Wkład własny w 2022 – kredyt hipoteczny
Finanse, Nieruchomości 8 marca 2022,W momencie, w którym słyszysz o wkładzie własnym, wyobrażasz sobie piękne, nowe mieszkanie. I pewnie dużą ilość gotówki, którą wpłacasz do banku. Być może to właśnie wkład własny demotywuje Cię do podjęcia decyzji o własnej nieruchomości. Paraliż spowodowany strachem może wynikać z Twojej niewiedzy. Ubiegając się o kredyt hipoteczny, nie ma konieczności wpłaty 10-20% wartości nieruchomości w gotówce. Nawet przelewem. Banki poszły o krok do przodu i oferują kredytobiorcom nowe rozwiązania. Jakie?
Kiedy banki wymagają wkładu własnego?
Wkład własny jest wymagany zawsze, kiedy starasz się o kredyt hipoteczny. Bez niego, nie uzyskasz finansowania niezbędnego do zakupu nieruchomości. Co ciekawe, w 2017 roku, wymagany wkład wynosił 5%. Pokazuje to, że ze wzrostem zapotrzebowania na kredyt hipoteczny, wzrastają wymogi, które musisz spełnić, aby go uzyskać.
Czym jest wkład własny?
Ubiegając się o kredyt hipoteczny, musisz spełniać wymogi konkretnej instytucji finansowej. Różnią się one w zależności od wybranego banku, ale mają one jedną wspólną rzecz. Mowa oczywiście o obowiązku wpłaty wkładu własnego. Może on wynosić 10% lub 20% wartości nieruchomości, która zostanie przez Ciebie zakupiona. Czym dokładnie on jest?
Najprościej mówiąc, jest to kwota, którą musisz dołożyć do inwestycji. Ta pewna suma oszczędności zależna jest od wartości kredytowanej nieruchomości. Banki wyliczają ją procentowo. Oczywiście im większą kwotę dołożysz do zakupu, tym bank przychylniej
spojrzy na Twój wniosek. Niestety wkładu własnego nie dasz rady ominąć. Natomiast pamiętaj, że nie musi to być tylko i wyłącznie wpłacona gotówka, ale również może to być:
- Działka budowlana, przygotowana pod planowaną nieruchomość
- Materiały budowlane
- Prace budowlane, które zostały wykonane
- Środki znajdujące się na kontach IKE i IKZE
- Papiery wartościowe i obligacje.
Wkład własny – przykłady
Wyobraź sobie, że posiadasz majestatyczną ziemię pod Warszawą. Do tej pory nie wiedziałeś, co z nią zrobić. Nadszedł w końcu moment odpowiedniej i świadomej inwestycji swoich oszczędności. Postanowiłeś wybudować piękny dom, aby w przyszłości móc go sprzedać, za większą kwotę. Fundusze na budowę otrzymasz z kredytu hipotecznego, a wkład własny? Wkładem własnym będzie ziemia, na której postawisz swój dom. Dzięki temu nie musisz wpłacać dodatkowej gotówki. Chyba że chcesz, aby rata kredytu była niższa.
Być może z poprzedniej inwestycji w mieszkanie, zostały Ci materiały, które spokojnie starczą na wykończenie drugiej nieruchomości. Stan surowy nie jest dla Ciebie żadną przeszkodą. Niezbędne produkty, potrzebne przy remoncie zakupionego, nowego lub z rynku wtórnego mieszkania, również uznać można za Twój wkład własny. Czasem bank będzie prosił o wyliczenie dokładnej ceny zakupionych materiałów- najlepiej potwierdzonej fakturami, paragonami, wyciągami z konta.
Artykuł napisany przy współpracy z: https://www.trinityfinance.com.pl/
Dodaj komentarz