
Kiedy wyrejestrujemy samochód?
Motoryzacja, Prawo 10 lipca 2019,Wydawać by się mogło, że większego problemu z wyrejestrowaniem samochodu mieć nie powinniśmy. Jednak nie zawsze można wyrejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. Możliwe jest to tylko w określonym przypadku. Jak to zatem jest z wyrejestrowaniem samochodu?
Powód wyrejestrowania samochodu
W pierwszej kolejności należy odnieść się do powodów wyrejestrowania samochodu. Otóż możliwe jest to na wniosek jego właściciela, jeżeli:
- pojazd został przekazany do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów (np. https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-warszawa-bemowo/ czy https://autokasacjaradom.pl/autokasacja-zlomowanie-aut-konskie/).
- pojazd został skradziony, a właściciel złożył właściwe oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań
- pojazd został wywieziony za granicę i tam zarejestrowany lub sprzedany
- pojazd został poddany kasacji za granicą
- udokumentowano trwałą i zupełną utratę posiadanego pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności
Jak wyrejestrować pojazd?
Chcąc wyrejestrować samochód, należy udać się do urzędu, który odpowiada za sprawy komunikacyjne w miejscu zarejestrowania auta. Najczęściej jest nim Wydział Komunikacji. Składa się w nim:
- wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
- dokument tożsamości (osoba fizyczna) lub aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadaniu numeru REGON
- dowód rejestracyjny
- kartę pojazdu (jeżeli była wydana)
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji (10 zł; ewentualnie opłaty za pełnomocnictwo – 17 zł)
Poza tym, w zależności od przyczyny wyrejestrowania pojazdu, trzeba jeszcze dołączyć:
- przy utylizacji pojazdu – tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie o przekazaniu samochodu do składnicy złomu wyznaczonego przez wojewodę (na warszawskiej Pradze np. https://autolaweta-holowanie.pl/autolaweta-praga-poludnie/).
- przy kradzieży pojazdu – oświadczenie właściciela złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań, a także oświadczenie wydane przez Policję, które potwierdza zgłoszenie kradzieży pojazdu bądź postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży samochodu
- przy wywozie pojazdu za granicę – dokument, który potwierdza sprzedaż pojazdu za granicę, oświadczenie właściciela złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań lub kopię dokumentu, który potwierdzi, że pojazd został zarejestrowany za granicą
- przy kasacji samochodu za granicą – dokument potwierdzający zniszczenie, a dodatkowo tablice rejestracyjne
- przy udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności – dokument, który potwierdzi utratę posiadania oraz wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz miasta na realizację zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości w mieście
Widać w związku z tym wyraźnie, że powodów do wyrejestrowania samochodu jest kilka. Nie jest to procedura szczególnie skomplikowana, a więc każdy powinien sobie z tym zadaniem poradzić i wyrejestrować swój pojazd.
1 Komentarzy
Przydatny artykuł, jasno i konkretnie niż w niektórych wydziałach komunikacji 👍