Jak pielęgnować pomidory, aby szybciej rosły?
0 Comment 2948

Jak pielęgnować pomidory, aby szybciej rosły?

Ogród, Rolnictwo
[REKLAMA]

Piękne, soczyste i duże pomidory to marzenie ogrodnika. Początkujący w sztuce ogrodniczej zmagają się jednak z problemem: co zrobić, aby pomidory rosły szybciej? Poniżej podpowiadamy kilka prostych sposobów, które pozwolą na przyspieszenie produkcji pomidorów. Zarówno tych szklarniowych, jak i doniczkowych, czy gruntowych. Zapraszamy do przeczytania!

Sadź daleko od ziemniaków!

Ogrodnicy uprawiający więcej niż jeden gatunek warzyw czy roślin w swoim ogrodzie powinni zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tego, które rośliny się lubią, a które wręcz sobie nawzajem szkodą. Jeśli wiemy, że jedne warzywa są dla drugich antagonistami, postarajmy się je umiejscawiać w ogrodzie jak najdalej od siebie. Z pomocą przyjdzie literatura, fora internetowe i fachowe portale dla rolników. Dla wielu też pomocne może okazać się samodzielne obserwowanie zmian, jakie zachodzą rok po roku w uprawach, gdy w międzyczasie zmieniamy umiejscowienie roślin.
Pomidory niezbyt lubią się z ziemniakami. Bulwy ziemniaka są ogniskiem rozprzestrzeniania się zarazy ziemniaczanej.  Zdecydowanie też pomidorom nie służy bób, groch, papryka oraz rzodkiewka. Należy wystrzegać się sadzenia pomidorów w bliskiej odległości od orzechów włoskich oraz moreli i kapusty wszelkiej maści.

Blisko nagietków i aksamitek

Pomidory lubią się natomiast z aksamitkami i nagietkami. Jeśli więc nasz ogród ma być częściowo warzywny, a częściowo kwiatowy, warto zastosować tę regułę. Tradycyjnie również czosnek może działać ochronnie na pomidory: odstraszy niektóre szkodniki. Podobnie działa rumianek: działa ochronnie, zwiększa wydolność i żywotność rośliny.

Zasady dotyczące dobrego sąsiedztwa dla pomidorów warto stosować w codziennym życiu przede wszystkim ze względu na to, że pomidory same w sobie są roślinami dość podatnymi na szkodniki i choroby. Same nawozy i ochronne środki chemiczne mogą okazać się niewystarczające. W dobrym sąsiedztwie, roślina będzie dodatkowo chroniona.

Tylko naturalne nawozy

Ze względu na wspomniane dobroczynne właściwości czosnku, warto stosować wyciągi z czosnku, które będą dodatkowo wzmacniały roślinę. Doskonale sprawdzą się opryski z naparu ze skrzypu polnego – skrzyp można znaleźć na każdej łące w okolicy.

Odrywanie zainfekowanych liści

Pamiętajmy, aby zawsze, gdy zauważymy, że na liściach pomidorów są jakieś przebarwienia lub przesuszenia, albo tajemnicze wypryski, należy je odrywać od łodygi. Co ważne, z tak zainfekowanych liści nie należy robić kompostu, bo zaraz rozprzestrzeni się w ogródku. Zdecydowanie lepiej jest po prostu je zakopać głęboko w ziemi.

Wietrzenie pomidorów w szklarni

Ważna jest również cierpliwość do codziennego doglądania grządek. Gdy sadzimy pomidory w szklarni, należy zadbać o odpowiednie wietrzenie w dolnych partiach roślin: w tym celu usuńmy po kilka liści z dolnej części łodygi najwyższych krzaków. Wówczas na dole nie będzie tak gęsto i powstaną warunki do tworzenia przewiewów. Pamiętajmy jednak, aby jednorazowo nie usuwać zbyt wielu liści. Wystarczy po 2-3 w ciągu jednego dnia.

Jak podlewać pomidory?

Podlewajmy pomidory ostrożnie – tak, aby nie uszkodzić liści. W trakcie podlewania, strumień wody powinien być skierowany wyłącznie na podłoże, a nie na liście, czy łodygi. Podlewanie powinno odbywać się regularnie, jednak zadbajmy o to, aby nigdy nie były przelewane oraz aby nie były wciąż mokre. Okresowo glebę należy wysuszyć. Z tego powodu, gdy pada deszcz, wielu ogrodników decyduje się na osłanianie pomidorów rosnących w gruncie specjalnym daszkiem (może być wykonana z folii).

Obcinanie wierzchołków

Należy bacznie obserwować, kiedy pomidory kwitną. Po tym, jak zdążą wypuścić kilka owoców, należy obciąć ich wierzchołki, aby cała energia i potencjał wzrostu szła w rodzące się czerwone złoto, a nie w nowe kwiaty.

Ściółkowanie

Nie od dziś wiadomo, że pomidory lepiej rosną, gdy zastosujemy odpowiednie ściółkowanie. W tym celu należy wyłożyć włókninę lub słomą na międzyrzędziach. Jeśli wykładamy słomę, warto dodać gnojówkę z pokrzywy. Gdy pomidory zostaną już zebrane, konieczne jest przekopanie ziemi, wymieszanie nawozu z ziemią i stworzenie kompostu.

*Porady opracowane we współpracy z ogrodnikami z: Podglądamy Balkony

Dodaj komentarz

Back to Top