi), lekarz może zaproponować wszycie esperalu. Możliwe to będzie wyłącznie po ustąpieniu wszystkich objawów zespołu abstynencyjnego.
Jeśli alkoholik zdecyduje się na taki zabieg, utrzyma dobrą dietę, zapewni sobie regenerację wątroby, a tym samym powrót organizmu do stabilności metabolicznej i hormonalnej. Bezpieczeństwo pacjenta i stan zdrowia fizycznego są najważniejsze. Od nich zależy dalszy efekt detoksu i terapii antyalkoholowej.
Dodaj komentarz