Cholesterol- jak można go obniżyć?
Zdrowie 20 maja 2020,Cholesterol jest związkiem chemicznym koniecznym do funkcjonowania organizmu. Występuje w osoczu krwi oraz w tkankach. Wyróżniamy zły i dobry cholesterol. O tym pierwszym zazwyczaj jest mowa, na przykład podczas rozmów o pieczonych żeberkach, smalcu czy golonce w kapuście. Są to tak zwane bomby cholesterolowe, o których alarmują lekarze. Co należy zrobić, by zneutralizować spożycie takich dań? Co wpływa na obniżenie cholesterolu?
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest ważnym składnikiem błon komórkowych, konieczny do produkcji witaminy D3, hormonów płciowych oraz nadnerczy. Odgrywa także istotną rolę w pracy mózgu. Ostatnimi czasami stał on się wrogiem publicznym numer jeden. Jest to związane z tym, iż jego nadmiar powoduje liczne choroby układu naczyniowego. Jak łatwo zauważyć, nie jest on sam w sobie szkodliwy, a niebezpieczny jest dopiero jego nadmiar.
Cholesterol całkowity dostarczany jest do naszego organizmu zarówno przez produkowanie go w wątrobie, skórze i ścianach jelit, jak i przez spożywane pokarmy. Na ogół dzieli się go na dwie części:
- cholesterol HDL (dobra frakcja)
- cholesterol LDL (zła frakcja).
Zbyt wysoki poziom złej frakcji LDL przyczynia się do zwężenia światła naczynia, co z kolei skutkuje utrudnionym przepływem krwi oraz zmniejsza ilość tlenu i krwi. Wraz ze wzrostem poziomu złej frakcji cholesterolu wzrasta ryzyko, np. zawału serca czy udaru mózgu. Z cholesterolu całkowitego rozróżnia się także trójglicerydy. Wszystkie elementy wchodzące w jego skład są istotnym elementem budulcowym hormonów, kwasów żółciowych oraz witamin.
Badanie cholesterolu całkowitego opiera się na pobraniu surowicy bądź osocza z próbki krwi żylnej.
Czym grozi wysoki cholesterol?
Wysoki cholesterol w osoczu krwi określany jest mianem hipercholesterolemii. Ta z kolei może przyczynić się do chorób układu krążenia. Może ona także wynikać z przebiegu zespołu metabolicznego, niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy chorób nerek.
Jak wspomóc obniżenie cholesterolu?
Obniżenie cholesterolu jest możliwe w wyniku uprawianiu aktywności fizycznej. Zmniejsza ona stężenie złego cholesterolu LDL oraz zwiększa ilość cholesterolu HDL. Aby ruch poprawił zdrowie, zaleca się wdrożyć następujące zasady:
- Trenuj codziennie bądź 3-4 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.
- Spraw, aby wysiłek był adekwatny do wieku i stanu zdrowia. O pomoc można poprosić lekarza, dietetyka bądź trenera personalnego.
- W przypadku gdy masz więcej niż 60 lat, podejmij wysiłek o umiarkowanym natężeniu, np. pływanie, taniec, spacer, jazda na rowerze.
- Gdy oprócz wysokiego cholesterolu masz nadwagę, ćwicz przynajmniej godzinę dziennie – dopiero po około 30 minutach rozpoczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej. Wcześniej organizm czerpie energię z glikogenu mięśniowego i wątrobowego.
- W przypadku nadciśnienia unikaj wysiłku statycznego, jak np. podnoszenie ciężarów, ponieważ spowoduje to wzrost ciśnienia.
- Gdy cierpisz na choroby przewlekłe, ustal rodzaj odpowiedniej aktywności fizycznej ze specjalistą.
1 Komentarzy
Będę musiał wdrożyć te działania w życie