Suchy orgazm, czyli orgazm bez wytrysku
0 Comment 1065

Suchy orgazm, czyli orgazm bez wytrysku

Mężczyzna, Seks

Orgazm bez wytrysku może wzbudzić różne emocje mężczyzny: zdziwienie, niepokój, a nawet strach. Na tę przypadłość cierpi około 1,5 % mężczyzn (1). Jakie są przyczyny tego stanu oraz jak zapobiec sytuacji, która wzbudza dyskomfort partnerów?

Brak wytrysku na ogół nie jest sytuacją pożądaną, chyba że partnerzy zajmują się praktykowaniem tantry, która zakłada istnienie wielokrotnego orgazmu mężczyzny bez konieczności wytrysku nasienia za każdym razem. Sfera seksualna to wciąż temat tabu w Polsce, co sprawia, że mężczyźni nie rozmawiają o swoich problemach nawet ze swoimi partnerkami.

Jakie są przyczyny braku wytrysku?

Brak wytrysku jest jednym z najczęstszych rodzajów problemów seksualnych obok niskiego libido (niski popęd seksualny), zaburzeń erekcji lub impotencji (trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu) i przedwczesnego wytrysku.

Dolegliwość można nazwać również wytryskiem opóźnionym, ponieważ mężczyzna nie potrafi doprowadzić się do wytrysku mimo ochoty, intensywnej stymulacji i pojawienia się erekcji. Brakuje jednak szczegółowych danych na temat przyczyn suchego orgazmu. Można upatrywać się ich w:

  • czynnikach psychogennych: urazach, np. odkryciu zdrady partnerki, braku odpowiedniej stymulacji seksualnej, przyzwyczajeniu do masturbacji, utracie zainteresowania partnerką seksualną, bardzo restrykcyjnym religijnym wychowaniu,
  • czynnikach organicznych (chorobach, uszkodzeniach somatycznych, wpływie leków, używek): niedoborze testosteronu, urazach lub chirurgicznych uszkodzeniach rdzenia kręgowego, zabiegach chirurgicznych na miednicy i kroczu, zaburzeniach neurodegeneracyjnych: stwardnieniu rozsianym, cukrzycowym uszkodzeniu nerwów, niektórych lekach przecidepresyjnych, przeciwpsychotycznych, na nadciśnienie tętnicze,
  • innych: ukrywaniu innej orientacji seksualnej, zaburzeniach dewiacyjnych (2).

Kiedy najczęściej występuje orgazm bez wytrysku?

Problem może występować w różnych sytuacjach, trudno jednoznacznie to określić. Mężczyzna może mieć suchy wytrysk w jednej, konkretnej sytuacji intymnej ze stałą partnerką lub każdym zbliżeniu z nową.

Jak leczyć suchy orgazm?

Warto wybrać się do lekarza seksuologa, psychiatry lub urologa, który pomoże określić źródło problemu i wypracować rozwiązanie. Nauka nie dysponuje jeszcze danymi badawczymi, które mogą być pomocne do rozwiązania problemu, jednak stosuje się różnorodne metody leczenia (2):

  • psychoterapia indywidualna i par,
  • zmiana techniki stymulacji seksualnej (treningi masturbacyjne),
  • stosowanie stymulacji z zewnątrz (wibratory, elektryczna stymulacja),
  • edukacja seksualna na temat czynników przyspieszających wytrysk i poradnictwo dotyczące wprowadzenia konkretnych technik w danym przypadku,
  • leczenie farmakologiczne (leki pobudzające wytrysk).

Wiele z czynników powodujących suchy wytrysk wskazuje ma podłoże psychogenne, dlatego warto przyjrzeć się stylowi życia, ilości stresu w życiu mężczyzny, a przede wszystkim relacji z partnerką.

Przeczytaj więcej o tematyce seksu i zdrowia na adamed.expert.

Źródła:

  1. Izdebski Z. Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia. Seksuologia Polska. 2012;10,1,1–8.
  2. Grabski B, Cichoń W. Wytrysk opóźniony. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104129,wytrysk-opozniony Dostęp: 26.01.2018

Dodaj komentarz

Back to Top