Opaski zaciskowe – poznaj ich właściwości i zastosowanie!
Poradnik 9 marca 2022,Spinanie kabli w wiązki, ale też innych elementów to ważna czynność, której celem jest ich zabezpieczenie choćby przed zerwaniem. W jej wykonaniu pomocą służą opaski zaciskowe. Akcesoria używane są w różnorodnych warunkach środowiskowych, a sposób zastosowania zależy od kilku najważniejszych parametrów. Jakie rodzaje spośród nich można wyszczególnić? Czytaj dalej i zobacz, co warto wiedzieć o obejmach kablowych.
Opaski zaciskowe – gdzie znajdują zastosowanie?
Opaski zaciskowe, popularnie zwane też trytytkami to niewielkie akcesoria o bardzo dużym znaczeniu. Umożliwiają tworzenie stałych łączeń kabli, jak i również innych elementów montażowych. To ważne dla ich prawidłowej organizacji, zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Ich obszerne zastosowanie sprawia, że są nieocenione w fabrykach, magazynach, warsztatach, gospodarstwach domowych, ale i nie tylko. Choć jedno z podstawowych przeznaczeń to łączenie przewodów, stają się też przydatne podczas montażu paneli fotowoltaicznych, kołpaków samochodowych, bądź zabezpieczaniu paczek kurierskich. Konkretne zaś użycie opasek zaciskowych zależy m.in. od zastosowanych w produkcji materiałów o zróżnicowanych właściwościach.
Z czego wykonywane są opaski zaciskowe?
Jednym z najbardziej cenionych rozwiązań są opaski zaciskowe ze stali nierdzewnej, przeznaczone do zastosowania w skrajnie niekorzystnych warunkach. Znaczna wytrzymałość materiału sprawia, że tego typu akcesoriom niestraszne oddziaływanie zmiennych czynników atmosferycznych, substancji chemicznych czy też ognia. Wobec tego z powodzeniem można ich użyć w różnorodnych środowiskach pracy.
Alternatywę stanowią trytytki z tworzyw sztucznych, które spełniają swoje zadanie przede wszystkim podczas organizacji wiązek kabli w instalacjach elektrycznych, ale i nie tylko. Wydawać by się mogło, że ich wykorzystanie nie jest tak korzystne, jak w przypadku stalowych odpowiedników. Wszak plastik posiada mniejsze parametry wytrzymałościowe. Nic bardziej mylnego. Stawiając choćby na wzmocniony poliamid, opaski zaciskowe również sprawdzą się w zadaniach specjalnych.
Opaski zaciskowe z tworzyw sztucznych do zastosowania w trudnych warunkach
Co przemawia za opaskami zaciskowymi z wymienionego wyżej materiału? Wspomnieć należy, że nie podtrzymują palenia. Co za tym idzie, nadają się do miejsc oraz instalacji szczególnie narażonych na ewentualne awarie, nierzadko skutkujących pożarem. Natomiast fakt, że nie wydzielają halogenu, w krytycznych sytuacjach nie stwarzają ryzyka zatrucia szkodliwymi oparami.
Opaski zaciskowe do mocowania kabli produkowane są też z technopolimeru. To, co go wyróżnia, to zwiększona odporność na oddziaływanie promieniowania UV, a także innych czynników zewnętrznych. Sprawdzają się więc przy dużej ekspozycji na słońce, dzięki czemu służą m.in. organizacji przewodów fotowoltaicznych.
Sprawdź, czym jeszcze odróżniają się opaski zaciskowe
Jak widać, opaski zaciskowe to zróżnicowane produkty. Również pod względem kolorów i rozmiarów. Wśród nich nie brakuje też wariantów wielokrotnego użytku, nadające się do swobodnego montażu i demontażu. Akcesoria pod każdym względem można zatem dostosować do indywidualnych potrzeb, a także ich wykorzystania w konkretnych warunkach. Wszystko to przy dużej powszechności trytytek z tworzyw sztucznych i obejm stalowych oraz zachowaniu przystępnych cen.
Dodaj komentarz