
Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Biznes, Prawo 28 lipca 2017,Gdy podejmie się już decyzję o chęci założenia spółki, pojawia się sporego kalibru dylemat: jaką formę prawną wybrać? A wybór przecież nie jest mały. W Polsce dostępne są takie formy przedsiębiorstw, jak:
Spółki osobowe do których należą: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna.
Istnieją też spółki kapitałowe, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.
A występują także inne formy, jak: spółka cywilna, stowarzyszenie, czy fundacja.
Nie da się wybrać najlepszej. Wybór powinien być dopasowany do potrzeb i okoliczności z jakimi mierzy się przedsiębiorstwo. Musi być to więc decyzja bardzo przemyślana i najlepiej skonsultowana z prawnikiem, bądź innym specjalistą, który dobierze odpowiednią formę prawną do potrzeb przedsiębiorcy.
Ale jak sam tytuł wskazuje – kiedy dobrym wyborem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jak założyć spółkę z o.o.
W Polsce jest to spółka handlowa, czyli taka, której regulacją zajmuje się Kodeks spółek handlowych. Zdecydowanie jest to najbardziej popularna forma prawna wśród polskich przedsiębiorców. Wpływa na to na pewno fakt, iż rejestracja spółki nie jest niczym skomplikowanym. Od roku 2012 w Polsce można to zrobić nawet za pomocą Internetu, bez wychodzenia z domu.
Spółkę tę mogą stworzyć jedna lub więcej osób, które zwane są wspólnikami i jak sugeruje nazwa tej formy prawnej – odpowiadają oni za zobowiązania firmy w ograniczonym stopniu i to jest właśnie pierwsza z zalet tego rozwiązania. Wspólnicy nie odpowiadają wobec wierzycieli swoim prywatnym majątkiem, tylko pieniędzmi spółki, czyli kapitałem zakładowym.
Jest to też postać prawna dająca sporą dozę elastyczności. Wszelkie regulacje dotyczące funkcjonalności spółki, jak chociażby ograniczenie zbywalności, mogą być dowolnie dostosowywane do potrzeb przedsiębiorcy.
To też spore ułatwienie w kontekście pozyskiwania dodatkowego kapitału. Wystarczy dodatkowy wspólnik, który zobowiązany będzie do uiszczenia wkładu własnego, który zwiększy fundusze spółki. Rzecz jasna nowy wspólnik zawsze jest jakimś ryzykiem, ale jest to bardzo prosty sposób, by zwiększyć płynność finansową w tej właśnie formie prawnej.
Spółka z o.o. to także zwiększenie renomy i zaufania wobec przedsiębiorstwa. Wygląda się lepiej w oczach potencjalnych partnerów biznesowych, gdy posiada się osobowość prawną i dysponuje kapitałem zakładowym.
Rzeczą jasną jest, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z wieloma formalnościami, jak rejestracja w KRS, uzyskanie numeru NIP, czy REGON, ale niemniej wydaje się to dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw.
Dodaj komentarz