Konstrukcja auta – dlaczego warto znać budowę auta
0 Comment 1703

Konstrukcja auta – dlaczego warto znać budowę auta

Motoryzacja, Nauka

Teoretycznie podstawową wiedzę o konstrukcji samochodu powinien mieć każdy, kto ma prawo jazdy – jak jest w praktyce, wszyscy wiemy. Nie każdy widzi potrzebę wiedzy o budowie samochodu i myśli, że i tak się do niczego nie przyda. A to błąd – taka wiedza może nam się przydać o wiele częściej, niż nam się wydaje.

Dominacja ASO

Motoryzacja i budowa samochodu to tematy, o których mówi się, że powinny być znane każdemu mężczyźnie. Choć i to myślenie powoli upada, ponieważ od pewnego czasu auta są tak budowane, żeby można było je naprawić tylko w ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi), zatem zwykły Kowalski, nawet jeśli ma wiedzę o samochodach, to niewiele z nią zrobi. Często jest tak, że silniki są zaplombowane, a uszkodzenie plomby oznacza utratę gwarancji. Producenci rozwiązują to też w inny sposób – montują śruby lub łączenia narzędziami, które mają tylko serwisy danej marki. To już nie te czasy, że każdy samochód można naprawić samochód w garażu ojca podstawowym zestawem narzędzi – choć dotyczy to w większości nowych aut.

Oszczędność na niepotrzebnych naprawach

Nie każdy musi czuć się na siłach, aby podejmować się nawet tych mniej skomplikowanych napraw, warto jednak przesadzać w drugą stronę i nie mieć żadnej wiedzy, ponieważ może to nas kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale też – paradoksalnie – czas i wysiłek. Często jest tak, że samochód nie odpala lub źle pracuje z jakiegoś bardzo błahego powodu – na przykład niewymienionej części, zerwanego paska klinowego, albo niestykającego kabla. Zamiast dzwonić wtedy po lawetę, można na poczekaniu zrobić taką naprawę samemu. Pracownicy pomocy drogowej regularnie mają klientów, którzy zamawiają ich usługi tylko po to, żeby wymienić koło albo żarówkę. Zdarza się nawet, że ktoś dzwoni po pomoc drogą, a na miejscu okazuje się, że… zwyczajnie skończyła się benzyna.

Codzienne oszczędności

Podstawowa wiedza o budowie i działaniu samochodu procentuje jeszcze w inny sposób – oszczędzamy nie tylko na niepotrzebnych naprawach u mechanika, ale również na codziennej eksploatacji, ponieważ np. wlewając nieodpowiedni olej dużo bardziej zużywamy silnik. Często też, nie wiedząc o maksymalnej żywotności elementów auta, nadmiernie je eksploatujemy – a wtedy ze zwykłego zaniedbania może zrobić się poważna awaria, której koszt będzie się liczył w tysiącach złotych.

Dobrym podsumowaniem jest wypowiedź jednego z instruktorów szkoły jazdy Manewr: Nikt nie wymaga od nas takiej wiedzy, z jakiej egzaminowani są np. TIRowcy – aby zdać egzamin na prawo jazdy w swojej kategorii, muszą oni umieć samemu naprawić pojazd. Jednak warto wiedzieć rzeczy podstawowe, jak np. umiejscowienie części, wymiana koła, żarówki, dolewanie płynów. Jest to pewne minimum, które każdy użytkownik samochodu powinien znać dla własnego dobra, nawet jeśli nie ma tego na egzaminie.

Dodaj komentarz

Back to Top