Czym może grozić źle wykonany manicure?
Uroda, Usługi 4 marca 2022,Czy wiesz, z jakim ryzykiem może się wiązać wizyta u stylistki-amatorki? Czy warto korzystać z okazyjnie tanich usług kosmetycznych? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje źle wykonanych zabiegów i dowiedz się, jak znaleźć profesjonalny salon.
Zdarza się, że na manicure wybieramy się skuszone wyjątkowo niską ceną lub bazując na poleceniu nam znajomej, która amatorsko zajmuje się stylizacją paznokci, przy użyciu najtańszej lampy i lakierów. Być może uda się w ten sposób nieco zaoszczędzić, ale czy jest to bezpieczne? Konsekwencje źle wykonanego manicure mogą okazać się tragiczne w skutkach. Dlatego poznaj najważniejsze problemy, na jakie mogą się narazić klientki nieprofesjonalnych salonów stylizacji paznokci.
Mało estetyczny, nietrwały efekt
Manicure hybrydowy to bardzo popularny zabieg zapewniający estetyczny i długotrwały efekt. Oczywiście, pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w sposób prawidłowy i przy pomocy sprawdzonych produktów. Jeżeli w trakcie zabiegu zorientujemy się, że buteleczki nie posiadają etykiet, może być to znak, że wykorzystywane są produkty o słabej jakości, a w najgorszym przypadku niesprawdzone, tanie kosmetyki importowane z krajów wschodnich.
Wynikiem błędnie wykonanego manicure hybrydowego w najlepszym przypadku będzie nietrwały, mało estetyczny efekt. Stosowanie produktów, które nie są zalecane do użytku profesjonalnego, może mieć podobny skutek. Dodatkowo częściej będzie powodować reakcje alergiczne. Profesjonalistka, która stale poszerza posiadaną wiedzę, wybierając sprawdzone źródła takie jak kurs stylizacji paznokci online, dbająca o dobre opinie klientek, nigdy nie będzie ryzykować pracy na tego typu produktach. Manicure wykonany przez specjalistkę w swej dziedzinie, będzie nałożony starannie i prawidłowo.
Uczulenie można rozpoznać po pierwszych objawach, kiedy skóra wokół paznokcia staje się zaczerwieniona i swędzi, niekiedy mogą pojawić się pęcherze. Później palce mogą stać się opuchnięte, wrażliwe na dotyk, a nawet może się pojawić uciążliwy ból. W takim wypadku należy jak najszybciej usunąć nałożone warstwy lakieru hybrydowego i udać się do lekarza.
Za mocno spiłowana płytka
Pierwsza rzecz, która powinna nas zaniepokoić to odczuwalny ból w trakcie zabiegu. Kiedy płytka jest zbyt mocno piłowana, może być to odczuwalne. W takim momencie należy poinformować kosmetyczkę, aby mogła nieco zmniejszyć obroty frezarki lub nie dociskać jej do płytki tak mocno. Niestety najczęściej takie błędy związane są z brakiem odpowiedniej wiedzy.
Konsekwencją zbyt mocnego spiłowania płytki może być onycholiza, czyli schorzenie polegające na odklejeniu się paznokcia od łożyska oraz powstaniu pęcherzyków powietrza między nimi. Stan ten może postępować powoli, niekiedy nie będąc zauważalnym pod kolorową warstwą manicure. Kiedy na oczyszczonych paznokciach zauważymy takie zmiany jak: biały nalot od zewnętrznych krawędzi paznokcia, rozlewające się jasne plamy, zmianę koloru paznokcia na szary, żółty lub brązowy, należy jak najszybciej udać się do dermatologa lub podologa. W szczególności poważne mogą się okazać wymienione jako ostatnie zmiany zabarwienia, ponieważ takie objawy zazwyczaj są związane z infekcją.
Onycholiza nie tylko wiąże się z nieestetycznym wyglądem dłoni, ale nie leczona może prowadzić do infekcji. Leczenie zawsze wiąże się z odstąpieniem od czynników mogących pogłębiać problem. Zalecane jest skrócenie płytki paznokcia, przerwa od manicure hybrydowego oraz nakładania na paznokcie tradycyjnych lakierów. Na czarnej liście znajdują się również produkty zawierające formaldehyd, który aktualnie został wycofany ze składów kosmetyków. Jeśli odżywkę mamy już od dłuższego czasu, lepiej będzie sprawdzić skład, aby dodatkowo nie podrażnić dodatkowo płytki. Onycholiza może mieć również inne przyczyny, dlatego warto udać się do specjalisty celem prawidłowej diagnozy i prowadzenia właściwego leczenia.
Choroby zakaźne
Jeżeli nasza stylistka paznokci nie stosuje się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w salonie kosmetycznym, może nas narazić na zakażenie chorobami zakaźnymi. Sprawa jest o tyle poważna, że nie jest to tylko kwestia nabycia grzybicy. Najpoważniejszą konsekwencją może być zakażenie wirusami: zapalenia wątroby typu b i c, a nawet HIV. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że skutki dla naszego zdrowia mogą być katastrofalne.
W jaki sposób może dojść do zakażenia? Wystarczy, że narzędzia, używane przez manicurzystkę nie będą w odpowiedni sposób dezynfekowane po każdym kliencie. Również należy zwrócić uwagę na to, czy przedmioty jednorazowego użytku są rozpakowywane przy nas – w tym wypadku jest to kwestia, na którą tak samo zwracamy uwagę w szpitalach. Nie należy bagatelizować tego ryzyka, w trakcie manicure bardzo często dochodzi do kontaktu z uszkodzoną tkanką, dlatego szanse na zakażenie są istotnie wysokie.
Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy w salonie przestrzegane są zasady dotyczące higieny, możesz dopytać o to przed zabiegiem. Dzięki temu zyskasz pewność, a jeśli wątpliwości okażą się zasadne, lepiej zrezygnować z zabiegu i udać się do sprawdzonego miejsca.
Po czym poznać dobry salon
Osoba wykonująca manicure powinna używać jednorazowych rękawiczek. Profesjonalne stylistki paznokci bardzo często umieszczają na swojej stronie internetowej lub w salonie informację posiadanych kwalifikacjach, odbytych szkoleniach. Dzięki temu nowe klientki wiedzą, że stylistka będzie wiedziała, jak zadbać o zdrowe i piękne paznokcie.
W dobrym salonie manicure zauważyć można profesjonalny sprzęt oraz produkty rekomendowane dla profesjonalnego użytku. Narzędzia jednorazowe zazwyczaj będą przy nas rozpakowywane. Te, które wykorzystywane są wielokrotnie, powinny być sterylne, dlatego można zapytać o to, czy nasza kosmetyczka korzysta z autoklawu.
Dodaj komentarz