Bruksizm – jak sobie z nim radzić?
Medycyna, Zdrowie 26 listopada 2021,Nieopanowane zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, występuje przede wszystkim w nocy. Choć pozornie może wydawać się niegroźne, to nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych całego organizmu. Sprawdź, jak zdiagnozować to schorzenie i przekonaj się, w jaki sposób sobie z nim radzić.
Bruksizm – przyczyny stresowe
Mocne i niekontrolowane zaciskanie zębów najczęściej jest wynikiem przewlekłego stresu i związanego z nim napięcia, które gromadzi się w organizmie. Podczas snu następuje próba odreagowania odłożonego stresu poprzez zgrzytanie. Nocne tarcie zębami, będące efektem nadmiernego spięcia mięśni, prowadzi do stopniowego niszczenia szkliwa. Siła nacisku może być nawet dziesięciokrotnie większa niż podczas jedzenia twardych pokarmów, np. sucharów.
Przyczynami mogą być również nieprawidłowości w budowie zgryzu, ubytki zębowe oraz nadmiar używek o działaniu pobudzającym (np. tytoniu, alkoholu i kofeiny).
Objawy bruksizmu – na co zwrócić uwagę?
O występowaniu schorzenia mogą świadczyć niewiadomego pochodzenia bóle żuchwy i zębów, a także ich ścieranie. Charakterystycznym objawem jest dźwięk przypominający skrzypienie, który jest wydawany podczas snu. W celu zapobiegania dalszemu niszczeniu stawów żuchwy oraz zębów konieczne jest fachowe rozpoznanie i indywidualne dobranie właściwej metody leczenia. Prawidłowym zdiagnozowaniem schorzenia zajmują się specjaliści z centrum stomatologicznego AllSmiles Dental, którzy dokonują szczegółowego przeglądu stanu narządu żucia.
Skutki nieleczonego zgrzytania zębów
Lekceważenie niepokojących objawów może doprowadzić do szeregu niepożądanych skutków. Nieświadomy nacisk zębów może wywoływać:
- migreny,
- bóle oczodołów, uszu i karku,
- dolegliwości w obrębie kręgosłupa, obręczy barkowej i rąk,
- problemy ze wzrokiem i słuchem,
- zaburzenia produkcji śliny,
- trudności z równowagą,
- uszkodzenia szkliwa, ścieranie i pękanie zębów, a nawet ich utratę,
- stany zapalne szczęki,
- odkształcenie stawów żuchwy,
- zmiany kształtu twarzy, która nabiera kwadratowego wyglądu.
Sposoby na bruksizm – o czym pamiętać?
Patologiczne tarcie zębami jest uważane za schorzenie psychosomatyczne, którego skuteczne leczenie może wymagać pomocy kilku specjalistów: dentysty, psychologa i fizjoterapię. Niezbędna będzie także praca własna pacjenta.
Wieloetapowe i kompleksowe leczenie
Na początku stomatolog powinien sprawdzić stan uzębienia i naprawić występujące w szkliwie ubytki. Dentysta zajmuje się także wstępnym przeglądem budowy zgryzu. W przypadku jego wad zalecane będzie leczenie ortodontyczne, w którego trakcie ortodonta przygotuje specjalną szynę. Rozluźniająca, przeźroczysta nakładka ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnię zębów przed ścieraniem. Relaksacyjna szyna na bruksizm pomaga odpowiednio ustawić żuchwę względem szczęki, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie uszkodzeń. Czas noszenia szyny – zależny od stopnia zaawansowania schorzenia – jest indywidualnie określany przez ortodontę.
Niezbędne będzie także podjęcie działań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyn – w przypadku stresu i zaburzeń lękowych warto umówić się na wizytę u psychologa. Równie ważne jest zapewnienie sobie komfortu fizycznego, pozwalającego przywrócić równowagę w organizmie. Sesje z fizjoterapeutą umożliwią rozluźnienie mięśni i rozładowanie stresu.
Domowe ćwiczenia na bruksizm
Poza konsultacjami ze specjalistami warto wykonywać także relaksacyjne masaże karku oraz ramion i ćwiczenia twarzy. Można delikatnie szczypać policzki, klaskać językiem, rozchylać usta i wysuwać żuchwę do przodu. Spięte mięśnie świetnie rozluźni także naprzemienne otwieranie oraz zamykanie ust. Można również stosować zimne okłady na szczęki i wyeliminować z diety twarde produkty oraz używki o charakterze pobudzającym, które stymulują zgrzytanie zębami.
Dodaj komentarz