Bezpieczeństwo a praca z pilarką do drewna
0 Comment 498

Bezpieczeństwo a praca z pilarką do drewna

Ogród, Zakupy

Pilarka do drewna to jedno z chętniej wybieranych urządzeń w warsztacie domowym, jak i profesjonalnym. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i preferencji. Odszukanie właściwego modelu nie stanowi większego problemu tym bardziej, że sklepy internetowe oferują porównywarki, co znacznie ułatwia podjęcie finalnej decyzji. Problem zaczyna się podczas obsługi pilarki, ponieważ wiele osób bagatelizuje podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Rodzaje pilarek do drewna i ich zastosowanie

Cięcie drewna niezależnie od wielkości i twardości można wykonywać w dowolnych warunkach. Wiele osób mających przydomowy garaż bez problemu radzi sobie z podstawowymi pracami stolarskimi przy wykorzystaniu potencjału pilarek ręcznych czy stołowych. Dla profesjonalistów zarezerwowane są specjalnie dedykowane sprzęty, które wyróżniają się wydajnością i efektywnością. Podczas wymagających prac na halach produkcyjnych istotna jest dokładność, ale nie można zapominać o płynności, dlatego zwykłe pilarki nie spełniłby swojego zadania.

Pilarka ręczna jest dobrym sprzętem, który pozwala na pracę przez godzinę maksymalnie kilka godzin w ciągu dnia, natomiast pilarki taśmowe zostały skonstruowane w taki sposób, by automatyka była wydajna nawet przez całą dobę. Dodatkowym atutem jest ich dokładność i precyzja. Wykonując prace sprzętem zaprogramowanym na konkretne rozwiązania można w szybki sposób osiągnąć zamierzony cel i powtórzyć prace przy kolejnych partiach surowca.

Diabeł tkwi w szczegółach

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdego. Wykonując jakiekolwiek prace z narzędziami należy dołożyć wszelkich starań, by realizować prace zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w instrukcji od producenta. O ile w sektorach nakierowanych na produkcje wysokonakładową nie ma większych uchybień, ponieważ kontrole sprawuje kierownik lub inna osoba odpowiedzialna za zespół, o tyle w mniejszych warsztatach i domowych warunkach często bagatelizowane są podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Do najczęściej pojawiających się urazów należą:

  • uszkodzenia i otarcia palców oraz dłoni
  • narażenie na pył
  • podrażniony słuch od nadmiernego hałasu
  • uda narażone na pył i wiórki
  • obrażenia głowy i stóp

Wskazane powyżej urazy nie muszą prowadzić do hospitalizacji i poważnych uszczerbków na zdrowiu, ale nie oznacza to że można narażać swoje życie. Brak specjalnej odzieży ochronnej najczęściej wynika z tak zwanego wykonywania pracy „na szybko”. Istnieje przeświadczenie, że skoro wykonuje działania tylko w obrębie jednej deski lub kawałka surowca, to nic mi się nie stanie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy z drewnem?

W sklepach z odzieżą roboczą otrzymać można specjalne spodnie i koszule, które wykonane są z grubego materiału. Dodatkowo obowiązkowa jest wzmożona ochrona oczu oraz głowy. Ciało jest narażone nie tylko na pyłki i kawałki surowca, ale również na iskry oraz odrzuty wynikające z niektórych trwałych elementów drewna. Zgodnie z przepisami BHP należy również zadbać o dobór odpowiednich rękawic dla tego typu prac oraz obuwi. Bez ochrony nawet krótka praca może spowodować poważne uszkodzenia ciała.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: stuermer-maszyny.pl

Dodaj komentarz

Back to Top