Dlaczego warto robić zdjęcia natury zimą?

Dlaczego warto robić zdjęcia natury zimą?

Hobby, Poradnik

Zima nie kojarzy się zbyt przyjemnie przez niskie temperatury, przemarzanie i brodzenie w zaspach śniegu. Dlatego też większość z nas sięga wówczas po zaległe lektury, czy też seriale, chyba że naszą podstawową pasją jest fotografowanie. Wówczas zima okazuje się niezwykłą porą roku, która jest idealna do robienia zdjęć dzikiej natury.

Dlaczego warto fotografować dziką przyrodę zimą?

Jeżeli uwielbiasz fotografować, to kiedy zastanie Cię zima i nie wyjedziesz do cieplejszych miejsc, to z całą pewnością docenisz ośnieżone drzewa, rozgwieżdżone, czyste niebo i całe mnóstwo cudów natury, które można zobaczyć właśnie zimą.

Jeśli na początku nie masz zbyt wielu oczekiwań, to możesz być przyjemnie zaskoczony różnorodnością i obfitością dzikich zwierząt, które być może uda Ci się sfotografować. Warto więc odłożyć pilota i zejść z kanapy, aby uwiecznić na zdjęciach zimową przyrodę.

Oczywiście sofa jest o wiele wygodniejsza niż zaśnieżone tereny, gdzie będziemy wypatrywać ciekawych okazów. Żeby zrobić ciekawe zdjęcie zimą, wcale nie musisz od razu organizować specjalnej eskapady w dziki gąszcz, na wstępie możemy zabrać aparat i pójść do ogrodu, czy też parku. Wystarczy po prostu wyjść na zewnątrz i uzbroić się w cierpliwość.

Zimą łatwiej jest spotkać jakieś zwierzę, niż o każdej innej porze roku. Jednym z powodów jest brak liści. Prawie niemożliwe jest dostrzeżenie ptaka lub kuny na drzewie, lub krzewie liściastym, a jeszcze trudniejsze jest zrobienie wówczas dobrego ujęcia. 

Nagie drzewa i gałęzie zapewniają wyraźny i niezakłócony widok, dzięki czemu możemy zobaczyć zwierzęta, które zwykle się ukrywają, a tła i kompozycje są wtedy automatycznie upraszczane.

Śnieg to kolejny czynnik, ponieważ równe, białe tło daje świetny kontrast dla fotografowanych obiektów. Oczywiście musisz ustalić wcześniej odpowiednie miejsce, gdzie jest największa szansa na sukces, czyli na spotkanie ciekawych okazów ptaków lub innych zwierząt.

Kolejnym powodem, dla którego warto fotografować zimą, jest mniejsza liczba ludzi i zwiększona potrzeba znalezienia pożywienia przez zimujące zwierzęta. Taka sytuacja może je zmusić do zbliżania się do szlaków i miejsc biwakowych, gdzie łatwiej można je spotkać. Jeśli zamierzamy robić zdjęcia w lesie, to z pewnością trudno będzie nie zauważyć wilka biegnącego przez śnieg, nawet z bardzo dużej odległości. 

Wiele ssaków zimą ma grubszą sierść, co sprawia, że wyglądają atrakcyjniej. W szczególności latem, samice, które karmią swoje młode, wyglądają na bardziej zaniedbane.

Z kolei wiele zwierząt, zwłaszcza kopytnych wiosną i jesienią przepierza się nieregularnie. 

Z drugiej strony ptaki mają bardziej stonowane upierzenie na zimę. Zimą świetnie jest też fotografować ptaki, których latem zwykle nie widujemy.

Jeżeli chcemy poświęcić się fotografowaniu dzikiej natury, to ogromną zaletą zimy jest to, że nie ma wówczas węży, które zwykle wywołują strach i dystans. Oprócz tego nie musimy się martwić niedźwiedziami siejącymi spustoszenie na kempingu lub przypadkowym spotkaniem z dzikiem i jego młodymi. Oczywiście można też zaliczyć to do wad fotografii zimowej, ponieważ ciekawie jest obserwować te zwierzęta z bezpiecznej odległości.

Pospolite zwierzęta, takie jak na przykład wiewiórki, zimą wyglądają zupełnie inaczej. Fotografowie więc spędzają dużo czasu, próbując znaleźć unikalny kąt, który wyróżni ich fotografię spośród tysięcy innych. Dlatego też niejednokrotnie leżymy w błocie dla tej niezwykłej perspektywy. Z kolei, aby uchwycić piękno krajobrazu, możemy również do tego celu użyć drona i zrobić świetne ujęcia z lotu ptaka.

Fotografowanie przyrody w zimowym sezonie sprawia, że nasze zdjęcia wyróżniają się na tle innych. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „wiewiórka”, czy też „lis” i wówczas możemy zobaczyć, że jest dostępnych mnóstwo zdjęć tych zwierząt o każdej porze roku, ale niekoniecznie zimą. Poza tym parki i podwórka latem są zazwyczaj pełne ludzi, a zimą bywają puste. Dzięki temu możemy zrobić wiele niezwykłych ujęć. Jeśli więc udało się nam zrobić ciekawą sesję zimowej natury, to warto wywołać zdjęcia online i najlepiej zrobić to tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html

Polecamy!

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dodaj komentarz

Back to Top