Technologia wózków automatycznych
Gospodarka, Technologia, Transport 7 czerwca 2017,Automatyczne wózki widłowe i magazynowe, które współpracują z magazynowym systemem informatycznym, w precyzyjny i szybki sposób wykonują swoje czynności transportowe przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Co warto o nich wiedzieć? Na czym polega ta technologia? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym są wózki automatyczne?
Wózki widłowe to kołowe pojazdy mechaniczne o napędzie elektrycznym, które są przystosowane do przewozu materiałów. Używane są powszechnie w magazynowaniu. Najczęściej sterowane są przez operatora posiadającego odpowiednie uprawienia. Takie rozwiązanie staje się jednak problematyczne i mało ekonomiczne w dużych firmach i zakładach, gdzie produkcja masowa narzuca powtarzalny cykl pracy, a duża liczba zleceń wymusza równie dużą automatyzację. Wówczas operator nie zawsze jest w stanie szybko znaleźć towar i go przewieźć w dane miejsce. W celu przyspieszenia prac transportowych oraz zmniejszenia liczby pomyłek stosowane są coraz częściej automatyczne wózki magazynowe i widłowe, które sterowane są przez systemy informatyczne. Wózki typu AGV i LGV (z ang. Automated Guided Vehicles) są pojazdami sterowanymi automatycznie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka skuteczność, a także bezpieczeństwo oraz dokładność. Dystrybutorem takich wózków jest np. firma Cassioli z Łodzi. Oferuje ona wózki, które można dowolnie przeprogramować lub które wraz z pracą automatycznie aktualizują stany magazynowe.
Skąd taki pomysł?
Wózki automatyczne mają o wiele dłuższą historię niż się wydaje. Już 60 lat temu wykorzystywano specjalistyczne urządzenia, ale stosowało je niewiele firm projektowych i montażowych. Takie wózki stosowano w przemyśle wydawniczym i drukarskim. Były wówczas bowiem jeszcze drogie i wymagały dość zaawansowanych systemów oprzyrządowania. Niekiedy nadanie im pełnej mocy operacyjnej wymagało długich miesięcy pracy. Z drugiej strony wiązało się to z obniżeniem kosztów robocizny oraz możliwością pracy wózków przez całą dobę, bez jakichkolwiek przerw.
Obecnie wózki automatyczne stają się coraz popularniejsze. Przyczynia się do tego na pewno spadek cen na skutek komercjalizacji dostępnych technologii oraz udoskonalanie ich konstrukcji. Poza tym znaczna automatyzacja procesów transportowych przekłada się na obniżenie ogólnych kosztów funkcjonowania danego zakładu na rynku. Każda większa firma, która dysponuje dużym magazynem lub go rozbudowuje, powinna wziąć pod uwagę to rozwiązanie – o ile chce, aby jej moce przerobowe nadążyły za liczbą zamówień i związanej z tym pracy.
Dodaj komentarz