Jak prawidłowo dbać o ręczniki?
Poradnik 30 grudnia 2020,Większość z nas posiada własne preferencje co do ręczników i najczęściej doskonale wiemy, jakie wybrać w sklepie. Niewielu z nas jednak orientuje się, jak w prawidłowy sposób dbać o ręczniki po ich zakupie. Bagatelizując podstawowe zasady możemy doprowadzić do szybkiego zniszczenia tkaniny.
Komplet ręczników – jak prać?
Szczególnie istotne jest pranie naszych ręczników. Przede wszystkim pamiętajmy, aby ręczniki każdego z domowników prane były osobno. Tego typu tkaniny powinny być prane oddzielnie, aby uniknąć tarcia ręczników o inne, delikatne części garderoby. Oczywiste jest również to, że ręczniki powinniśmy segregować do prania według ich kolorów, a więc osobno powinny być prane te w białych barwach, osobno kolorowe, a jeszcze w innym praniu ręczniki czarne. Aby pranie ręczników przebiegło w prawidłowy sposób, bęben pralki powinien być wypełniony mniej więcej do połowy. Pamiętajmy, że należy wziąć pod uwagę także udźwig naszej pralki, aby nasiąknięte wodą ciężkie ręczniki nie przeciążyły bębna i nie spowodowały usterki. Pranie będzie ułatwione, jeśli każdy z domowników posiada swój własny komplet ręczników. Najczęściej na taki składają się 3 ręczniki – jeden do osuszania całego ciała, drugi do wycierania twarzy i trzeci przeznaczony do wycierania dłoni. Wówczas komplet ręczników każdego domownika pierzemy osobno. Pamiętajmy, aby każdy z nas posiadał co najmniej 2 takie zestawy, aby móc bez problemu oddać zużyte ręczniki do prania, a w tym czasie wymienić je na kolejny komplet. Temperaturę prania dobieramy w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany został ręcznik. Jeśli na przykład jest to ręcznik z mikrofibry, wówczas powinniśmy prać go w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura bowiem może uszkodzić ten materiał. Najprostszym sposobem będzie zorientowanie się, jaka temperatura prania jest zalecana na metce ręcznika. Zazwyczaj nie będzie ona przekraczała 60 stopni. Pranie ręczników w temperaturze 90 stopni jest w zwykłym gospodarstwie domowym nieuzasadnione i może doprowadzać do zniszczenia tkaniny i utraty jej puszystości. „Wygotowywanie” ręczników zalecane jest w takich miejscach, jak na przykład hotele.
Jak prawidłowo suszyć ręczniki?
Suszenie ręczników to równie ważna kwestia, co ich pranie. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie ich w suszarce bębnowej. Wówczas na długo pozostają one puszyste i bardzo chłonne. Wciąż jednak niewielu z nas posiada w swoim domu taki sprzęt. W takim wypadku warto bezpośrednio po praniu wywiesić ręczniki na świeżym powietrzu. Unikajmy jednak pozostawiania ich na pełnym słońcu, gdyż wtedy staną się one sztywne i mogą utracić swój pierwotny kolor, stając się przez to nieestetyczne. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozwieszenie ręczników, aby nie powstały zagniecenia. Ręczników bowiem nie zaleca się prasować – mogą wówczas utracić swoje właściwości higroskopijne. Często suszymy ręczniki na kaloryferach, co również nie jest do końca dobrym pomysłem. Co prawda mają one wtedy szansę szybciej wyschnąć, jednak materiał może powoli tracić w ten sposób swoje właściwości.
Gdzie przechowywać ręczniki?
Ręczniki pozostające w użyciu powinny być luźno usytuowane na wieszakach, na przykład w łazience. Dbajmy o to, aby ręczniki nie stykały się ze sobą – wtedy będą dużo wolniej schły. Jeśli mamy taką możliwość, często wietrzmy łazienkę. Z racji specyfiki tego pomieszczenia gromadzi się w nim bowiem dużo wilgoci, co może utrudniać osuszanie ręczników. Jeśli czujemy, że nasz ręcznik, mimo nieużywania go przez 24 godziny nie wysechł do końca, warto od razu zdecydować się na jego upranie. Przez ten czas bowiem na wilgotnym ręczniku prawdopodobnie zgromadziło się bardzo dużo bakterii, gdyż jest to idealne środowisko do ich namnażania. Używanie takiego ręcznika byłoby dla nas bardzo niehigieniczne. Jeśli mamy taką możliwość, po każdym użyciu ręcznika (na przykład po kąpieli) starajmy się umieścić go na wolnym powietrzu. Dzięki temu szybciej wyschnie i zminimalizujemy ryzyko powstania brzydkiego zapachu.
Dodaj komentarz